Bazen:

darwin

Majstr
17. avg 2007
564
335
63
Nisem v detajle bral cele teme, sem jo pa preletel. Če prav razumem, vas ima večina montažne bazene. Ima kdo tudi vkopanega, betonskega? Na kaj biti pozoren, kako velika mora biti strojnica (velikost strojnice mi sploh ni jasna, intex ima zraven črpalno s priteklinami v velikosti gajbe pira, kakšen skimmer obešen na stranico in je to to) in ali obstaja kakšna maksimalna oddaljenost strojnice od bazena (razen par € za tistih nekaj dodatnih metrov alkatena)? Kakšne cevi se rabijo, kaj od elektrike?
Recimo, da bi bila velikost tam 15-18 m2, globina, ne vem, 1,2 do 1,5 m?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.267
5.385
113
Strojnica bo verjetno tako široka, kot bazen dolga pa vsaj meter. Ker noter boš imel vsaj 100 kg filter, elektro omarco, trafo za lučko itd itd. Če še misliš imeti solinator, avtomatsko uravnavanje PH-ja, bo še meter premalo. Če betoniraš se bo strojnica verjetno držala bazena. Pa saj... ko se boš resno lotil tega, boš tako ali tako stopil do nekoga ki se s tem ukvarja in ti bo svetoval.
Tiste intex igračke pa kar ne primerjaj.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
564
335
63
Jaz se tega sploh ne bi lotil. Nisem tako zelo velik ljubitelj namakanja.Tudi dokler je bila samo žena za, je moj glas razuma zmagal. Sedaj, ko podmladek navija ...
:zavijazocmi:
Malo ideje zbiram, da imam vsaj približen občutek.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.267
5.385
113
Jaz se tega sploh ne bi lotil. Nisem tako zelo velik ljubitelj namakanja.Tudi dokler je bila samo žena za, je moj glas razuma zmagal. Sedaj, ko podmladek navija ...
:zavijazocmi:
Malo ideje zbiram, da imam vsaj približen občutek.
Moj predlog je, nikar se ne obiraj, če le finance to omogočajo. Upam samo da se dacarji ne najdejo z idejo, da je vse te rekrearivne jame treba extra obdavčit.

Moja štorija; v fazi nakupa nepremičnine je na mestu bazena stala luknja (samo izkop). In sem rekel, zakoplji to luknjo, mi ne rabimo bazena. Nakar mi reče, pa kaj si normalen, imaš dva otroka, boš videl, če ne druga ti bosta onadva hvaležna. Na koncu je rekel, da se zaradi tega nepremičnina niti ne bi bistveno pocenila. Sedaj ga imamo, in lahko rečem, da uživamo na polno, in bi se še kako po glavi tolkel, če bi takrat vstrajal pri svojem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

damirj

Guru
9. maj 2012
5.068
2.245
113
Nisem v detajle bral cele teme, sem jo pa preletel. Če prav razumem, vas ima večina montažne bazene. Ima kdo tudi vkopanega, betonskega? Na kaj biti pozoren, kako velika mora biti strojnica (velikost strojnice mi sploh ni jasna, intex ima zraven črpalno s priteklinami v velikosti gajbe pira, kakšen skimmer obešen na stranico in je to to) in ali obstaja kakšna maksimalna oddaljenost strojnice od bazena (razen par € za tistih nekaj dodatnih metrov alkatena)? Kakšne cevi se rabijo, kaj od elektrike?
Recimo, da bi bila velikost tam 15-18 m2, globina, ne vem, 1,2 do 1,5 m?
Imam jaz vkopanega betonskega. Ko delaš ploščo, bodi pozoren na odtok in poskrbi, da ima vseeno padec in ne je delat vodoravno. Padec naj bo vsaj 1cm na meter. Če nočeš odtoka, vgradi samo jašek velikosti potopne črpalke. Stene lahko zidaš ali pa betoniraš. Beton mora biti z dodatkom za vodotesnost. V stene moraš dati skoznike za šobe. Glede na velikost je minimum 3, raje daj kaksno več. Daj jih na daljši stranici, lahko pa na dve ali na vse 4. Skimerja rabiš 2. Ponavadi ju daš kjer je strojnica. Za strojnico če se drži bazena poskrbi za odprtino, kamor boš lahko dal filter. 150kg filter ima premer okoli 50cm. Preveri višino, skupaj z ventili, cevmi, elektriko itd se zna zgodit, da bo 1m višine komaj dovolj. V dolzino je rabiš kar precej, ker včasih boš moral tudi pesek menjat, poserviairat filter ali pumpo, tako da si dej kake 1.5m dolžine. Za strojnico poskrbi dobro ozemljitev, jašek za odtok vode, eno majhno pumpo (tiste za ribnike so ok) eno cev kamor to vodo potem izčrpaš ven, lahko je ista cev kot tista za praznjene in spiranje filtra. Glede elektrike imej ločen FID, in to ne 300mA :) 30mA še raje pa 10mA. Za površino boš verjetno namestil folijo, poskrbi za pritrditev v stene, skimerje, skoznike, luči, odtoke, jaške itd. Lahko položiš tudi ploščice, kjer imaš potem manj dela s temi detajli in več dela s čišcenjem fug. Aja pri skimerjih preveri, da vzameš takega z moznostjo priklopa crvi za sesalec. Glede na to, da boš imel strojnico vkopano in s pkkrovom, potem ventile kupuj električne, ker je treba kar redno malo upravljati z ventili in je boljše to delati s pomočjo elektrike. Ali pa daj ročne ventile na neko enostavno dostopno mesto. Cevi so standardne pvc 50mm ali 63mm. Čeprav načeloma lahko imaš vse skoznike vezanr na eno cev in skimerje tudi, je boljše če napelješ do vsak skoznik in skimer svojo cev in jih zdruziš v strojnici. Verjetno sem še kaj pozabil.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.787
411
83
Je mogoče kdo kdaj primerjal cene tistih PVC bazenov (gotovih školjk, ki jih samo "zakopaš" v zemljo) in zazidanih? Verjetno je potrebno imet podobno strojnico za PVC ali zidan (za podobno kubikažo vode), kajne?

Slabosti PVC? Verjetno ni tabo dolgotrajno trpežna, ali?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
5.068
2.245
113
Zgoraj sem se malo zatipkal:
"Za strojnico če se drži bazena poskrbi za odprtino, kamor boš lahko dal filter. "
prav je
Za strojnico če se drži bazena poskrbi za odprtino, skozi katero boš lahko dal filter. Glede višine strojnice je še največja ovira 6-potni ventil, ker so večinoma montirani na vrhu

Glede cene betonskega bazena v lastni režiji si pod 10k€. Odvisno sicer od marsičesa, precej nanese bazenska oprema, pump imaš od 100€ do par k€, potem imaš avtomatike take in drugačne, solinator, dozator klora in drugih sredstev, imaš lahko ročne ventile ali električne, tudi 6potni ventili obstajajo električni itd. potem tudi pokrivalo imaš lahko ročno na vretenu ali pa vgradno, pokrivalo je lahko folija, lahko roletni sistem itd..
 

damirj

Guru
9. maj 2012
5.068
2.245
113
Je mogoče kdo kdaj primerjal cene tistih PVC bazenov (gotovih školjk, ki jih samo "zakopaš" v zemljo) in zazidanih? Verjetno je potrebno imet podobno strojnico za PVC ali zidan (za podobno kubikažo vode), kajne?

Slabosti PVC? Verjetno ni tabo dolgotrajno trpežna, ali?
Strojnico rabiš še vedno. Glede na to, da moraš tudi takšno školjko primerno vgraditi, rabiš torej vsaj ploščo, odvisn ood terena nekateri vseeno delajo tudi stene. Sicer res ni potrebna končna obdelava, ampak školjka sama je za recimo 7x3.5m bazen (sem gledal zase) približno 15k€, dostava se računa posebej. Nodijo garancije takšne in drugačne, nekateri tudi 20let. Če bi imel €, bi šel v to.