Banke - Stanovanjski krediti

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Daj ne pametuj z varcevanjem za stanovanje. Najbolje da zivim do penzije pri mamici in si potem kupim stanovanje.

Kje ti živiš, je tvoja stvar. Ali je nekaj racionalno ali ne pa je stvar diskusije (in pametovanja).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.500
5.953
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Ok kako bi pa ti varceval recimo 20 let? Imel doma gotovino? Kupoval zlato? Delnice? Me res zanima.
Sem tako, pa se kaj si pozabil nasteti.
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.500
5.953
113
pri taščici
Ze v srednj soli sem delal verizne vezave po 300.001 sit.
Kasneje pa nsvs pa se kaj bi se naslo.
Je pa res da nisem veliko potoval po tujini. Mogoce pa se bom kdaj. Je pa res da sem skoraj do 30 zivel pri starsih. Sem imel plan ze 25 iti na svoje/najino pa je nekaj prislo vmes.
Sicer pa ne rabis 100.
Aja seveda, za 100 se dobiva neka beznica. Je bolje biti v hotelu mama. Sicer pa kot vem, ti nisi vec tam
evil.gif
 
Nazadnje urejeno:

jello

Guru
22. sep 2008
9.711
3.593
113
Pozabi. Smo že imeli borbe z njim, pač "kredit hejter". Vse kar je puf je življenje preko zmožnosti, dokler ni 100k na kupčku si v najemu (blazno ugodno v primerjavi s kreditom, jebiga, pač ni matematik)....edino nisem še popolnoma prepričan v čem je fora, pomoje fetiš na kredite. Kot bi zagrizen nasprotnik biciklizma pametoval na bicikel forumu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.500
5.953
113
pri taščici
Nekateri so glede kreditov se kar v jugi.
Saj mogoce imajo prav. Bo cas prinesel.
Tudi sam sem ze imel kredite in obroke. Zato se jim izogibam sedaj ce je mozno.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.220
2.455
113
v lokalni ostariji
najbolje je vse našparat včasih pa je potrebno prej vzeti in potem šparati... (jebat ga).

ok neprimičnino bi ti kreditiral max 50% kaj pa počitnice? lcd televizorje? avtomobile? kolesa?

če nekdo vzame 100% kredita za hišo kaj veliko izgubil ne bo (kvečjem pridobival) z ostalimi dobrinami pa vemo kako je...

ne vem pa, zakaj nekdo nebi smel dobiti 110% kredita? v čem je problem?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.102
814
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Ne gre vedno za špekulacije, ampak vzameš kar banke ponujajo. Preden je šel CHF v PM se kredita s fiksno sploh ni dalo dobit. Še pred tremi leti recimo so te v banki če si omenil fiksno OM gledali kot bi jih vprašal če prodajajo šraufe.

Ko (ni vprašanje ali bo šel gor, ampak kdaj bo šel) bo šel euribor gor bodo seveda spet najbolj glasni privoščljivci "prav vam je, kaj ste pa špekulirali". Resnica je pa tako kot pri švicarjih pač mal drugačna.

Ja, zna biti ugodneje, zna biti pa tudi manj ugodno. Najbolj točen odgovor boš dobil pri Dannyju.

Po pravici povem, na hitro sem naštudiral kredite, ker sem študiral eno bližnjico do konca gradnje in ne vem kako je bilo pred tremi leti. Izvedel pa sem, da so sedaj tudi rekordno nizke fiksne obrestne mere, zato pa ne moreš za toliko let vzeti kredita, zna biti da gre le do 10 let. In je lažje v 115. mesecu še vedno plačati isti obrok v EUR, kot v 3. npr.

Pred mesecem, ko sem na hitro študiral je bila opcija:
- spremenljiva obr. mera cca. 2% + 3M EURIBOR
- fiksna obr. mera cca. 3%

Ne spomnim se decimalk. Skratka, 1% in še nekaj (ker je Euribor trenutno v minusu) razlike od spremeljive do fiksne. Nisem Danny, ampak letos ali naslednje leto bo Euribor sigurno na procentu ali pa še kaj več, glede na gibanje v preteklosti, zato pa so tudi bile akcije na bankah, da so suckerji zagrabili.

Mislim, da je pri 10 letnem pufu več šans, da boš 8 let od tega na boljšem pri trenutni fiksni obr. meri, kot pri spremenljivi. Samo mnenje. Za graditelje ali kupce stanovanj, pa je do 10 letni puf itak premalo.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.711
3.593
113
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Nisem Danny, ampak letos ali naslednje leto bo Euribor sigurno na procentu ali pa še kaj več,...

V enem stavku trdiš da nisi danny hkrati pa vidiš v prihodnost tako jasno da si prepričan o njej. Si pogledal kdaj je bil euribor nazadnje 1%. In kaj so pred tremi leti napovedovali analitiki? Ne me narobe razumet, ne mislim se tukaj drkat kaj bo ali ne bo, ampak če rečeš da bo euribor še leta 2020 na nuli je približno enako pravilno kot če rečeš da bo v enem letu na 1%. Oziroma, podlaga za obe trditvi je enako iz riti potegnjena.

Vsak si mora zase narest izračun. Ampak ne izračun v smislu "eh sej euribor čez eno leto ne bo toliko in toliko", ampak realno s ciframi (stres test) kaj ti prinese če gre euribor na 2% ali 5% ali xxx% gor dol in presodit ali si pripravljen to sprejet. Če nisi pa si kupiš fiksno OM.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.696
6.619
113
5% ni bil euribor že ohohoho let, menda od 08 naprej oz tik pred izbruhom krize, tako da to še ziher zelo dolgo časa ne bo.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.711
3.593
113
Ce imas kredit za 30 let ne samo da gre lahko euribor nekam kjer se ni bil, lahko ga tudi ni vec. A ves kaj je 30 let? To pomeni da bi letos odplacal zadnji obrok posojila najetega leta 1986. Od takrat smo zamenjali 4 valute in se enkrat toliko vrst obrestnih mer. In ti bi na podlagi nekaj zadnjih let sklepal kaj bo naslednjih 20 ali 30.

In zato je edina moznost da na podlagi trenutnih podatkov preracunas nekaj bolj ali manj verjetnih scenarijev, to primerjas s fiksno om in se odlocis. Ce imas moznost seveda. Vse ostalo je fantaziranje in ugibanje.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Jst tud mislim da je to to.

Ziher se bo ponovila zgodba, kl bomo z dvema placama odplacali 30/letni kredit, ov jeah
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Jaz sem se odločil za variabilo na 30. 1,97% efektive trenutno. Fiksna na 30 (ki je bistveno drugačna kot fiksna na 10/15 ali celo 20) je čez 3,5%.

Plan je, da se v 10 letih poplača za 15-20 let kredita. Na koncu leta računam, da mi bo ostalo za 6-12 obrokov denarja na računu, ki ga bom predčasno vplačal za kredit. To predčasno vplačilo gre direktno za poplačilo glavnice. Je pa tudi to vplačilo odvisno od obrestne mere. Če bo še vedno zelo ugodna, potem bom denar raje investiral drugam.

Torej sem se z banko "stavil", da bo trenutna fiksna večja kot povprečna 15 letna variabila.

Vzel sem pa na 30, ker lažje trenutno shajam z nižjim obrokom, ker vzporedno še firmo na noge postavljam, in sem že tja zajeten kupček denarja investiral.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Plan je. Naj se ti uresniči.

Če se ne bo, bomo pa prodali
smile-1.gif


Kredit je trenutno 300€ več kot najem. Lahko 40 let šparam, pa ne bom našparal, če bom hkrati v najemu.

Drug plan (vzporeden) je pa itak, da čez dobrih 5 let začnem gradit svojo. Mam željo v življenju svojo bajto postavit. Definitivno ne na ključ
smile-1.gif
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.467
3.526
113
Ja še ena slovenska večna gradnja.

Me je zadnjič ena Nemka spraševala zakaj je pri nas toliko hiš na pol gotovih ....