Banke - Stanovanjski krediti

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Pisal sem o vrednotenju zavarovanja. In pri vrednotenju zavarovanja nima uprava nič s tem, ker gre za standardni postopek, ki je stvar referenta, potrditev pa njegovega nadrejenega. Član kreditnega odbora, ponavadi tisti, ki pokriva kreditna tveganja potrdi vrednotenje zavarovanja, ki je del kredtinega predloga. Vse to je običajen postopek, tudi če si sin člana uprave ali papežev vnuk. Ponavljam, pišem o vrednotenju zavarovanja, ne o višini kredita.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.507
5.506
113
Jaz isto na tak način. Ni problem, le končna ocena mora biti spet taka, da kredit ne preseže določenega odstotka.
 
Nazadnje urejeno:

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
In? To nima praktično nobene veze z vrednotenjem nekega stanovanja ali že narejene hiše.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.560
6.594
113
Kaj pa je problem, če se zavaruje pač s hipoteko in življenskim zavarovanjem?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.443
5.925
113
pri taščici
Ksz In kako se sedaj zivi s "pol place" (sploh tisti ki niste imeli orihrankov niti za aro). Meni niso dali niti 20% kredita, ceprav sem imel "vezane prihranke"(nlb ored skoraj desetletjem) . Tuid to je bil razlog da sem pred letom koncno rekel adijo nlb po vec kot treh desetletjih.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.443
5.925
113
pri taščici
In ce bi imel kaj besede pri vodenju banke, potem osebno ne bi dovolil vec kot 50% kredita. Razen ce je podpisnik porok z lastnim premoženjem, ki se ni obremenjeno. Tega pa ne bom dočakal
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Pravila in zahteve pri zavarovanjih stanovanjskih kreditov so dokaj stroga in jasna, ne samo interna pravila v bankah, ampak tudi regulativa BS (in Basel). Da ne bo kdo dobil napačnega vtisa, da se prek "bratrancev" pa kar talajo krediti brez ustreznih zavarovanj. Tega ni, ni nikoli bilo in ne obstaja (spamerji z Dimičevo prosim obvoz). Kreditna sposobnost in ustrezno zavarovanje (tako po kvaliteti kot višini) sta še vedno pogoj.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.366
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
In ce bi imel kaj besede pri vodenju banke, potem osebno ne bi dovolil vec kot 50% kredita. Razen ce je podpisnik porok z lastnim premoženjem, ki se ni obremenjeno. Tega pa ne bom dočakal
a ker tebi ni uspelo se ostalim ne sme....kaj clovek vse ne prebere tu gor.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.366
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ksz In kako se sedaj zivi s "pol place" (sploh tisti ki niste imeli orihrankov niti za aro). Meni niso dali niti 20% kredita, ceprav sem imel "vezane prihranke"(nlb ored skoraj desetletjem) . Tuid to je bil razlog da sem pred letom koncno rekel adijo nlb po vec kot treh desetletjih.
Mislis z 80% preostanka skupnega dohodka iz naslova plac? V redu se zivi. Denar ki bi ga ti dal za aro in lastni vlozek sva midva namenila obnovi objekta.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.507
5.506
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ksz In kako se sedaj zivi s "pol place" (sploh tisti ki niste imeli orihrankov niti za aro)...

kaka je plača? Služiti in upravljati z denarjem ni čisto enako. Eni vse zapravijo - ali gre za potovanja, avto, nepremičnino ali poker, je semantika. kreditno sposoben je pa lahko bolj, kot nekdo, ki si že 10 let od ust trga, da si bo lahko privoščil kredit za preostanek za garsonjero. Nima prihrankov sicer, nima pa niti problema plačevati anuitete in živeti, v kolikor se danes odloči, da bi si pa on sedaj kupil nepremičnino.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.101
811
113
ksz

Opozoril bi vas samo na gibanje Euribor-a pri najemanju kreditov, saj so njegove vrednosti rekordno nizke:

EuriborChart12m3m1w.svg


Če bo EU ekonomija pričela rasti po koncu recesije, bo EB višala Euribor za blažitev inflacije ob rasti ekonomije. Tako pravijo.

Če se izide z višino in leti najema kredita, potem zna biti ugodneje vzeti kredit s fiksno obrestno mero, kot špekulirati z Euriborom.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.560
6.594
113
Ampak višji euribor pomeni tudi večjo blaginjo, višje plače, več rednih služb, etc.

tako da to ni nujno, da je slaba stvar
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Če se izide z višino in leti najema kredita, potem zna biti ugodneje vzeti kredit s fiksno obrestno mero, kot špekulirati z Euriborom.

Ne gre vedno za špekulacije, ampak vzameš kar banke ponujajo. Preden je šel CHF v PM se kredita s fiksno sploh ni dalo dobit. Še pred tremi leti recimo so te v banki če si omenil fiksno OM gledali kot bi jih vprašal če prodajajo šraufe.

Ko (ni vprašanje ali bo šel gor, ampak kdaj bo šel) bo šel euribor gor bodo seveda spet najbolj glasni privoščljivci "prav vam je, kaj ste pa špekulirali". Resnica je pa tako kot pri švicarjih pač mal drugačna.

Ja, zna biti ugodneje, zna biti pa tudi manj ugodno. Najbolj točen odgovor boš dobil pri Dannyju.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.443
5.925
113
pri taščici
Se je ze zacelo. Ljudje se iz Prekmurja vozijo v sluzbi v portoroz.
Vsakemu privoscim nepremicnino in me ne moti kako jo je/bo financiral. Moti me pa potem jambranje svicarjev(revezi imajo vecjo glavnico kot ob najemu kredita, obrok se jm je povečal in nimajo vec za plenice...) , pa zanima me na kateri loteriji je vlada zadela 5mrd za banke.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.560
6.594
113
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
rad bi videl firmo, ki bo dala višje plače
wink-1.gif

Dobro...to mogoče pri nas vseeno ni tako pogosto, ampak če ne drugega se pač nova delovna mesta odpirajo in je lažje tudi zamenjati službo za boljši, kot pa zdaj ko vsak trepeta in prejema minimalca.

Da pa bi prišlo do tega, da bi 1 ali 2% zvišanje euribora tako drastično vplivalo na kredit, ki ga zdaj lahko odplačuje nekdo, potem pa ga več ne bi mogel, pa je kriv samo kreditojemalec, ker je bil preveč špekulativen in ga nastavil previsoko.

Pomoje je najbolje vzeti kredit na daljšo obdobje, da je obrok bolj "življenjski" in ga potem predčasno odplačati (kot pa z idejo da se čimprej odplača potem pa človek 10 let ne gre nikam, si ne kupi nič, životari), če se nekaj našpara. ali pa delno vsako leto neko malenkost. Itak se vezane vloge ne splačajo in je bolje narediti tako.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.560
6.594
113
Pa še...če bi res euribor šel tako bistveno gor, bi se tudi, verjetno?, zvišala vrednost nepremičnin. Še vedno se lahko potem proda, pa si lahko celo na plusu, čeprav še imaš recimo polovico kredita za odplačat, ipd
smile-1.gif
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Se je ze zacelo. Ljudje se iz Prekmurja vozijo v sluzbi v portoroz.
Vsakemu privoscim nepremicnino in me ne moti kako jo je/bo financiral. Moti me pa potem jambranje svicarjev(revezi imajo vecjo glavnico kot ob najemu kredita, obrok se jm je povečal in nimajo vec za plenice...) , pa zanima me na kateri loteriji je vlada zadela 5mrd za banke.

Vsaka šola nekaj stane. Se bodo naučili, da je varčevanje veliko cenejše od najcenejšega kreditiranja.