Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Obstaja tudi nezaščiteno avtorsko delo?
Obstaja. Pod to je seveda mišljeno avtorsko delo, ki je prosto uporabe. Lahko gre za delo, katerega avtorsko varstvo je že poteklo, lahko gre za delo neznanega avtorja, lahko je avtor delo objavil pod licenco, ki dovoljuje prosto uporabo itd.
Citat:
Kje je meja med "predelavo" in lastnim avtorskim delom?
Neke splošno postavljene meje ni, saj se pri predelavah obravnava vsak primer zase. Gre za precej kompleksno pravilo, ki ga ni moč splošno definirati, zato se pogosto tudi zastavlja vprašanje, kdaj gre za predelavo in kdaj za inspiracijo. V vsakem primeru gre pri predelavi za prepis ali bolj ali manj natančno povzemanje točno določenih avtorskih elementov, pri katerih je jasno, da pripadajo drugemu avtorju.
Citat:
Ker po zakonu je očitno ni:
"Prevodi, priredbe, aranžmaji, spremembe in druge predelave prvotnega avtorskega dela ali drugega gradiva, ki so individualna intelektualna stvaritev, so samostojna avtorska dela."
Če je predelava samostojno avtorsko delo, ali ni potem problem, da s tako prepovedjo nekdo drug neupravičeno posega v moje pravice?
Dobro razmišljaš, vendar pa se pri razumevanju avtorskega zakona ne smeš omejiti zgolj na posamezne člene. Če zakon bolj podrobno prebereš, boš namreč ugotovil, da so predelave sicer res samostojna avtorska dela in kot taka uživajo popolno avtorskopravno varstvo, vendar pa zakon tudi jasno navaja, da pri predelavah ne smejo biti kršene moralne pravice avtorja izvirnega oz. originalnega dela. Primer: imamo neko zaščiteno pesniško delo (besedilo) znanega avtorja. To delo bi nek drug avtor rad uglasbil, kar lahko stori le z dovoljenjem avtorja besedila. Na novem delu, torej glasbeni priredbi, je potem avtorstvo enakovredno priznano obema avtorjema. Vsakršno nadaljnje izkoriščanje priredbe je možno izključno z dovoljenjem obeh avtorjev - tako avtorja "originala" (besedila) kot tudi avtorja priredbe.
Uporabnik Matrix je to že tudi lepo razložil.