Zvok preko HDMI ali optike?

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
V kratkem dobim tole igračo (Onkyo HTX-22HDX ), ki ima vgrajen receiver z dvema optičnima vhodoma in tremi HDMI vhodi.

Nanj bom preko hdmi-jev priklopil: wd player, siol box in xbox. WD in Siol box imata optični izhod in zato bi ju lahko povezal preko optike.

Vendar pa ne vem a se splača sploh komplicirat, ker zvok preko HDMI-ja je itak digitalen (sklepam da je prenos brez izgub) torej nebi nič profitiral z optiko?
Ali se motim?

Tnx.

1e5219%7C956e_14704-219303998bbee732b5.jpg
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Imaš prav, kvaliteta bo enaka. Če bi šel preko optike bi samo zakompliciral zadeve, saj imaš na naprava ponavadi izbiro samo en ALI drug izhod, pa tudi receiverju moraš dopovedati da sprejema zvok od drugje. Če ima še tv funkcijo da zna pošiljati nazaj zvok preko hdmi-ja si pa sploh zmagal.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
Hvala za odgovor.
zmaga.gif

V bistvu receiver podpira "Audio Return Channel" preko hdmi ampak tega itak ne rabim, ker nimam priklopljene antene na tv.
Vsaj sklepam, da je ta funkcija zato, da iz tvja pripelješ zvoki do receiverja.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Kar priklopi preko HDMI. Tako pri optiki kot pri HDMI gre zvok v digitalni obliki, le da HDMI ponuja še precej več. Preko SPDIF gre največ stereo PCM, ali pa izgubno kompresiran večkanalni zvok (DD/DTS), medtem ko gre preko HDMI lahko večkanalni PCM ali brezizgubno kompresiran večkanalnik zvok (DD True HD, DTS MA).
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
Zvok gre preko HDMI-ja če ti grafična to podpira in če kabel vštekaš diretno v hdmi v grafični in ne preko dvi-ja.
DVI namreč nima informacije o zvoku...

Ko imaš to enkrat povezano pa narediš samo še tole (Win 7):
Desni klik na zvočnik v opravilni vrstici ->Playback devices -> izbereš HDMI -> Set Default

Imam doma v pisarni tako narejeno in dobro dela. Tečno je samo ker moraš vedno preklapljat zvok med TVjem in PCjem.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Hm, kako pa naj vem, če moja grafična podpira zvok? Mel bi povezano preko grafične na tv. Mam pa grafično ... ATi Radeon HD 5700 Series. Če bo kaj v pomoč.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.033
9.118
113
EU
Na AMD-jevi strani za 5700 piše:

Dolby® TrueHD and DTS HD Master Audio are available through HDMI 1.3A.
 

kvizko

Zelenc'
13. nov 2010
29
0
1
Omenil bi, da ni nikdar 100% prenosa brez izgub. Razlika med optiko in HDMI pa je ta, da na optiko nimajo vpliva zunanji dejavniki (elektromagnetne motnje ), kar pa lahko imajo na HDMI kabel, če je slabše kvalitete (slabi oplet). HDMI je seveda bolj praktičen, saj lahko preko njega prenesemo tudi sliko, zato je včasih nesmiselno uporabiti še optiko, vse pa je odvisno kakšne vhode in izhode imajo naprave, ki bodo med seboj povezane.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Seveda je prenos po optičnem vlaknu v splošnem boljša izbira kot baker, ker ni občutljiv na RF in EM motnje, vendar pa govorimo o konkretnem primeru prenosa zvoka preko optike ali preko HDMI. Optika je sicer zelo širok pojem, ampak glede na to, da ni napisal drugače, predvidevam da govorimo o klasičnem S/PDIF, kjer veljajo določene omejitve. V najslabšem primeru gre po HDMI slika+S/PDIF (v kolikor je možnost zvoka preko HDMI), v splošnem, če oprema podpira pa še precej več, ker je na voljo več pasovne širine. Kar se tiče motenj tja do 5 metrov kabla, ne bi smelo biti večjih težav, potem pa je vedno bolj pomembna tudi kvaliteta kabla. In seveda so vedno napake pri prenosu, zato pa obstajajo error correction metode. Dokler teh napak ni preveč, bi moral na drugi strani dobiti bit perfect signal. Zdaj če mu deluje slika preko HDMI brez problema, sem skoraj siguren, da tudi z zvokom ne bo težav, zato se mi zdi brez veze komplicirati z dodatnim povezovanjem optike, saj bo v 99% primerih HDMI enaka ali boljša izbira kot S/PDIF preko optike. Recimo že njegov WD player, ki ga je omenil, je sposeben prebavati DD TrueHD (res, da le iz določenega kontejnerja), le tega pa je mogoče prenašati le preko HDMI, optika torej odpade, v prihodnosti pa bo tega vse več.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik futuristic pravi:

Tečno je samo ker moraš vedno preklapljat zvok med TVjem in PCjem.

Če s PC-ja na TV šibaš samo filme ali muziko, ti ni treba preklapljati. V VLC oz. XBMC nastaviš naj gre zvok preko HDMI, v opravilni vrstici pa pustiš default zvočnike.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
Še vedno čakam na tale Onkyo 2.1 komplet, pa me zanima sledeče.

Vgrajen receiver podpira 5.1 zvočnike. V kompletu so sprednja zvočnika in woofer, center in zadnja pa lahko dokupiš:
41oK-x0LMyL._AA115_.jpg

Sistem_zvocnikov_SKS-22X_ONKYO.png


Pri Onkyo receiverju piše:
5.1-Channel Amplifier with Built-in Subwoofer
25W/Ch (FL/FR/C/SL/SR) at 6 Ω, 1 kHz, 1%, 1 Channel Driven, IEC;

Pri zvočnikih pa:

Center Speaker
 Max. Input Power: 40W
 Impedance: 6 Ω

Surround Speakers
 Max. Input Power: 40W
 Impedance: 6 Ω

Celotne specifikacije:
http://www.intl.onkyo.com/downloads/product_info/pdf/htx-22hdx_eu_leaflet.pdf


Doma imam en star 5.1 sistem od Xorota, pa me zanima če bi lahko kar tiste zvočnike uporabil za center in zadnja dva?

Xoro center ima 25W 8ohm, satelita pa sta po 15W 4ohm.
xoro-hsd-6010-169424_1024x768.jpg



Če bi imel 6ohm-ske zvočnike pol spoh nebi spraševal, tako pa se bojim, da bi 4ohm-ski zvočniki potegnili prevelik tok in poškodovali receiver?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
Bi mogoče šlo, če bi dodal 2 ohm uporček? Vem da bi izgubil dosti moči na uporu, ampak bi vsaj zaščitil receiver.

Imam nekaj teh doma:

 
Nazadnje urejeno:

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
z uporom ali brez bo delalo. Glede na to kaj vse sem že sam priklapljal v najstniških letih na moj prvi receiver in še vedno dela, si brez skrbi da bi kaj skuril.
Ampak kaj mene bolj skrbi je to, da boš za center, ki je skoraj najbolj pomemben zvočnik dal neki kitajski jajček.