Zunanji WIFI router/extender??

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
Hej vsem..

Zadnje tedne nas spet neke zajebava wifi po hiši.. Trenutno imamo preko Telekom belega routerja InnboxV80 (iz LAN1) povezan Asus router RT AC58U V3 in na njem nastavljeno direktno povezavo s Telekom preko PPPOE in na Asusu tudi nastavljen WIFI. Telekomov router skrbi torej samo za Neo boxe. Na trenutni wifi pa imam priklopljena tudi 2 wifi extenderja Tenda A9, N300 (da mi povečata signal na dvorišču in garaži ter na spodnji terasi in kleti..). No, in zadnje čase se naprave večkrat povežejo na naš wifi, ampak nimajo povezave do interneta. Kolikor sem uspel razvozlat uganko, vidim, da kot da router ne oddaja wifi povezave, oz. mogoče se asus router vmes kaj restarta in potem se tista dva wifi extenderja ne povežeta ponovno pravilno na Asusov wifi.. Nekak tak, ker sem zadnjič videl, da na Asus ni gorela wifi lučka, wifi je bil na voljo brez interneta, potem sem restartal asus in po parih minutah še vedno wifi ni imel interneta.. In šele ko sem iz vtičnice izklopil en wifi extender, se mi je dejansko povezala tablica na internet.. Pa tudi večkrat vidim na obeh extenderjih, da včasih gori (ali utripa) rdeča lučka in da ne oddajata interneta...

No, vglavnem, ker imam sedaj torej 3 wifi naprave (asus router in 2 Tenda extenderja), sem si zamislil, da bi kupil en zunanji wifi router in bi imel samo tega za wifi, ki bi mi verjetno pokril vsa željena področja... Če bi imel samo eno napravo za wifi, če kaj ne dela, izklopiš to in bo najverjetneje po restartu vse delalo.. Sedaj pa lahko zataji katerakoli od trenutnih treh naprav...

Torej iz telekomovega routerja bi preko LAN1 povezal nek zunanji router, na katerem bi se preko PPPOE direktno povezal na telekomov internet. Verjetno bi šlo tak, kajne?

Kateri zunanji router kupit? Mogoče kaj takega: WAVLINK AC600 ali kaj dražjega, boljšega?

Ima kdo doma tako? Vam deluje vredu?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.054
5.361
113
Kupi nekaj kar omogoča mesh bo najbolj preprosto. Jaz imam asus ai mesh. 1 router kot glavni preko pppoe na telekom in 2 dodatne asus naprave ki delujejo kot mesh nodi. Kaj je prednost? Sami se vse zmenijo med sabo. Ni treba konfigurirat nič.

izogibaj se range extenderjem. Če že daj AP-je
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners in Gonzo

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
Kupi nekaj kar omogoča mesh bo najbolj preprosto. Jaz imam asus ai mesh. 1 router kot glavni preko pppoe na telekom in 2 dodatne asus naprave ki delujejo kot mesh nodi. Kaj je prednost? Sami se vse zmenijo med sabo. Ni treba konfigurirat nič.

izogibaj se range extenderjem. Če že daj AP-je
Toti range extenderji se mi zdijo kuj neke, ja..

Jaz mam trenutno doma tak router: Asus router RT AC58U V3 , ki tudi podpira AI Mesh... Je to-to? Potem bi verjetno lahko nabavil 2x Asus Mesh noda, kajne?

Se dobi tudi kak zunanji Asus Mesh napravica? luka51, katere maš ti? Lahko na ZS..

serviser! , bi lahko potegnil tudi kabel ven, ja...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.054
5.361
113
RT ax58u je router, ki komandira, nodi so pa 2x lyra trio in 1x RT ac66u b1. Vse povezano z kablom. In mam pokrita 2 nadstropja in garažo v nulo že zdaj par let brez težav. Pa res vse kaj moreš je, da ga povežeš na router in potem routerju rečeš naj se zmenijo med sabo in se :) Nič ne rabiš sam nastavlat.

Router maš redno posodoblen na zadnjo verzijo FW-ja? Mogoče samo to jezi.
Drugač pa odv kak maš želje pokrivat. Mogoče nabaviš en malo bolj konkretn router za glavno napravo, tega kot node in dodaš še kak rablen ausr AI mesh router za drugi node.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
luka51 , sem kar nabavil 2kom Asus rt-ax59u (res dobra cena na MV, s kodo komad 51 eur)... In bom dal enega tega za glavni router, drugega in mojega obstoječega pa za Mesh node..

Samo nekaj bi še vprašal: naj vklopim obe frekvenci (2,4 in 5GHZ) in naj bo enako ime WIFI na obeh? Ali ugasnem 5GHZ?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.054
5.361
113
Če maš tak počasno linijo, da je še 2.4 preveč ni potrebe. Če maš kako optiko je pa že fajn 5-ko. Se pozna razlika, če naprave podpirajo. Itak pa ti vidiš samo eno omrežje in se pol naprave same zmenijo al se bojo na 2.4 al na 5 pogovarjale.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

igi

Guru
13. okt 2007
5.452
1.080
113
Celje
luka51 , sem kar nabavil 2kom Asus rt-ax59u (res dobra cena na MV, s kodo komad 51 eur)... In bom dal enega tega za glavni router, drugega in mojega obstoječega pa za Mesh node..

Samo nekaj bi še vprašal: naj vklopim obe frekvenci (2,4 in 5GHZ) in naj bo enako ime WIFI na obeh? Ali ugasnem 5GHZ?

vklopi obe frekvenci in enako ime. Večina današnjih naprav, se zna sama "odločiti" kaj je najbolj optimalno. Sam sem pa na eni lokaciji imel nekaj težav s sonoff moduli in sem za njih raje naredil eno ločeno 2.4 omrežje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
Da napišem še zaključek...

Sem par dni nazaj opazil na starem routerju (Asus router RT AC58U V3), da je bil CPU in RAM vse na 100% cel čas.. Očitno ga je nekaj upočasnjevalo..

Vglavnem, včeraj spet prišel domov in je sicer wifi delal še na starem routerju, ampak speedtest rezultati mes 1,2-1,8 Mbit... Po zamenjavi routerja na Asus rt-ax59u 15 min kasneje speedtest zabil preko 300mbit/s.. :cool:

Potem dodal v Mesh še drugi novi router in stari router in zaenkrat vse deluje SUPER!!!!! :cool::cool::cool: