Zmogljivejši kompakt

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Pozdravljeni.

Prišel je čas za nabavo novega fotoaparata (canon a-560 se bo počasi poslovil).

V oči mi je padel tale "OPTIČNO ZMOGLJIVEJŠI KOMPAKT"

Vem da bi za kakega stotaka več, dobil že zrcalnorefleksnega, vendar sem totalen laik v fotografiji in pač potrebujem nekaj preprostega za poslikat kak piknik, žur, izlet ipd., brez da tovorim z sabo nekaj objektivov in flešov, pa da fotkič naredi solidno sliko + da če se slučajno kdaj odločim poslikati kaj zahtevnejšega, da mi bo to fotkič omogočil.

Če ima kdo kakšen drug predlog v rangu med 300-400€, pa da je roba nova in neprezakomplicirana (to da bi rabil nekaj različnih objektivov, pa milijon enih nastavitev prej kot škljocnem sliko ne pride v poštev), kar na plano z njimi.

Hvala in LP
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Glede na to, kar si zapisal je odločitev kar prava. Ocene in testi so ugodni, na nekaterih straneh celo odlični ( http://snapsort.com/ )
Vendar: vedeti moraš, da nima možnosti dodatne bliskavice in RAW posnetka. če te to ne moti, potem je morda zanimiv izlet malo bolj na sever, kjer ga boš dobil še za dobrih 70€ ceneje: http://geizhals.at/614617 (to je Majdič)
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Hvala obema za hitre odgovore.

Bliskavice dodatne ne potrebujem, kaj pomeni RAW tudi ne vem, tako da ga verjetno ne bom pogrešal
grin1.gif


Tako da za enkrat je favorit tale, glede severne meje bom pa še razmislil..........
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
RAW, oziroma pri Nikonu je to NEF, je 'nepredelana datoteka' z vsemi podatki ob zajemu.
To pomeni, da jo je potrebno za uporabo obdelati v programu, na ta način pa se dobi boljši končni rezultat. To je seveda odvisno od znanja uporabnika.
Če dam en primer: na posnetku, kjer je nebo presvetlo, včasih celo tako, da se ne vidi niti barve ali oblakov, lahko z nekaj znanja te barve 'prikličeš' nazaj. Iz posnetka, ki ga 'predela' aparat (JPEG) pa to večinoma ne gre, ali pa je rezultat slab.
(Preden me profiji 'raztrgajo' - vem da ni vse tako enostavno, za razumevanje pomena RAW-a pa morda je)
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.051
1.460
113
39
Točno takega je kupila sestra pred 2 tednoma...aparat ima nor zoom, seveda pri vecjih povečavah izgublja na svetlosti. slike sam barvno lepo obdela, ampak še vedno zumiraš z gumbom, okular ima noter ekranček in vse je počsneje kot na DSLR...

Sam imam D60 in nebi nikoli šel "nazaj"...daj raje 100 eur zraven...saj tudi na DSLRju lahko lepo škljocaš na avtomatiki, če ti ni do drugega...