Zimske gume

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.349
113
Pomurje
Gasper008 za običajne Lexuse GS 300h je veliko robe, moj je F-Sport in zaradi večjih zavor je bil problem.
Za homologacijo rabiš papirje od proizvajalca avtomobila, kjer je razvidno kaj je dovoljeno gor dat in certifikat od proizvajalca platišč.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
Certifikat platišc ni potreben. Če so dimenzije, et, širina, tip platišča (alu-pleh) kot na homologaciji od proizvajalca vozila bojo poslikali in vpisali. To je to. Govorim za avto krka. Morejo pa vsi podatki štimat. Tudi gume nosilnost in hitrostni razred in te zadeve.
Aja pa za tisti motor ki je v avtu morejo bit dimenzije predvidene od proizvajalca. Tak da če so naprimer za 2.0 samo 17 in 18 testirali, za 1.8 pa tudi 16 jih za 2.0 motor ne moreš vpisat.

Če maš pa certifikat od platišč pa vpišejo to kaj tam piše. Ampak za jeklene felne ga nimajo nikjer :)
 

bose

Pripravnik
23. sep 2009
292
14
18
daleč,daleč,daleč proč
Da ne odpiramo nove teme, bom kar tukaj postavil vprašanje. Homologirano imam dimenzijo 245/45 R18 100Y, ter 225/50 R18 99H M+S. Pomeni to, da morajo letne biti 245, zimske pa 225, ali so lahko tudi zimske 245, samo, da je hitrostni razred manjši od Y.
Vem ja, da so za sneg boljše ožje gume, samo me zanima, ali morajo biti zimske samo 225, kot je navedeno v homologaciji?
 

srcfck

Zelenc'
24. okt 2018
6
2
3
Katere gume priporočate to zimo? (Vem ja ni trivialnega odgovora)

Gledam za brata dimenzijo 215/60/17 96H (Je nekam čudna dimenzija so drage in pa ni tako velike izbire. Gre za Opel Mokko. Ni mi jasno zakaj ima v homologaciji samo to dimenzijo... recimo manj opremljen avto (brez navigacije, ogrevanja sedežev, senzorjev) ima dimenzijo 215/65/16 in je izbira gum večja in cenejša. Če bi lahko obul te bi verjetno vzel to dimenzijo.

Glede gum, pa sem sedaj nagledal Nokian, Goodyear. Ali pa kakšen srednji razred Fulda, Yokohoma ker so ponavadi cenejše za 20€, medtem ko SAVE sploh ni. V glavnem ko gledam teste (za to dimenzijo jih ni) ne gre potegnit črte katere so dobre, recimo dražje so ponavadi na vrhu.
V glavnem nagibam se za nekatere ki so dobre v snegu. ( 100m klanec od doma, kar pomeni kidanje zjutraj če zapade sneg, zato je luksuz če gre avto črez :)

Recimo ima kdo gume FULDA in pa Yokohoma, kako se peljejo v sneg?

Pa še to. Ko gledam gume jih je večina s oznako SUV. Pod to zastopim, da so za težji avto in tako se najbolje obnesejo na težjem avtu na lažjem pa slabše recimo? V tem primeru ima avto 1400kg kar je manj kot recimo kakšna limuzina... bodo SUV gume s tem slabše?

Pozna kdo kaj vse moraš imeti za homologacijo druge dimenzije in pa koliko stane?

Ker ima ta avto tudi senzorje za tlak. Do kašnih težav lahko pride, če bi gor dal lite felgne in brez senzorjev? Policaji?(ker gori ti notri lučka), prometna nesreča?, Za tehničnega vem da je problem, ampak tisto je poleti...

lp
sorry za daljši text :)
Zdravo. Če imaš v homologaciji to dimenzijo , pač nabaviš tako dimenzijo, samo odstvetujem ti nakup pri vulkanizerstvu mulej iz šentjurja, mene je nategnil sto na uro, ko me je kuzla lizala sem ga prosil za nasvet za dobre in poceni gume, pa mi je prodal Kumho 215/55/16, 320 eur Lansko zimo. stari gume zanič avto je treslo pri 130 km. Ko pa želiš pri njemu kaj reklamirati si pa kot na tržnici vzemi ali pusti... no po nekaj obiskih sem dobil 150 eur. nazaj. ( pa bodi pozoren da dobiš pravi garancijski list...pa da ni 6 mesec. gar. ampak eno leto) Skratka k njemu ne...jaz ti svetujem gume ATLAS, zelo dobra guma za malo denarja.. poleti sem imel na passatu ATLAS sport gren . odlične gume... dober oprijem nič ne trese tudi pri višjih hitrosti. Tako da sem se tudi za zimsko odločil za atlas -polar beer 2 guma je odlična. Pokliči FELNAR PTUJ so zelo prijazni in svetujejo . Vse dobro..
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
O vidim da si felnarjev. zaposleni tam radi prodajate pravljice o atlas gumah. Si ti tisti ki prodaja zgodbico kak en na s klasi in poršeju atlas vozi in tak dobrih gum se nikoli ni imel?
Fantje ne bluzit in v istem stavku mešat atlas guma in odlična guma
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Ima kdo izkušnje s poltovornimi 215/65 R16 ?

Continental VanContact Winter
Goodyear Cargo Ultragrip 2
Michelin Agilis Alpin
Pirelli Winter Carrier

za kračo 2.500kg+
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.871
113
pri taščici
Lani nisem imel pripomb cez nove michelinke(pa ceprav enkrat nisem prisel na cilj, ker je bilo.snega res "malo vec" v klancu. Kako bo letos ko bodo leto stare pa sporocim cez iak teden ali dva.
So pa za moj denanico predrage(ampak nisem placal jaz) Vprasanje ce ne bi raje kak "nexen" vzel za pol cene.
Letne conti vanco prva vgradnja niso v mokrem vredne nic.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Zdravo. Če imaš v homologaciji to dimenzijo , pač nabaviš tako dimenzijo, samo odstvetujem ti nakup pri vulkanizerstvu mulej iz šentjurja, mene je nategnil sto na uro, ko me je kuzla lizala sem ga prosil za nasvet za dobre in poceni gume, pa mi je prodal Kumho 215/55/16, 320 eur Lansko zimo. stari gume zanič avto je treslo pri 130 km. Ko pa želiš pri njemu kaj reklamirati si pa kot na tržnici vzemi ali pusti... no po nekaj obiskih sem dobil 150 eur. nazaj. ( pa bodi pozoren da dobiš pravi garancijski list...pa da ni 6 mesec. gar. ampak eno leto) Skratka k njemu ne...jaz ti svetujem gume ATLAS, zelo dobra guma za malo denarja.. poleti sem imel na passatu ATLAS sport gren . odlične gume... dober oprijem nič ne trese tudi pri višjih hitrosti. Tako da sem se tudi za zimsko odločil za atlas -polar beer 2 guma je odlična. Pokliči FELNAR PTUJ so zelo prijazni in svetujejo . Vse dobro..
Še vedno prodajate zgodbico, da so to v resnici Nokian gume?
 

urosvrunc

Pripravnik
20. jun 2012
271
15
18
Kaj te pa zanima? Jaz sem jih ravnokar nabavil. Gor bodo šle (na fiesto od naše;)) po praznikih. Kaj več pa po parih dneh uporabe.
Moji sem jih nabavil prejšnjo zimo, dela cca 12.000 km/letno, guma se v snegu obnaša solidno, poleti pa dejansko ko sem se peljal z avtom nisem vedel, da so gor celoletne gume. Zdržale bodo tri sezone, plus je tudi da nimaš menjav pri vulkanizerju in po treh sezonah dobiš nove gume skoraj zastonj :)
 

frikenej

Pripravnik
19. nov 2010
723
5
18
Ljubljana
super, to iščem. Skrbi me samo obnašanje gume na mokri cesti, da ne bi preveč drselo. Sem jih naročil, ker so vsepovsod razprodane in se jih čaka 7 dni. Hvala
 

srcfck

Zelenc'
24. okt 2018
6
2
3
No to da bi prodajal kakšne zgodbice ne drži, pa tudi noben " Felnarnjev " nisem , če si dobro prebral mojo objavo veš za kaj gre...Mene je Vulkanizer iz Šentjurja dobro opeharil z KUMHO... za gumo ATLAS nebi delil mnenja kar tako.. po enem letu zadovoljstva in varnosti z njimi na cesti ...delim samo moje dobre izkušnje.... ja in vozim tudi dosti po avtocesti..in že kar dosti kilometrine...