zgodovina 2.sv.v.

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
ker ste lepo popucal normandijo in se očitno kaže red pri postanju, temah, odpiram temo, ki me zanima. znalcev je nekaj, eni trenutno v toplicah, a bo tema počakala.

kot sem že v temi o izkrcanju omenil, sem gledal en dokumentarc o Winstonu. po tistem dokumentarcu je videti gospod kot nesposobnež, naivnež in pač ob pravem času na pravem mestu, poln denarja in to je to. vse ostalo je prikazan kot zguba.

nikjer pa v dokumentarcu ne omenjajo Balkana in odpora Balkancev. nekoč so nas učili, da je ta odpor zasedel lepo število nemških enot, pa da je zamaknil napad na Rusijo in posledično zamaknil vse v zimo in omogočil poraz nemške vojske na vzhodni fronti.

kaka je torej zgodovina, kaj ste zasledili o tem v knjigah itd.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.762
4.912
113
V nedeljo, 22. junija 1941, se je zgodaj zjutraj brez vojne napovedi začela operacija Barbarossa ali napad na Sovjetsko zvezo
cool-1.gif


klik

To je lahko zamaknil kvečjemu tisti odpor balkancev, ki se je končal po 11 dneh 17. aprila in o katerem se ne govori in piše kej dost...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.557
5.120
113
Citat:
Uporabnik Fonzl pravi:To je lahko zamaknil kvečjemu tisti odpor balkancev, ki se je končal po 11 dneh 17. aprila in o katerem se ne govori in piše kej dost...
Oziroma to, da so se Nemci čez Balkan (Jugoslavija + Grčija) "peljali" v Rusijo.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
torej zgodovinske knjige, ki pravo, da je na balkanu bilo zadržanih nekaj deset tisoč vojakov Nemčije lažejo?
ali se smatra, da nekaj deset tisoč vojakov, mogoče več kot 100k nima pomena?

kaj pa opcija, zaradi osvobojenega oz nezasedenega ozemlja, zaradi nekontrole nad Balkanom, izkrcanje iz Jadrana?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.557
5.120
113
Komunistične zgodovinske knjige seveda lažejo. O tem ne dvomi nihče resen. Zaradi 10.000 nemških vojakov na Balkanu, so Nemci lahko po teh državah delali mobilizacijo in jih verjetno vsaj toliko ljudi v odlični kondiciji odpeljali na vzhodno fronto. Moj oče se je nemških vojakov Wehrmachta spominjal kot pretežno avstrijskih starcev, ki tako ali tako do Rusije sploh ne bi prišli. Res pa je, da je bil on v času vojne otrok in da so se mu mogoče vsi zdeli prestari.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Nemčija je preložila napad na SZ zaradi upora v Jugoslaviji in preklica pakta. S tem so izgubili kar nekaj časa, koliko pa je to dejansko vplivalo na poraz v SZ lahko samo špekuliramo. Pozitivno gotovo ni vplivalo, verjetno je bila za poraz bolj odločilna izjemno huda zima; pretirana samozavest nemške vojske, ki je v napad krenila brez zimske opreme in na koncu logistika, ki enostavno ni zmogla dobavljati vsega potrebnega... in seveda podcenjevanje Rusov
KPJ se je po vojni hvalila, da so bili med organizatorji beograjskih protestov ("bolje rat, nego pakt"), nekateri drugi zgodovinski viri temu oporekajo; o tem govorijo tudi priče - recimo dr. Ljubo Sirc. Glede na tedaj še veljavno zavezništvo SZ in Nemčije, se mi ne zdi prav verjetno, da bi KPJ aktivno nasprotovala paktu.

Poleg zamude pri napadu na SZ, se je v Jugoslaviji takoj začel tudi upor proti Nemcem. Temu uporu so se 22.6. samostojno priključili komunisti. Uporništva (ne samo komunističnega) je bilo dovolj, da so imeli Nemci na Jugoslavijo vezanih nekaj divizij, vendar kakšnega odločilnega pomena za osvoboditev Evrope ni bilo. Dovolj pove že podatek, da je do potiskanja Nemcev proti severu prišlo šele, ko je na jugovzhodu začela prodirati Rdeča armada.

Vsekakor je bilo nekaj akcij, vendar na operacije Rdeče armade ali zahodnih zaveznikov vpliva praktično ni bilo. Temu primerne so tudi omembe v raznih dokumentarcih.

Sedaj lahko špekuliramo kolikšen vpliv na odločitev Churchila glede povezave s Titom je imelo dejstvo, da je bil poročevalec SOE za Jugoslavijo, James Klugman član komunistične partije in, kot se je izkazalo kasneje, agent KGB. Klugman naj bi prirejal poročila v katerih je zmanjšaval vpliv Mihajloviæa in povečeval vpliv Tita. Churchil naj bi bil na podlagi njegovega poročila prepričan, da je partizansko gibanje na sebe vezalo 24 nemških divizij, čeprav jih je bilo v Jugoslaviji dejansko 8.

Da ni bilo vse tako črno-belo, kaže tudi operacija Halyard iz maja 1944 - zaradi katere so ZDA leta 1948 posthumno odlikovale Mihajloviæa.

Nočem sedaj načenjati debate rdeči-beli in upam, da se ne bo razvilo v to smer; želel sem samo prikazati, da kakšnega hudega vpliva na izid 2. sv. vojne uporništvo v Jugoslaviji ni imelo. Za časa 2. sv. vojne na ozemlju Jugoslavije niso potekale akcije, ki bi bile strateškega pomena za zmago nad Nemci. Zakaj je bilo tako, ne vem, lahko pa spet špekuliramo o možnem izkrcanju v Istri in domnevni preprečitvei le-tega...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.557
5.120
113
Ali bi Nemci premagali Rusijo, če bi pred zimo zavzeli Moskvo? Nemci v nobenem primeru ne bi prišli skozi celotni azijski del Rusije. Rusi bi enote umaknili v azijski del in nekega dne prišli nazaj. Ali to ne bi bilo možno?
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Dolgoročno nebi imeli možnosti, lahko pa, da bi se vse skupaj vleklo precej dlje. Tudi Stalingrad, kot tak, je bila v bistvu strateška napaka oziroma kaprica Hitlerja, ki je na vsak način želel uničiti Stalinovo mesto - zaradi simbola samega. Zaradi tega se jim je ustavil pohod proti jugu in naftnim poljem
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.718
1.369
113
Tukaj je vse lepo razloženo, kako dolg in obsežen napor je bil za švabe napad na Jugoslavijo: Yugoslav Partisans

Za zanimivost poglej število pripadnikov leta '41, naraščanje le teh in osvobojena območja maja '43.

Komentarji zgoraj zasmehujejo hitro zasedbo države in poveličujejo agresorja, pozabljajo pa na izdajalskega kralja in podporo klerikalcev, obe struji je skrbelo samo za svoje zlato.

Pozabljajo tudi na italijanske blamaže v Albaniji in Grčiji in na dejstvo, da je bila Jugoslavija ena od dveh držav v Evropi, ki se je sama osvobodila agresorja in kolaborantov, kar je tudi opisano v zgoraj navedenem prispevku.

Švabi in lahi so samo na območju Jugoslavije morali 2 leti zadrževati okoli 700.000 soldatov in znatno količino opreme. Številka se je potem prepolovila leta '43, ko so lahi izvedli klasični italijanski vojni manever.

Tako, da en vpliv na operacijo Barbarossa je imelo ali kaj? In tudi to je posledica komunizma na Balkanu, pa če je enim všeč ali ne.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.718
1.369
113
Realen prispevek. Draža je bil en navaden oportunist in če je Klugmann imel vpliv ali ne, se mu ne bi izšlo. Če bi padel Ural in Kavkaz, se Rusi ne bi pobrali, kaj pa je bilo ruskega takrat čez Ural? Še 10% ne, ne prebivalstva, ne industrije, nič.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
ok..menim, da nemška ideja ne bi nikoli uspela v celoti. zasedba Rusije ni mačji kašelj, tudi danes. in kljub vsej sili in morebitni zasedbi ostaja gverila, ki ti jemlje energijo.

na Balkanu je bilo, kot je nekdo zapisal, 700k vojakov, kar ni malo. to je kar nekaj vojske, orožja in logistike, ukvarjanja. nekaj pomena oz težav je povzročal tudi miren prehod proti Grčiji in naprej. sicer so se odpirale poti čez satelite, a najlažje poti ni bilo.

dodatno se mi zdi, da je Balkan dajal nekaj dvoma v mesto izkrcanja, ofenzive. bila so osvobojena območja, zavezniki so pomagala osvobajati, se pravi je bila neka igra, opcija, da se izkrcanje zgodi tukaj. in to se mi zdi pomebneje kot pa zamik napada na Rusijo in ne osvojitev le te. Rusija bi se enkrat vrnila nazaj, 700k vojakov zaposlenih na območju kje rje možno izkrcanje in takojšnja potreba po novih par mio vojakih je pa druga zgodba.

kolaborante, bele, rdeče dejmo še malo na stran. prispevek nigla je to kar me zanima. vseen kdo komu, dejstva, ki jih najdemo po netu, knjigah. pač to je zgodovina, ki ima več dejtev.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Tukaj je seznam nemških divizij v 2. sv. vojni. V besedilu piše, da je imela povprečna nemška divizija leta 1941 slabih 18.000 vojakov. Če to pomnožiš z 8, kolikor je bilo divizij v Jugoslaviji, prideš do številke 144.000. Pa recimo, da je bilo še nekaj drugih enot - dvomim, da je številka bistveno presegala 200.000.

PS: številka velja samo za nemško vojsko.
 
Nazadnje urejeno:

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Vsekakor je bil balkan opcija za izkrcanje, zato tudi domnevni dogovor med nacisti in nov o nenapadanju pomladi/poleti 44 - nov ima ta čas proste roke, da uničijo četnike, nobrna stran ni hotela zahoda tu.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.718
1.369
113
Če je bila kdaj kakšna opcija za izkrcanje, je bila to samo Istra, nikjer drugje na Z Balkanu to ne bi bilo mogoče. Poleg tega je na Z Balkanu pred točno 70 leti bilo od sovražnikov 300k švabov, 170k ustašov, 90k četnikov in nenazadnje okoli 10k domobrancev.

Na drugi strani je operacijo Overlord poskušal zaustaviti Rommel s 50k ostgruppe, nekaj nemških starcev in nekaj elitnih SS čet, pa še tem je nagajalo neko šibko in razdrobljeno francosko uporništvo.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Zapis med komentarji na Delu:

Citat:
Kolaborantski partizansko – nemški sporazum na primorskem je začel veljati 5. julija 1944. Njegovo bistvo je vsebovano v 8. točkah, navedenih v nemškem povelju št. 1461/44 z datumom istega dne. Prva točka navaja, da tega dne vodstvo partizanov prekine vse sovražnosti proti nemški vojski, SS in policiji na območju pokrajin Videm, Gorica, Trst, Istra in Reka.

V drugi točki pa, da enako naredijo tudi nemške enote. Že 5. julija so omenjeno povelje prejele nemške enote, ki so obkolile okoli 1500 partizanov v Baški grapi. Na podlagi tega povelja so partizane izpustile iz obroča. V zameno pa so Nemci imeli zagotovilo, da jim partizani ne bodo motili prometa, še zlasti ne na železnici skozi Baško grapo do Gorice.

Razburjenje zaradi sporazuma je bilo velikansko. Nemški komandant Gorice Weithauser je poslal okrožnico o premirju tudi republikanski italijanski vojski. Poveljnik SNVZ polkovnik Kokalj je izdal 7. julija zaupno okrožnico, številka 124, v kateri navaja, da je premirje med boljševiki in Nemci v veljavi. Pripadniki SNVZ naj se držijo sklenjenega premirja in naj ne izzivajo incidentov z boljševiki. V vsem naj se ravnajo v sporazumu z Nemci. Domobranska stran v Ljubljani je generala Rösenerja prosila, da je za tisk podal izjavo, da za Ljubljansko pokrajino sporazum ne velja, kar je ta storil v posebnem razglasu 7. julija. Številka Slovenca, ki je to izjavo objavila je bila v Gorici zaplenjena.

Boljševiški VOSli so poskusili likvidirati pogajalce, vendar jim je grof Pace ušel. So pa poklicali svojega obveščevalca Marcella na štab 9. korpusa. Od takrat dalje ga ni nihče več videl. Vsekakor je šlo za radiranje sledi o svoji kolaborantski sramoti.

http://www.delo.si/novice/svet/dan-ko-je-bila-hitlerjeva-nemcija-obsojena-na-smrt.html


Malo sem pobrskal - to povelje (1461/44) se večkrat omenja; originala nisem našel
 
Nazadnje urejeno:

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.718
1.369
113
Tudi sicer, kako boš z neko armado recimo prišel iz Istre v Nemčijo? Čez Alpe ne bo šlo. So švabi Američane že šolali leto pred tem v Apeninih, pa so bili leta '44 še vedno dol.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Tudi sicer, kako boš z neko armado recimo prišel iz Istre v Nemčijo? Čez Alpe ne bo šlo. So švabi Američane že šolali leto pred tem v Apeninih, pa so bili leta '44 še vedno dol.
Greš nekoliko severovzhodno, v smeri Dunaja.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.718
1.369
113
So imeli Churchill & CO. v Jugoslaviji leta '44 okoli pol milijona+ oboroženih zaveznikov, tako da je bilo treba kot kaže najprej siroljubce v red spravit.

Skoraj sigurno je bilo pa dejstvo samo v tem, da so jih najlažje na svojem dvorišču udarili, v Siciliji so se kar namatrali.

Ta Istra nas pa moti, ker je bila del zavajanja švabov in verjetno ni obstajal dejanski načrt.