zemljiška knjiga

luss

Zelenc'
29. feb 2012
11
0
1
Mogoče kdo ve, kako je zares pomembo da se vpiše nepremičnina v zemljiško knjigo in kakšne so sankcije, če tega ni?

Pri nas je namreč vse povprek zakomplicirano.
Moj star ata je sedaj podedoval po pogodbi o dosmrtnem preživljanju z svojo sedaj pokojno sestro nepremičnino, ki sta jo še za časa tetinega življenja imela namen podariti meni, njegovi vnukinji. Ker je bila teta že takrat dementna (poslovno nesposobna) nismo mogli glede prepisa narediti nič. Sedaj pa je dementen in skoraj nepokreten tudi moj star ata in spet ne moremo nič narediti.

Glede davka sem na davčni vse uredila brez ata, prinesla sem le njegovo podpisano pooblastilo. Sedaj sem ga imela namen vpisati v zemljiško knjigo, da bo vse po pravilu. Tam pa so me prvič odslovili, ker bi morala ata osebno pripeljati, ne pa prinesti le njegovo pooblastilo. Drugič sem ata pripeljala s seboj in vse zahtevane listine, katere so preverili že prvič. Sedaj so ugotovili, da so prvič spregledali in bi morala prinesti izvod pogodbe od notarja, ne pa atov ali tetin izvod in me z atom vred spet odslovili.

Ali kdo ve:
Mi bo notar kar dal svoj originalen izvod pogodbe in če že, me čakajo s tem kakšni stroški? Ali nimam druge kot plačati notarju, da vse uredi, seveda proti plačilu (trenutno sem brezposelna in bi z veseljem sama opravila pot več, samo da se izognem stroškom)

Kaj pa če sedaj ata ne vpišem v zemljiško knjigo? Ata namreč zelo zelo težko hodi, zelo počasi dojema, vsake toliko se ne zna niti podpisati. Me čaka spet neka kazen, ko bom dedovala po njem in potem seveda hotela sebe vpisati v zemljiško knjigo?

Poleg vsega me skrbi še to, da niti notar ne bo hotel opraviti dela, ker je ata dementen in me bo naslovil na csd, kjer me čakajo stroški, da vložim zahtevek za popolno skrbništvo. Za to sem brala, da lahko traja tudi več kot leto, jaz pa bom to delala za sorodnika, ostarelega in bolnega, za katerega niti ni nujno, da to dočaka. Da ne omenjam spet stroškov, ker naj bi to stalo preko 700€.
Vmes pa že tako dotrajana nepremičnina propada, jaz je ne morem ne finančno vzdrževati (menjati že puščajočo streho), ne preurediti, saj ne morem pridobiti gradbenega dovoljenja, niti je prodati in vsaj sebi zagotoviti finance. Prispevke in položnice seveda brez problemov vsak mesec dobim na katerikoli naslov bi se zmislila.

Če odkrito povem, imam po domače, poln kufr te birokracije. Ko je treba ožemat imajo vedno vse podatke, ko pa ti nekaj potrebuješ, pa ne znajo biti niti vljudni, kaj šele fleksibilni.
uf-1.gif


Hvala za pomoč.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Pogodba o dosmrtnem preživljanju je poseben tip pogodbe, kjer se izročitev premoženja ZADRŽI do smrti. Vknjižba je možna šele ob smrti, je pa pred tem možna zaznamba.

--------
Pogodba o dosmrtnem preživljanju je zapisana v notarskem zapisu, stopi do notarja, ki ima na podlagi 124. člena ZZK pooblastilo kot sestavljalec in lahko uredi preknjižbo.
--------

Ti potrebuješ izvirnil pogodbe = izvod 1, ki je namenjen za zemljiško knjigo oziroma izvod, ki ima poštemplano s strani davkarije, da so davki plačani.

Tak izvod domnevam, da imaš, ker si napisal, da si prišel iz davkarije...

S tem poštemplanim izvodom (po domače) se spravi k notarju, ki je pisal pogodbo o dosmrtnem preživljanju in bo on uredil preknjižbo. Nima veze, če je fotr zdaj dementen, pogodba je bila sklenjena ko je bil ok...

Skratka k NOTARJU, ki je pisal pogodbo. Ne pozabi s seboj prinesti original izpiska iz knjige umrlih za teto!
Vknjižba je poceni.

Kaj več pa brezplačno ne bi navajal
smile-1.gif
 

luss

Zelenc'
29. feb 2012
11
0
1
Hvala za informacijo (in to brezplačno!!! )

K notarju sem tako ali tako bila primorana it po njegov izvod pogodbe, (kot pravite bom to dobila) od davčne sem dobila samo odločbo z štampiljko, da je davek urejen, ni pa ta štampiljka na izvodu pogodbe od notarja.
Brala sem, da če urejam sama vpis, me bo skupaj prišlo cca. 40€, če pa v tvojem imenu hodi tja notar, plačaš čez 100€. Pri polni kapi časa in prazni denarnici se mi to zdi bedarija. Ne vem pa, zakaj rabi zemljiška knjiga original od notarja, če sem jim od davčne prinesla poštamljano odločbo za davek, pogodbo o dosmrtnem preživljanju, mrliški list in ata.
Kukr ne maram davčne, moram povedat, da so bili ful fleksibilni in prijazni. Ker tut tam bi mogel ata osebno pridt in nevem kaj še vse. Nakoncu se je izteklo celo, da smo celotno pogodbo "odplačali" in davka nismo plačali nič.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ne vem jaz kje je izvod za zemljiško knjigo, mogoče je pri notarju, mogoče ga je dal že v preteklosti stranki.

Odločba nadomešča štampiljko, tako da to je rešeno.

Verjetno si iz Gorenjske, da delaš tako "sceno" med 40 eur (obvezna taksa) in 100 eur (taksa+predlog)? v ozadju pa zato nekaj tudi prejmeš = nepremičnino.

Bodi vesel, da je bila pogodba v celoti odplačna in ni bilo davka.

Notar bo zadevo porihtal tako ali drugače. Če se je izvirnik za zemljiško knjigo izgubil bo pač s predlogom za vknjižbo predlagal vzpostavitev z.k. listine.

Za oba nasveta bi ti lahko zaračunal 70 EUR, tako da takoj k notarju.