Zavarovalni razredi za AO

dask

Majstr
21. sep 2023
448
495
63
ja, tako elaborijajo in tako se predstavi in pomiri rajo, da veš to kar plačaš je za druge. in podobno floskule. Lepo te peglajo.

realnost je pa drugače.
Čist praktičen primer - eden mi je butnil avto. Na servisu imajo tudi cenilca, ki pa avta ni mogel popisat, ker škoda ni šla iz mojega zavarovanja ampak iz AO povzročitelja. Kako potem ni to za druge?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.132
10.500
113
polica je njegova - kao gre iz njegove, ker je on kriv in kao izgubi bonus, kao, ampak zavarovanje svojga avta si pa vseeno ti plačal. Za novo S klaso.. on te je pa butnikl s 40 let starim jugecem. Kolk je on plačal za tvoje zavarovanje? razmisljaj.

Al si imel nezavarovan avto? :evil:
to je edina zmaga.
 
  • Haha
Reactions: Samo Svoj

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
936
126
43
Upoštevat vse faktorje je žal preveč kompleksno...
Modeli so lahko zelo zapleteni, lahko pa kaj tudi poenostavijo.
Slišal sem razmišljanja, da naj zaradi nediskriminacije po spolu ne bi smeli zaračunavati različno moškim in ženskam, ampak - velikost noge naj bi se v zadostni meri ujemala z ločevanjem po spolu in bi morda lahko premijo računali po tem. Zaradi vprašljivega odziva javnosti se potem ni šlo v to. Bi bilo zanimivo - dirkači z majhnimi (podplati) bi lahko prišparali...
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
936
126
43
polica je njegova - kao gre iz njegove, ker je on kriv in kao izgubi bonus, kao, ampak zavarovanje svojga avta si pa vseeno ti plačal. Za novo S klaso.. on te je pa butnikl s 40 let starim jugecem. Kolk je on plačal za tvoje zavarovanje? razmisljaj.

Al si imel nezavarovan avto? :evil:
to je edina zmaga.

Pač družbeno smo dogovorjeni, da z avtom ne spuščamo na cesto, če ne moreš pokriti škode, ki jo s svojim obnašanjem potencialno lahko povzročiš. Zato je zavarovanje AO obvezno. Tisti z Zastavo je plačal toliko, kolikor je aktuarski model predvidel za njegove parametre (in ker je ta model res kar poenostavljen, je šlo po predpostavki: močnejši motor, večja povzročena škoda). In plačal je za škodo, ki jo bo povzročil na tvoji mečki, pa na prometnem znaku, pa na sosednji koči (do zavarovalne vsote).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj

Garfildd

Guru
24. jul 2007
6.186
4.717
113
ja , speko bi po eurotaxu premije, torej ce je avto vreden 2000€ pač zavaruješ zadeve za 2 kilo. zakaj, ker je dejanski nateg , plačuješ kao na nov avto, potem pa je škode preko DEJANSKE, pa je ek. totalka... wtf. ni logike, razne da se nategne človeka.

Govora je o AVTOMOBILSKI ODGOVORNOSTI in ne o kasku!
ce ima en 20 let starega A8 drug pa 1 leto starega A8.... teoretično isto plačata ful kasko. Je tak?
če ga oba zlomita, kdo več pokasira?
nateg torej.
20 let starega nihče ne zavaruje kasko, tako da primerjavo delat na to je glupo, enako kot je glupo dat 1000€ za kasko če je avto vreden 3.000€

če pa primerjaš naprimer novega A8, ki stane cca 100.000€ ali pa 6 let starega rabljenega ki stane 40.000€ bo kasko za slednjega nekaj cenejši caa 10%,
to gre na starost vozil in možnost ocenjene totalke... večine škod ki se zgodijo so pod mejo totalke in zavarovalnica izplača popravilo obeh vozil z novimi
deli in kleparke/ličarske ure, tako da je premija za novega ali starega iz tega vidika upravičeno primerljiva.

Če ti nečesa ne razumeš kako deluje, še ne pomeni da je nateg.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj

Garfildd

Guru
24. jul 2007
6.186
4.717
113
Modeli so lahko zelo zapleteni, lahko pa kaj tudi poenostavijo.
Slišal sem razmišljanja, da naj zaradi nediskriminacije po spolu ne bi smeli zaračunavati različno moškim in ženskam, ampak - velikost noge naj bi se v zadostni meri ujemala z ločevanjem po spolu in bi morda lahko premijo računali po tem. Zaradi vprašljivega odziva javnosti se potem ni šlo v to. Bi bilo zanimivo - dirkači z majhnimi (podplati) bi lahko prišparali...
Ja, mislim da je bilo okoli leta 2011 ali 2012, ko je prišla EU uredba, da se premije zavarovanj ne smejo diskriminirati glede na spol, do takrat je Generali pri avtomobilskih zavarovanjih oglaševal, da ženske ker so varnejše voznice pri njih plačujejo manj premije.

Z to uredbo so to morali opostiti, iz tega razloga so se tudi premije pri življenskih zavarovanjih poenotile med spoloma, prej so ženske plačevale manj,
po tej spremembi se je pa upoštevala razlika v premiji pri kadilcih, kateri so plačevali več.

Mogoče, če bi bil aktuar kakšen z fetišem na stopala, da bi opravičil spremembo razlike glede na velikost tega, ampak fizična velikost stopala verjetno
ne vpliva kaj dosti na vozne sposobnosti, ne pozabimo pa da ne smemo več diskriminirati na podlagi sexa, mislim spola...
 
  • Všeč mi je
Reactions: uncle_sam