Zamenjava žarnic -> LED

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Če nimaš navade ugašati luči , so prihranki enormni :evil: ... če pa ja, pol pa zanemarljivi (ne pokriješ cene LED IMHO) ... sam sem pred leti nabavil zalogo navadnih za do svoje smrti, mam pa vsega 3 LED iz HoFer-ja za male pare, ki ne vplivajo na farbe na monitorju ali TV ...
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Če nimaš navade ugašati luči , so prihranki enormni :evil: ... če pa ja, pol pa zanemarljivi (ne pokriješ cene LED IMHO) ... sam sem pred leti nabavil zalogo navadnih za do svoje smrti, mam pa vsega 3 LED iz HoFer-ja za male pare, ki ne vplivajo na farbe na monitorju ali TV ...

Tole https://www.energyrating.gov.au/document/fact-sheet-consumers-guide-buying-quality-leds je zanimivo branje. Pri LED žarnicah ponavadi opozarjajo na vse živo, malokdo pa tudi na Colour Rendering Index - CRI.
V bistvu gre pri tem za indeks barvnega upodabljanja (CRI), ki je pokazatelj, kako natančno je mogoče razlikovati barve pod svetlobnim virom. Višja kot je vrednost CRI, bolje je.
V začetku LED ere se je veliko ljudi (tudi pri nas doma) pritoževalo, da svetloba LED sijalk nekako ni prava, kljub temu, da so kupili "tople" LEDice. Potem pa se je na spletu pojavila razlaga - CRI, pa tudi LEDice so na pakiranjih dobile podatek o tem.

Menda je dovoljeno prodajat le LEDice s CRI 80 ali več, jaz pa kupujem le še take, ki imajo CRI 90 ali več. In zanimivo, Hofrove lowcost LightWay ustrezajo tej zahtevi in se, vsaj pri nas, zelo dobro obnesejo in tudi pritoževanja nad svetlobo ni več. Seveda pa je pri LED sijalkah poleg CRI potrebno biti pozoren tudi na lumne in ne na Wate.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Menda je dovoljeno prodajat le LEDice s CRI 80 ali več, jaz pa kupujem le še take, ki imajo CRI 90 ali več. In zanimivo, Hofrove lowcost LightWay ustrezajo tej zahtevi in se, vsaj pri nas, zelo dobro obnesejo in tudi pritoževanja nad svetlobo ni več. Seveda pa je pri LED sijalkah poleg CRI potrebno biti pozoren tudi na lumne in ne na Wate.

Tele Muller Licht so sicer zelo OK, ampak precej hitro crkujejo. Jih je že kar nekaj spustilo dušo...

Sam imam doma Ikeine Ledare, po celi bajti, pa sem do sedaj v 5+ letih zamenjal samo eno, ki je sicer delala, razen če si jo na hitro ugasnil/prižgal je zajebavala...
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Še jaz izkoristim tole temo:
Pred časom sem v Rutarju kupil LED žarnice (10 wattne), ki imajo funkcijo, da ko jo prvič prižgeš sveti s 100% močjo, če jo dvakrat zapored hitro prižgeš sveti z 50% močjo in če tri krat pritisneš na stikalo sveti le z 10% moči. Kako se reče takim žarnicam, ker preko spleta ne najdem nič... Pa mi ni nujno zaenkrat spet hoditi v LJ. Pa če morda kdo ve, če se jih dobi v 6 wattni različici?
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Še jaz izkoristim tole temo:
Pred časom sem v Rutarju kupil LED žarnice (10 wattne), ki imajo funkcijo, da ko jo prvič prižgeš sveti s 100% močjo, če jo dvakrat zapored hitro prižgeš sveti z 50% močjo in če tri krat pritisneš na stikalo sveti le z 10% moči. Kako se reče takim žarnicam, ker preko spleta ne najdem nič... Pa mi ni nujno zaenkrat spet hoditi v LJ. Pa če morda kdo ve, če se jih dobi v 6 wattni različici?
To je stvar stikala ne pa same sijalke. Tak način pa mora podpirat sama sijalka - zatemnilna sijalka.
(Lahko je stikalo integrirano v sijalko, da izgleda da sama sijalka tako dela).
Primer take sijalke iz Hoferja (so pa vedno drazje, kot obicajne)
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Povej kje jih kupuješ da preverim. Nisem imel časa raziskovati. Zaenkrat sem vzel te klasične in halogenske.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
To je stvar stikala ne pa same sijalke. Tak način pa mora podpirat sama sijalka - zatemnilna sijalka.
(Lahko je stikalo integrirano v sijalko, da izgleda da sama sijalka tako dela).
Primer take sijalke iz Hoferja (so pa vedno drazje, kot obicajne)
Mi je jasno. Stikalo je v žarnici. Navzven je enaka ostalim, a se tega ne vidi. Zelo uporabno. Ampak ne vem pod kaj naj iščem...
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Hoferjeve vidim, da so kar slabše kvalitete. 800 lumnov svetilnosti dosežejo z 11 watti, Osramove pa s 6,5.

Pa ne razberem, če je zatemnila s klikom na stikalo ali je zatemnilna z dimmerjem?

Pa da so Hoferjeve z RA >97 pa tudi težko verjamem...?
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Hoferjeve vidim, da so kar slabše kvalitete. 800 lumnov svetilnosti dosežejo z 11 watti, Osramove pa s 6,5.

Pa ne razberem, če je zatemnila s klikom na stikalo ali je zatemnilna z dimmerjem?

Pa da so Hoferjeve z RA >97 pa tudi težko verjamem...?

S klikok na stikalo. Proizvajalec Muller Licht (vsaj ko sem jaz kupil je bil).

Glede lumnov in wattov ter razmišljanja, da je s tem povezana kvaliteta pa no comment ;)
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Nisem hotel izpasti be***, HVALA za info :zmaga: Morda nabavim, da preizkusim, ko dobijo...