Zamenjava žarnic -> LED

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Rad bi zamenjal zarnice po skoraj celi hiši. Sedaj imam namontirane navadne žarnice v randu 60W - 75W - 90W ter 100W. Sedaj pa iščem neko LED izvedbo žarnic, s katerimi bi lahko nadomestil te klasične. Ima kdo kakšne izkušnje z kakšnim točno določenim modelom? Lahko je ebay-dx-tujina-naše trgovine - kjer je pač ceneje in preverjeno...

Svetloba bi naj načeloma bila warm white, oz white, vsekakor pa ne tista modra bela svetloba, ker se počutim kot da živim v hladilniku
bonk.gif
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Nekaj žarnic sem kupil v tej trgovini in sem zelo zadovoljen http://www.led-svetila.biz/eshop/
Ker pa to niso poceni špasi, pa se prebijam čez ebay.com direktno pri kitajcih, kjer sem že par stvari naročil in čakam, da pridejo. Cene dosti ugodnejše, res pa je, da skoraj en mesec čakaš.
Nekaj sem že dobil in tudi zelo zadovoljen, en tip žarnic pa po svetilnosti ni zadovoljilo mojih pričakovanj. Zadeve so pri kitajcih tako poceni, da se splača kupit par komadov za test, pol pa vidiš.
 

Qshtr

Fizikalc
22. avg 2011
477
79
28
Imam te:

Klik

Svetijo po mojem mnenju zelo dobro - v kopalnici so prižgane skoraj 24ur na dan že pribl. eno leto. Od šestih je ena kmalu crknila, ostale pa delujejo b.p.

Naročene imam še močnejše 7,5W, 720lm, skupaj z adapterjem iz GU10 na E27, da jih bom dal še na druga mesta. Verjetno jih dobim čez 2-3 tedne.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Citat:
Uporabnik Qshtr pravi:
Imam te:

Klik

Svetijo po mojem mnenju zelo dobro - v kopalnici so prižgane skoraj 24ur na dan že pribl. eno leto. Od šestih je ena kmalu crknila, ostale pa delujejo b.p.

Naročene imam še močnejše 7,5W, 720lm, skupaj z adapterjem iz GU10 na E27, da jih bom dal še na druga mesta. Verjetno jih dobim čez 2-3 tedne.

Tele iz tvojega linka verjetno precej točkovno osvetlijo prostore?
 

Qshtr

Fizikalc
22. avg 2011
477
79
28
Nisem ravno expert za osvetlitev - kopalnica je majhna in za mene je dovolj dobro osvetljena. Zgleda mi, da imajo SMD led sijalke precej širok kot svetlobe (cca. 120°), tiste druge (powerLED?) pa bolj točkovnega.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Imam neko podobno zadevo - kitajc seveda, ker sem ga dobil čisto tako za probat, da bi v štacuni zamenjal navadne 50w reflektorčke s temi.
Kao 5W=50W. Ravnokar gledam obadva pred mano. Ta kitajska zadeva ravno ene 2x slabše sveti.

Ne vem pa, kako je z dobrimi, priznanimi 5W. Ravno zdaj čakam na info od kolega, kdaj mi ga prinese na test in kakšna bo cena. Bom javil v temo kako sveti in kakšne so cene.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Zavedat se je treba tudi, da imajo te poceni LEDice slabo barvno reprodukcijo. Odvisno od sreče je CRI med 65 in 80. LED žarnice, ki imajo CRI 90+, so od približno 30€ dalje po komadu-se pravi če želiš imeti res kvalitetno osvetlitev, boš zmetal kar nekaj denarja.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
ok, niti ni nujno, da zamenjam vse naenkrat, če so pač dražje. Gre se mi predvsem za to, da jih iščem z klasičnim navojem (E27) in po možnosti kakšen nasvet od koga, ki je kakšno že kupil in je bil z njo zadovoljen (ne v smislu zadovoljen ker sveti, pač pa z svetlobo, močjo, svetilnostjo v primerjavi z klasično žarnico)

Zgoraj je nekaj linkov do žarnic, samo se mi zdi, da tiste osvetlijo predvsem točkovno, sam pa bi imel te na stropu, da mi osvetli npr kuhinjo, hodnih
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
Jaz sem nabavil te: http://www.ebay.co.uk/itm/New-...=item4d0d47e072

Svetijo enako kot so prej navadne GU10 30W, snop je precej podoben, oziroma bi upal rečt, da je svetloba enakomerneje porazdeljena. Seveda pa stručkote vprašujem kaka je kvaliteta take svetlobe, oziroma kako je to dobro/slabo za oči. Sigurno nek barvni spekter v njih manjka, ker imam občutek da naši obrazi zgledajo bolj bledo, ko nas gledam pod temi žarnicami. Zdaj ta izgled me sploh ne moti, motilo bi pa me, če bi naprimer taka svetloba škodovala očem.

Torej kaj pravite?
 
Nazadnje urejeno:

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
Sam imam po hiši vsaj 30 teh žarnic in mi ni žal niti centa (skupno smo jih naročili vsaj 100 za 3 hiše in delajo + svetijo v nulo). V 1 letu ni crknila še nobena (tok, tok), ker "požerejo" le 3.5W pa jih praktično ne ugašam (razen seveda podnevi).

GU10

Na terasi imam te (so identične, le navoj je drugi)

E27

HIGHLUMEN

lp
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Hvala za linke. Oba sta sicer dala žarnice z cca 3,5-4W močjo - kolikšna je za to svetlobo primerljiva klasična žarnica? 40W?
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
Citat:
Uporabnik vogel pravi:
Hvala za linke. Oba sta sicer dala žarnice z cca 3,5-4W močjo - kolikšna je za to svetlobo primerljiva klasična žarnica? 40W?

30W, ampak sveti močneje kot 30W navadna žarnica
zmaga.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Te žarnice imajo usmerjeno svetlobo. Če so vgrajene v spuščene stropove ali reflektorske svetilke potem so v redu. Če pa jih damo v kakšen lestenec ali plafonjero bo pa učinek bolj bogi.