Wi fi router

april30

Zelenc'
5. jun 2021
1
0
1
Zdravo. V stanovanju imamo TP link wr641g. Omrežje t2 optika 50/20. Če naredim test WiFi pa pokaže 9. Router je v hodniku ki je sicer zaprt z vrati. Zdi se mi da bi bilo potrebno WiFi router zamenjati za novejšega. Katerega predlagate do cca. 150€ pa da bi lovil tudi v bolj oddaljene sobe, kjer so vmes tudi po 3 stene. Uporabljamo pa samo za brskanje po spletu, medmrežju. Sedaj nam res šteka in dolgo čakamo da neko stran naloži.
Hvala za nasvete.
Lepo se imejte.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
če bi rad čez tri stene bo treba še kaki AP nardit ali pa mesh. Ni enega routerja ki bi čez 3 (zidane) stene vleko povsod kot je treba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Zdravo. V stanovanju imamo TP link wr641g. Omrežje t2 optika 50/20. Če naredim test WiFi pa pokaže 9. Router je v hodniku ki je sicer zaprt z vrati. Zdi se mi da bi bilo potrebno WiFi router zamenjati za novejšega. Katerega predlagate do cca. 150€ pa da bi lovil tudi v bolj oddaljene sobe, kjer so vmes tudi po 3 stene. Uporabljamo pa samo za brskanje po spletu, medmrežju. Sedaj nam res šteka in dolgo čakamo da neko stran naloži.
Hvala za nasvete.
Lepo se imejte.
Če si pri T-2, je lahko rešitev tudi tole:

 

bostjank

Pripravnik
22. maj 2008
87
6
8
Predlagamo vam, da preberete naš prispevek v sorodni temi. Z navedeno rešitvijo smo še vedno zadovoljni.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Če je opcija napeljava kabla, potem je edina prava rešitev postavitev dveh ali več AP-jev (wifi dostopnih točk) na različnih lokacijah po hiši, ki so medsebojno povezane s kablom. Vmes je potem rešitev z APji preko električnega omrežja, vse ostalo je pa hitrostni približek (da so sami AP-ji medsebojno povezani brezžično - to se dela samo če res ni druge opcije).
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Tako je, nobna posamezna škatla ne bo delala čudežev. Če drugega ne, so oddajne moči zakonsko omejene, pa še to ponavadi nima smisla na maximumu furat. Pokritost se rešuje z večjim številom dostopnih točk sploh če hočeš neke pametne hitrosti.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
. Mislil sem da bo veliko boljši domet, ker ima toliko anten,
Fantje. Število anten ni zaradi dometa ampak več istočasne komunikacije. Moč oddajanja posledično tudi domet je določen z raznimi normativi. In vsi so na max. Ajde so razlike ampak minimalne (če primerjamo isti rang opreme).
Za več dometa se da več dostopnih točk.

Ker konec koncev je wifi dvosmerna komunikacija. Tudi če ful močno oddaja je na drugi strani še vedno enako močan signal druge naprave.
 

sandfield

Zelenc'
21. sep 2016
14
2
3
Pri povezavi s kabli je verjetno povsem vseeno, če se kot AP uporablja dedicated AP ali pa dodaten wifi router v AP mode? Oziroma ima router zaradi večjih anten (in nižje cene) celo prednost pred tistimi malimi AP za v vtičnico?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
Če daš AP daj nekaj konkretnega. Lahko pa tudi router s kakim DDWrt naloženim in laufa kot AP.
Itak je AP namenjen pokrivanju enega prostora.
Router načeloma nima prednosti. Je večji, na poceni varjantah moreš itak drug FW naložit.
 

sandichamp

Pripravnik
10. avg 2007
468
16
18
Če daš AP daj nekaj konkretnega. Lahko pa tudi router s kakim DDWrt naloženim in laufa kot AP.
Itak je AP namenjen pokrivanju enega prostora.
Router načeloma nima prednosti. Je večji, na poceni varjantah moreš itak drug FW naložit.

Tako je, nobna posamezna škatla ne bo delala čudežev. Če drugega ne, so oddajne moči zakonsko omejene, pa še to ponavadi nima smisla na maximumu furat. Pokritost se rešuje z večjim številom dostopnih točk sploh če hočeš neke pametne hitrosti.
Katere pa so dobre dostopne točke, da ne bo vsak dan crkovalo sedaj imam nekega Asusa in ga moram vsak dan iz elektrike povlečt.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
nevem :)
jaz mam Asus RT-AC66U B1 na merlinu, 2x asus lyra in 1x TL-WR841N na ddwrt in v AP mode, med sabo so vsi na kablu. 2.4 in 5GHz in vsi na istem SSID. Dela brez problemov. Edini reset nardim takrat ko updejtam FW, to pa delam redno, ko so nove verzije.

Pomojem daš bilokeri namenski AP, ki ni za v vtičnico in za par € bo delalo. Samo si hitro proti 3 mestni cifri za en AP.
 

sandichamp

Pripravnik
10. avg 2007
468
16
18
nevem :)
jaz mam Asus RT-AC66U B1 na merlinu, 2x asus lyra in 1x TL-WR841N na ddwrt in v AP mode, med sabo so vsi na kablu. Dela brez problemov. Edini reset nardim takrat ko updejtam FW, to pa delam redno, ko so nove verzije.

Pomojem daš bilokeri namenski AP, ki ni za v vtičnico in za par € bo delalo. Samo si hitro proti 3 mestni cifri za en AP.






Kaj je to AP?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
AP = access point = dostopna točka :)

Jaz se z drugim kot Ubiquiti UniFi praktično ne grem več zafrkavat za domač WiFi. AP 6 Lite dobiš za 100€ po komadu, starejši Lite (802.11ac) so cenejši. Je pa res da če imaš več dostopnih točk in hočeš izkoristit vse bonbončke je fino imet še njihov controller (jaz ga laufam na virtualki na kištu kjer imam še kup drugih stvari, lahko ga vržeš v docker na kak NAS/rPi, prodajajo pa tudi fizičen Cloud Key ali pa all in one device skupaj z routerjem, stikalom, WiFi,.. -Dream Machine).
 
  • Všeč mi je
Reactions: GStar

sandfield

Zelenc'
21. sep 2016
14
2
3
Kaj pa je narobe s tovarniškim FW na ruterjih? Kaj pa manjka ruterjem za 15€, če jih imamo kot AP, da je po celi hiši wifi za telefone?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Odvisno od potreb. Če mene vprašaš predvsem sama stabilnost in zanesljivost delovanja (sploh pri opremi za 15€), manjko long-term varnostnih popravkov, manjko podpore za razčične VLANe/SSIDje (imam ločeno privat mrežo, IoT, guest, alarm, itd. - to se sicer da večinoma rešiti z alternativnim FW, ampak moraš pazit na podporo chipseta), potem odsotnost raznih dodatnih featurjev, ki ti omogočajo bolj seamless roaming med različnimi točkami (kar je sicer v veliki meri odvisno od klienta, ampak controller zna tukaj pomagat, da vrže dol klienta in ga prisili v roaming na drug AP, kot tudi da forsa hitrejše kliente na 5GHz itd.), centralni managment, pa v končni fazi že sam form faktor ter PoE (ker mi je nakako optimalno da imam APje na stropu), itd.

Sicer pa za 15€ najbrž tako ali tako ne dobiš 802.11ac kaj šele WiFi6 opreme, tudi če vzameš el cheapo routerje, kar ja za mene danes že nek osnovni requirement za spodoben WiFi (no vsaj 5GHz zaradi prenasičenosti 2.4GHz spektra, ampak nekako ne vidim smisla več v zastareli 802.11n opremi, ki lahko ravno tako deluje na 5GHz). Imam raje porihtano tako kot je treba enkrat in vselej (oziroma vsaj za nekaj let) ter ne razmišljam več o WiFiju, ker enostavno deluje, kot da prišparam tistih par 10€ po APju za najcenejšo možno varianto.

Če tebi zadostujejo in se ti da ukvarjat z "routerji" za 15€, ki je uporabiš zgolj kot APje, seveda ni nič narobe.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
Kaj pa je narobe s tovarniškim FW na ruterjih? Kaj pa manjka ruterjem za 15€, če jih imamo kot AP, da je po celi hiši wifi za telefone?
Kaj manjka Daciji logan? Pripelje te na točko B. Isto ti router za 15€ poveže v internet.
Kaj več od tega ti pa ponuja recimo x5? malo več funkcij, hitrejšo vožnjo, več prostora, ..... Isto so routerji, hitrejše delovanje. Več uporabnikov naenkrat ( ne čakajo drug za drugim za paketke ampak delujejo vzporedno). Več prometa brez sesuvanja in zatikanja.
Zaj ko črto potegneš kaj vse že ima internet v našem domu se splača malo več stegnit in uporabit opremo, ki gladko požre to.
Včasih je tudi bil Wrt54GL top router. Danes je pa bogo napol uporabno sranje.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Odvisno kaj želiš imeti. Če rabiš samo nekaj da dela potem vzameš na Bolhi še 2x Linksys wrt54g, daš gor dd-wrt in nastviš tako kot je eden zgoraj napisal - isti ssid, različni kanali (frekvenca), pa je. Problem je, da ti bo to delalo samo na 2,4ghz, kar pomeni da je verjetnost motenj sosedov večja, ker je pas bolj zaseden, pa hitrost je nižja. Dodatni problem je da to ni mesh omrežje, kar pomeni v praksi, da ko boš šel iz ene sobe v drugo ti bo držal slab signal prvega AP-ja in ne bo avtomatsko preklopil na tega drugega v sobi, dokler ne bo čisto izgubila naprava stika s prvim AP-jem. Prednost mesh sistemov je ravno v tem da takoj preklopijo transparentno na drug, močnejši signal, brez da bi prekinjal link. Če dodaš še 5ghz in večje hitrosti je to tisto kar tehtaš. Torej Dacia vs. Mercedes, če parafraziram predhodnika (faktorja stabilnosti tukaj niti nisem kalkuliral, ker bi prej rekel da so Linksysi - tudi stari- vsaj toliko stabilni kot novi, vsaj moji kar sem jih imel so običajno delali do izpada štroma doma). Upam, da ti to prav pride pri tehtanju prednosti in slabosti.