Vzpostavitev WLAN-pomoc

ovca

morfy
Osebje foruma
18. jul 2007
5.881
3
38
36
Cvičkova dežela =)
www.alter.si
Zadeva je sledeča:
v montažni hiši ima vsaka soba vsaj 3 ženske vtiče za internet. Ti kabli gredo dol v klet, kjer so vsi kabli priključeni v 16 portni SWITCH. Spodi je tudi modem. Do zdej je blo tko, da je prišla tel. parica v modem, WAN modema v port 1 na switchu in internet je delal povsod. Do tle vse štima
wink-1.gif
.

Zdej bi pa rad vzpostavil z Wlan routerjem brezžični internet. Kar me zanima je: kako zadevo zvezat? More iti modemski WAN v WAN wlan routerja, 1. port routerja nazaj v switch in to je to? No, ker tko nedela
frown-1.gif
. Mal je zakompliciran, ker je Wlan router v 1 nadstropju in ga nemorm dat v klet, ker je klet zidana, hiša pa montažna in če ga imam v svoji sobi zgori imam wlan praktično kjerkoli v hiši(razen kleti-tam ga tud ne rabm) in zunaj. Tako da ta opcija, da se da router v klet, nekak odpade.. Nej še povem, da je zadeva nekoč že delala na isti način, pa sm mogu zarad enih razlogov preprost izklopt WLAN(ne me pa spraševat, zakaj nisem spustu zvezan kokr je, pa samo izklopt Wlan, ker še sam nevem...). Fora je še, da je v modemu na voljo samo Wan port in pa port 1 (2,3,4 so namenjani IP-TVju).


pa še qurac je to, ker ne 192.168.0.1 ne 192.168.2.1 nista prava ipja do routerja. Trenutno je moj komp vklopljen v wlan router v port 4, wan in port 1 sta nekak tko zvezana, da internet dela povsod
smile-1.gif
...

p.s. na asus eee imam linuxe (xandros) in mi je wlan delu normalno (stem, da sm mogu narest povezavo Wlan ppoe), brat je prnesu pa hp z visto, je pa wlan omrežje najdu in povezu, ampak na net ni dobil dostopa (do ruterja je normalno dostopal). Pol sm su pa neki drkat, ker njemu ni wlan delu in zdej tud men na linuxih ne dela
frown-1.gif
...

Bom ful hvaležen kakršnega koli nasveta, kako stvar zalaufat...
smile-1.gif



že v naprej hvala,
Ofca
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Praviš, da so v vsaki sobi vsaj 3je vtiči za mrežo, katerih kabli gredo do kleti. Torej reciva takole:
V eni sobi boš postavil router. Na zidu imaš na razpolago 3 kable, ki vodijo do kleti, posledično tudi do modema.
Na eno vtičnico priklopi WAN port od routerja. Kabel od te vtičnice najdi na switchu v kleti in ga preklopi iz switcha na modem.
Na drugo vtičnico v zidu priklopi katerikoli LAN (torej mrežni) port na routerju.
Kaj si naredil do sedaj:
-vzpostavil povezavo med routerjem in modemom (torej povezava WAN porta na routerju in modema)
-povezavo od routerja si razdelil na celotno omrežje (povezava switcha v kleti z LAN portom na routerju)

Treba je še nastavit router:
-prijavi se nanj (kakšen ip, uporabniško ime in geslo potrebuješ ponavadi izveš v navodilih ali na dnu routerja, je pa to načeloma 192.168.0.1 ali 192.168.1.1, včasih tudi 192.168.2.1, uporabnik je admin, geslo pa tudi admin - govorim načeloma, poglej si navodila!)
-urediš nastavitve za dostop do interneta (vpiši uporabniško ime in geslo za dostop do interneta) in jih shraniš,
-urediš wlan nastavitve (nastaviš ime omrežja, recimo FIFI, varnost pa naj bo WPA2-PSK. Geslo se izmisli čim daljše) in jih shraniš

Na delovnih postajah (torej ostalih računalnikih) pa takole:
-računalnikom, priklopljenim na žico samo nastaviš da IP naslov dobijo preko DHCP. Če ne veš kako, vprašaj. Tu se zgodba za priklop na žico konča.
-računalom in ostalim napravam, ki uporabljajo wlan pa določiš dostopno točko (načeloma sprožiš skeniranje, program ti najde omrežje, nanj se povežeš, vpišeš geslo in zadeva bi mogla delat).

lp
 

ovca

morfy
Osebje foruma
18. jul 2007
5.881
3
38
36
Cvičkova dežela =)
www.alter.si
Citat:
ga preklopi iz switcha na modem.
Kam v modem? Wan al navadni port 1? Ker, če v wan, potem je že zvezan tako, pa ne dela. Svaj tist računalnik z Visto se ni mogu povezat na net.. omrežje je najdu, connectu se je, na net pa ni mogu pridt. Sem tud povsod naredu, da računalniki IPje pridobijo avtomatsko...
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Pardon, sem pozabil - v navaden port. V WAN port pride priklopljena telefonska parica iz splitterja oz. direkt linija.

Je pa tudi na tistem modemu treba nastavit uporabniško ime in geslo, če hočeš da se obnaša kot router - torej da se sam poveže na net in potem deli povezavo. Ampak tega zdaj ni treba, ker to naredi router. Router potem dodeljuje IP naslove vsem računalnikom, ki so povezani v mrežo - bodisi preko žice bodisi preko wlana, hkrati pa skrbi za povezavo v internet.
Tule je še printscreen stanje wlana pri meni:
wlan_lastnosti.jpg


Če greva po vrsti:
Vrsta naslova - določen od DHCP - to pomeni, da mi je router sam dodelil vse nastavitve
IP naslov - to je to, načeloma si router zapomne MAC naslov tvoje mrežne kartice in ti vsakič dodeli enak IP. Načeloma.
Maska podomrežja - če nisi vedel do zdaj, ti tudi zdaj ni treba
smile-1.gif

Privzeti prehod: IP naslov routerja.

Če klikneš še na podrobnosti, je zanimiva postavka DNS strežnik - tukaj jih lahko ročno vpišeš med TCP/IP nastavitvami kartice, sicer ti ga router dodeli sam (načeloma je to IP routerja).

lp
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Citat:
Uporabnik ovca pravi:
Ti kabli gredo dol v klet, kjer so vsi kabli priključeni v 16 portni SWITCH. Spodi je tudi modem. Do zdej je blo tko, da je prišla tel. parica v modem, WAN modema v port 1 na switchu in internet je delal povsod. Do tle vse štima
wink-1.gif
.

Kako dela internet? Ni treba nič narediti, ali moraš vzpostaviti PPPoE sejo na vsaki mašini? Če je prvo, imaš že modem skonfiguriran kot ruter. V tem primeru lahko wireless ruter uporabiš kot access point. Se pravi, da ga ne boš uporabljal kot ruter. Priklopiš ga samo v eno prosto stensko vtičnico, ki je speljana v switch, preko enega od 4 LAN portov. Preko admin vmesnika mu nastaviš IP, izklopiš DHCP in wan povezavo ter nastaviš wireless parametre (SID in zaščito). S tem bo ruter deloval kot access point in bo nekakšen wireless podalšek switch-a.