Vrsta gorskih koles - vprašanji

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.315
939
113
Titograd
Za korenine, strmine, gozd in temu primerne steze gravel ni, preozka balanca in prenizko težišče. Je pa za lepe single ter makadam ter nabiranje velikih km.

Spet po drugi strani sem brez posebnih težav odfural z xc-jem to, za kar ima danes veliko folka all mountaine in za kar jih tudi priporočajo razni vplivneži na yt. Sposoditi nekaj in odfurati je dejansko dober predlog. Ker kupiti samo na podlagi youtube videov, brez da doživiš lastne občutke na kolesu, je enostavno loterija, ki se ti lahko sicer izide, zelo verjetno pa se ti tudi ne. In ja, da se probat, verjetno pa to ne bo zastonj.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.646
1.576
113
Seveda, z gorcem greš lahko kamorkoli, a ko bom na cesti, nimam nikakršne želje po matranju (sploh poleti - na vročini, pa po možnosti še proti vetru) z debelimi "kramparcami", nizkim tlakom v njih

To kar ti opisuješ je enduro pecikl, ne xc.
Tak ti bom rekel, res bi bilo fajn, da sprobaš gravel preden kupiš.
Obstaja pač razlog, da so izumili vzmetenje. In obstaja tudi razlog, zakaj so izumili gravel pecikle: ker nekak je pač treba denar služit. Youtube moraš jemat z rezervo, ker veliko jih je plačanih iz takih in drugačnih interesov.
Sem gledal par youtube video o gravel bike in zasledil pogosto skupen komentar: zakaj si ljudje to delajo?

Pred leti sem imel podobno idejo. Nekaj hitrega, lahkega, za vsepovsod, brez vzmetenja, tanke gume...da se ne matraš pa to, saj veš.
Sestavil sem si komplet karbonski pecikl, lahki ko perica.
Na kratko, prerukalo me je tak, da se mi je včasih zdelo da bom dobil pretres možganov. Že dolgi spust po šodru je bil pester, na spuste po singlah se niti spomnit nočem.
Še 1x: obstaja dober razlog zakaj so izumili vzmetenje.
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Moje fure so vsaj 40 km. Zvečine 60+. Za take fure gorsko kolo ni namenjeno.
Ko imam v mislih izlete na gozdne steze, sam že napisal, za kakšne variante gre. Rožnik, Mostec, Golovec, Pance ipd.. Nič od tega ni ekstremnega. In nič od tega v veliki večini fur ne bo preseglo 10% skupne dolžine poti. Na poti, kjer je korenina za korenino, torej razrukan teren nonstop, se niti ne bom spravil. Če je pa sem ter tja kakšna korenina, pa ni kriza. Kar se pa tiče tudi grobega makadama, pomešanega z občasno korenino, se je videlo, da se po njem z gravelom da voziti. Tekoče.

Videoposnetki, ki sem si jih pogledal, name marketinško niso vplivali. Nanje nisem naletel naključno, temveč sem iskal RAZLIKO "A vs. B". V različnih razmerah - takšnih, ki me zanimajo. In sem dobil odgovore. Za nekaj zadev sem domneval, sedaj ugibanja ni več.

Gravelu bi lahko rekli tudi drugače ali bi mi bilo samo opisano kolo, ki ustreza temu, kar se razume pod gravel. Pa bi mi bilo še zmeraj bližje kot gorsko kolo.
Kot je bilo razvidno s posnetkov in tudi nekaj prebranih mnenj (tuji kolesarski forumi), se tudi z njim da iti po marsikaterem slabšem terenu. Seveda na tako hitro in elegantno kot z gorcem, a da se. Za razliko od trenutnega kolesa, s katerega pa na takih terenih moram sestopiti.

Gorsko kolo sem v preteklosti že imel. Za njim je bil treking in zdajšnji. Z obema je bilo kolesarjenje prijetnejše.

Vsa gorska kolesa imajo debele gume. Nekatera "samo" debele, druga ultra debele. Nobena debela guma za takšno kolesarjenje, kot sem ga opisal ŽE na prvi strani, ni primerna. In, mimogrede, konkreten gravel, za katerega sem dobil link, ima polno vzmetenje. Da, ni gorsko kolo.
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.867
5.128
113
Gravel je čisti "dajmo še malo pomolzt folk" pecikl.
Na makedamu neudobn, v gozdu krnekaj, na asvaltu pa počasnejši od dirkalca.
Pač če hočeš pokrit vse boš rabo vsaj n+1 pecikle, jebat ga. Enega za cesto enega pa tam ko ni ceste.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mosseero

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Gravel je čisti "dajmo še malo pomolzt folk" pecikl.
Na makedamu neudobn, v gozdu krnekaj, na asvaltu pa počasnejši od dirkalca.
Pač če hočeš pokrit vse boš rabo vsaj n+1 pecikle, jebat ga. Enega za cesto enega pa tam ko ni ceste.
To bi veljalo, če bi šel na furo in se na tej furi držal zgolj ceste. Na naslednji zgolj makadam. Ko bi imel pa malo časa, bi se pa šel "razjahat" na gorca.
Ker pa gre pri meni za miks, je gravel tu primernejše kolo kot gorc.

Gravel je čisti "dajmo še malo pomolzt folk" pecikl.
Prav, recimo mu 'marjetica'.

Mnenje o gravelu sem dobil tudi od ženske iz mojega lokalnega okolja, ki se s kolesarstvom ukvarja zasebno in poklicno.
Kar sem jo vprašal, na to mi je odpisala. Pa tu z moje strani ni šlo za nastavljene besede, ki bi jih želel v odgovoru.
 
Nazadnje urejeno:

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
zakaj sploh še debatiramo tu?
če si tak zrbral vse info in točno veš kaj hočeš?
Povej, zakaj?

Ja, saj mi je žal, da sem sploh zastavil vprašanja.

Jaz, če poznam odgovor na vprašanje, odgovorim.
Če odgovora ne poznam, sem tiho. Če sem vseeno vprašan direktno, povem/napišem, da ne vem.

Tu sem bil pa deležen obtoževanja, da ne vem, kaj želim, pa da postavljam kompleksna vprašanja, na katerega ni enoznačnega odgovora.
NE, takoj sem napisal, kaj me zanima. Vprašanja so bile neposredna. Prav tako sem kasneje napisal, do katerih odgovorov sem že prišel. Pot do njih ni pomembna.
Da pa je nekaterim razumevanje napisanega težava, pa ni moj problem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Steve

Guru
13. avg 2007
9.646
1.576
113
Moje fure so vsaj 40 km. Zvečine 60+. Za take fure gorsko kolo ni namenjeno.

Ti si malo na hece, ali to resno misliš? Kaka gajba ala snečer tip 20+ let res ne, ostalo pa z lahkoto. Že 15 let nazaj sem vozil mb-rogla in nazaj. Kar je prek 100km, pa nisem dobil občutka da temu ni namenjeno
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Z razlogom imaš mestno, cestno, treking in gorsko kolo ter njihove križance.
Hvala za razumevanje. Lp.

Jasno ti postane, ko s cesti namenjenim kolesom pospešiš veliko hitreje, si hitrejši v ovinkih ter na vročini in/ali protivetru ne porabljaš po nepotrebnem moči.
Kontra, pojdi s cestno specialko na razrit blaten hribovski teren. Saj ne boš dobil občutka, da temu ni namenjeno ...
 
Nazadnje urejeno: