Vreme 2024

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.318
4.834
113
Še sedaj mi v ušesih odzvanja, ko sem leta 1988 na jutranji telovadbi v centralni Srbiji slišal po radiu, da je bilo v našem kraju ob 5.00 zjutraj 29 stopinj. Mi pa cel dan v uniformi, ki je do večera postala bela zaradi soli, ki se je izločila.
Danes, ko so klime, nam ni hudo ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.698
3.667
113
Še sedaj mi v ušesih odzvanja, ko sem leta 1988 na jutranji telovadbi v centralni Srbiji slišal po radiu, da je bilo v našem kraju ob 5.00 zjutraj 29 stopinj. Mi pa cel dan v uniformi, ki je do večera postala bela zaradi soli, ki se je izločila.
Danes, ko so klime, nam ni hudo ...
To ni res.
Globalno segrevanje pa to.

Je bilo včeraj zvečer ob 20h na RTV Slovenija 1, dokumentarec o segrevanju zemlje, pa niso uspeli enkrat povedat da rastline odstranjujejo Co2 iz zraka, oni pa o nekih sesalcih pa shranjevanje v zemljo pa bla bla...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.318
4.834
113
Zemlja se segreva. To je dejstvo in v njega ne dvomim. Ni prvič in najbrž ne zadnjič v zgodovini planeta.
Ne verjamem pa, da lahko človek posebno veliko naredi, da se to segrevanje ravno za časa našega življenja ustavi, če narava ne bo tako hotela. Zgodovina nas seveda uči, da je bil človek zmeraj sposoben najti razlog, krivca in rešitev za podnebne spremembe. Nekoč so kurili čarovnice, danes pa mislimo, da smo našli 100 % krivca, ki bi naj bil CO2, ki ga v ozračje spravi človeštvo. Končni izplen bo v obeh primerih enak.
Le kaj je bil vzrok v prejšnjih ciklih segrevanja ozračja?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
6.031
4.552
113
Tako je, drevesa akumulirajo ogljik, ampak površina gozdov se zmanjšuje, resen problem je z deževnim gozdom v Braziliji,
plantaže za palmovo olje v Aziji,... gozdovi se krčijo, izpust co2 se veča...

Ogljik je akumuliran dokler je les v trdni obliki, ko ga skuriš gre nazaj, ko trohni se spet sprošča...

Glede na porabo fosilnih goriv, zmanjševanje gozdnih površin, je žal to premalo,
samo pogozdovanje pa pa preden doseže svoj efekt prepočasno...

Smo po drugi strani tudi v višku sončevega cikla, tako da tudi to vpliva na malenkost višje temperature, poleg vsega ostalega.