Vpis v Zemljiško knjigo preko portala eSodstvo

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Pozdravljeni!

Zanima me, ali ima kdo izkušnje s postopkom vpisa nepremičnine (oziroma bolj natančno novega lastništva) v Zemljiško knjigo po elektronski poti, preko portala eSodstvo (torej brez posredništva notarja)? Razumem, da moram imeti ustrezne papirje, vključno s kupoprodajno pogodbo, overjeno s strani notarja, ampak je vseeno kar nekaj nejasnosti glede postopka na portalu eSodstvo. Hvala.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Pozdravljeni!

Zanima me, ali ima kdo izkušnje s postopkom vpisa nepremičnine (oziroma bolj natančno novega lastništva) v Zemljiško knjigo po elektronski poti, preko portala eSodstvo (torej brez posredništva notarja)? Razumem, da moram imeti ustrezne papirje, vključno s kupoprodajno pogodbo, overjeno s strani notarja, ampak je vseeno kar nekaj nejasnosti glede postopka na portalu eSodstvo. Hvala.
Osebno se oglasi na zemljiški knjigi, bo najceneje ...

Nesmisel to počet sam, ker moraš listino predložiti po notarju naknadno, da jo pretvori v elektronsko obliko, mislim da je rok 3 dni, če vložiš sam predlog... spet nisi nič naredil ...

Al greš osebno knjižit na sodišče al pa neseš vse skupaj k notarju, da vse on opravi. Druge opcije so mimosun in za tistih par eur (okoli 42 eur + ddv vzame notar za predlog) se nima smisla lovit...

Takso pa itak plačaš v vseh primerih....

(2) Za pretvorbo listin v elektronsko obliko in prevzem listin, ki so podlaga vpisu v zemljiško knjigo, v hrambo, s sestavo notarskega zapisnika o prevzemu, znaša pristojbina 29 eurov za eno listino.
kaj si torej naredil na koncu?

10 EUR+ v žepu? če sam delaš?

.....
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
V bistvu se sploh ne gre za nekej prišparati, ampak rad bi pač uporabil elektronsko pot, če smo že leta 2021.

"Nesmisel to počet sam, ker moraš listino predložiti po notarju naknadno, da jo pretvori v elektronsko obliko, mislim da je rok 3 dni, če vložiš sam predlog... spet nisi nič naredil ..."

Zakaj moraš zadevo predložiti notarju naknadno, da jo pretvori v elektronsko obliko, glede na to, da moraš zadeve v elektronski obliki oddati že preko portala eSodstvo? Nekako ne vidim smisla, da portal to sploh omogoča, če je spet potrebno iti do notarja?
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Recimo 12. odstavek 142. člena ZZK-1 pravi takole:

(12) Če se z zemljiškoknjižnim predlogom, ki ga vloži predlagatelj sam, odvetnik ali nepremičninska družba, zahteva vpis na podlagi listine iz 3. do 5. točke prvega odstavka tega člena, mora predlagatelj, odvetnik ali nepremičninska družba te listine sam pretvoriti v elektronsko obliko, jih podpisati s svojim varnim elektronskim podpisom in priložiti zemljiškoknjižnemu predlogu.


Ni mi pa ravno jasen 1. odstavek tega člena, na katerega se 12. odstavek nanaša in pravi takole:


(1) Predlagatelj mora notarju, ki v njegovem imenu vlaga zemljiškoknjižni predlog, izročiti listine, ki so podlaga za zahtevani vpis in ki po svojih lastnostih ustrezajo tem pogojem:

1. zasebna listina mora biti v izvirniku,

2. notarski zapis je lahko v obliki kateregakoli odpravka, razen če zakon določa, da mora biti priložen v obliki odpravka, sestavljenega za vpis v zemljiško knjigo,

3. druge javne listine morajo biti v obliki prepisa s potrdilom pristojnega državnega organa, ki jih je izdal, da ustrezajo izvirniku (v nadaljnjem besedilu: overjeni prepis), če zakon za posamezne vrste javnih listin ne določa drugače,

4. če zakon določa, da je podlaga za vpis pravnomočna ali dokončna odločba, in se vpis zahteva na podlagi odločbe sodišča ali drugega državnega organa prve stopnje, mora biti na overjenem prepisu te odločbe tudi potrdilo o pravnomočnosti ali dokončnosti te odločbe,

5. če se zahteva vpis na podlagi listine, ki je v izvirniku, v ustreznem odpravku ali v overjenem prepisu že vložena v pisno zbirko listin zemljiškoknjižnega sodišča, zadošča, da je izročen prepis te listine, na katerem zemljiškoknjižno sodišče, ki vodi zbirko listin, v kateri je vložen izvirnik, ustrezni odpravek ali overjeni prepis te listine, potrdi, da je listina vložena v zbirki listin, in navede oznako, pod katero je vložena v zbirki listin,

6. če se zahteva vpis na podlagi listine, ki je že vložena v informatizirano zbirko listin, zadošča, da je navedena opravilna številka zadeve, v kateri je zemljiškoknjižno sodišče na podlagi te listine dovolilo vpis.



Ali lahko morda pokomentiraš tale 1. odstavek, natančneje kaj spada pod te točke? Hvala.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Če predlog za vpis na podlagi zasebne listine ali notarskega zapisa vlagate sami, odvetnik ali nepremičninska družba, listin ne prilagajte predlogu. Listine morate v treh delovnih dneh po vložitvi predloga na eSodstvo izročiti notarju in ga obvestiti o opravilni številki zadeve v zemljiškoknjižnem postopku. Notar bo listine pretvoril v elektronsko obliko, podpisal s svojim varnim elektronskim podpisom in predložil sodišču.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
da, komentar stane 56 eur pri meni

Na ta način sem se 2x opekel pri raziskovanju možnosti za izogibanje izsiljevalcem pri nakupu kmetijskega zemljišča. Najprej sem plačal odvetnika, nato pa še notarko. Pred pogovorom sem obema povedal vse, kar sem o tem že vedel. Niti odvetnik, niti notarka mi nista povedala popolnoma nič novega oziroma uporabnega, zaračunala pa vsak okoli 30-40€ za 10 minut, v katerih sta ponovila zadeve, ki sem jih že vedel. No, potem sem vzel zakon v svoje roke (dobesedno, ne figurativno), ga preštudiral in rešitev našel sam. Ni vrag, da je ne bi tudi v tem primeru. :)
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
(8) Če se z zemljiškoknjižnim predlogom, ki ga vloži predlagatelj sam, odvetnik ali nepremičninska družba, zahteva vpis na podlagi listin iz 1. ali 2. točke prvega odstavka tega člena, se te listine ne priložijo zemljiškoknjižnemu predlogu, temveč mora predlagatelj, odvetnik ali nepremičninska družba v treh delovnih dneh po vložitvi zemljiškoknjižnega predloga te listine izročiti notarju in notarja obvestiti o opravilni številki zadeve v zemljiškoknjižnem postopku, ki je bil začet z vložitvijo tega predloga.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Nevem zakaj mu je težko iti na ZK in dati predlog na zapisnik, če ima overjeno pogodbo? Plača 7 EUR takse (to je najnižja, glede na vrednost pogodbe) in je to to. Dobrih 5 min pa ma vse zrihtano.

Sploh mi ni težko, niti iti, niti plačati. Ampak če je možnost, pa rad izkoristim digitalno pot. No, v enem primeru tako ali tako ne bom moral zadev nesti sam na ZK, ker ne bo šlo za kupoprodajno pogodbo oziroma vpis novega lastništva.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Nevem zakaj mu je težko iti na ZK in dati predlog na zapisnik, če ima overjeno pogodbo? Plača 7 EUR takse (to je najnižja, glede na vrednost pogodbe) in je to to. Dobrih 5 min pa ma vse zrihtano.

Lahko še eno vprašanje glede tega? Če mi zadeve da naprej notar, plačam 42€+DDV ... OK, ni problema, ampak tukaj verjetno ni noter te takse, ki je določena na podlagi vrednosti pogodbe? Ali to pomeni, da ZK potem pošlje še položnico za to takso in šele po plačilu se postopek nadaljuje? Če je tako, potem je res bolje da nesem sam zadevo direkt na ZK in plačam takso takoj na licu mesta (postopek bo stekel hitreje)? Če je to seveda sploh možno, pojma nimam, kako zadeve potekajo. Hvala.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Prvo povej katero pravico vpisuješ.
Na zapisnik v ZK lahko daš le vpis lastninske pravice, vse ostalo gre preko notarja, kateri ti zakasirara zraven svojih uslug tudi sodni takso. ZK ne pošilja plačilnih nalogov, razen pri določenih izjemah ( stečaj).
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Prvo povej katero pravico vpisuješ.
Na zapisnik v ZK lahko daš le vpis lastninske pravice, vse ostalo gre preko notarja, kateri ti zakasirara zraven svojih uslug tudi sodni takso. ZK ne pošilja plačilnih nalogov, razen pri določenih izjemah ( stečaj).

Lastninsko pravico, seveda ... sem razbral, da je samo to mogoče direkt na ZK. Torej notar pokasira tudi sodno takso in se ni treba več s tem ubadati kasneje, ko "papirji prispejo na ZK"? Kako pa izgleda plačilo sodne takse, če sam neseš papirje na ZK? Hvala.