Vojna v Ukrajini 2

damirj

Guru
9. maj 2012
5.150
2.332
113
In kje vse je zdej radioaktivno?
(Malo nazaj se jih je par ven metalo, kako bo to hudo, če zadeva zagori)
Nijker. Rusi pravijo, da je bila to testna izstrelitev, ki ni bil uspešna. Mimogrede, v uporabi je od leta 2023. Ampak še kar testno prižigajo bakle, ker edina uspešna izstrelitev datira v leto 2022... In še takrat je letela samo 35km nato pa eksplodirala in zgrešila cilj za 17965km. Meni mi deluje nekaj podobnega ko t črnogorski rekord v teku na 100m, ki znaša 60m :)). Vrhunska sposobnost ruskov.
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.817
1.519
113
Notranjska
Nijker. Rusi pravijo, da je bila to testna izstrelitev, ki ni bil uspešna. Mimogrede, v uporabi je od leta 2023. Ampak še kar testno prižigajo bakle, ker edina uspešna izstrelitev datira v leto 2022... In še takrat je letela samo 35km nato pa eksplodirala in zgrešila cilj za 17965km. Meni mi deluje nekaj podobnega ko t črnogorski rekord v teku na 100m, ki znaša 60m :)). Vrhunska sposobnost ruskov.
A ni da precej ruskih top znanstvenikov dela v Indiji? Kar je ostalo doma je pa putin skozi okna pometal, no vsaj nekaj ker naj bi prodajali Kitajcem ....
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.728
3.459
113
Nijker. Rusi pravijo, da je bila to testna izstrelitev, ki ni bil uspešna. Mimogrede, v uporabi je od leta 2023. Ampak še kar testno prižigajo bakle, ker edina uspešna izstrelitev datira v leto 2022... In še takrat je letela samo 35km nato pa eksplodirala in zgrešila cilj za 17965km. Meni mi deluje nekaj podobnega ko t črnogorski rekord v teku na 100m, ki znaša 60m :)). Vrhunska sposobnost ruskov.
Če je dotično explozivno telo počistilo tako območje je bilo še kako uspešno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

damirj

Guru
9. maj 2012
5.150
2.332
113
Če je dotično explozivno telo počistilo tako območje je bilo še kako uspešno.

Sarmat je raketa dolga 35m, širine 3. Bruto teža ob izstrelitvi je 200t +- par ton, od tega gre za gorivo 170t +- par ton. Gorivo je tekoči vodik in kisik, ki se za rakete uporablja v masnem razmerju 1:6. Torej gre za 25t tekočega vodika. Vodik ima zelo visoko energijo, eksplozivni ekvivalent TNTja je 28. Ostalo si lahko zračunate sami. Še daleč je sicer do Little boya, pa vseeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

damirj

Guru
9. maj 2012
5.150
2.332
113
A ni da precej ruskih top znanstvenikov dela v Indiji? Kar je ostalo doma je pa putin skozi okna pometal, no vsaj nekaj ker naj bi prodajali Kitajcem ....

Ja in? Precej jih je tudi v CERNu, ampak jih bo od tam večina morala it. Tisti ki ne bodo šli, se bodo prezaposlili v druge inštitute. Ostali bodo verjetno šli vsepovosd, razen v rusijo ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

jest5

Guru
18. avg 2007
25.750
-8.632
113
Sarmat je raketa dolga 35m, širine 3. Bruto teža ob izstrelitvi je 200t +- par ton, od tega gre za gorivo 170t +- par ton. Gorivo je tekoči vodik in kisik, ki se za rakete uporablja v masnem razmerju 1:6. Torej gre za 25t tekočega vodika. Vodik ima zelo visoko energijo, eksplozivni ekvivalent TNTja je 28. Ostalo si lahko zračunate sami. Še daleč je sicer do Little boya, pa vseeno.
No, vodika se ne uporablja, ker mora biti raketa v silosu s polnimi rezervoarji, kar pri vodiku ni možno.
 
  • Haha
Reactions: damirj

jest5

Guru
18. avg 2007
25.750
-8.632
113
No v tem primeru je to pač tako, saj je šlo za testno izstrelitev, zato je bila napolnjena. Seveda pa če bi bila raketa v mirovanju, ne bi bila napolnjena. ampak potem tudi eksplodirala ne bi...
Znova...
Rakete so v silosih napolnjene.
Za pogon se uporablja hipergolična goriva, ki se hranijo brez problema pri normalnih temperaturah, saj mora biti zadeva "ready to go", ne pa da bi jo pred izstrelitvijo več ur ohlajali in tankali z vodikom in kisikom
 
  • Wow
Reactions: damirj

damirj

Guru
9. maj 2012
5.150
2.332
113
Seveda so, ampak ta raketa je še vedno v testing fazi, pa čeprav je bila dana v uporabo 2023. Ta raketa namreč še ni letela dlje od 35km nikoli. V tokratnem primeru je zgrešila cilj za 18000km.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
5.150
2.332
113
Znova k bistvu, ki ti kar naprej uhaja ...

V tej in podobnih raketah, se ne uporablja kisika in vodika
Znova. Gorivo ni trdno, tekoče je. Visoko reaktivno, enako kot vodik v elementarni obliki. Tudi visoko korozivno je, kar pomeni, da se v raketah ne hrani 3leta+. To tudi ne pomeni, da v tem primeru je raketa bila tam že 3 leta nafilana s tem gorivom. Raketa je še vedno v testiranju. Možno je, da je do nesrečo prišlo med črpanjem, kdo ve, rusija bo te podatke itak skrivala kot kača noge. Razen če imaš ti insajderske informacije, ampak potem pa kar lepo pošeraj še znami ta skriti interni dokument. Predvidevam pa, da ne bo nič od tega... sigurno pa ni bilo na raketi jedrske konice.
 
  • Haha
Reactions: jest5

damirj

Guru
9. maj 2012
5.150
2.332
113
Kaj točno ti je jest5 smešno, da je raketa eksplodirala, ali da je eksplodirala brez jedrske konice gor. Meni je namreč smešno, da so dali v uporabo netestirano raketo :D to lahko sqmo ruskiči naredijo :))