Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
KSZ.
(ker je izvorna tema flamewar med OSji dajem primerjavo)
Android je open source, koda sistema je na voljo javno. Vsakdo lahko pogleda bilokakšen del kode OSja in če v njem vidi teorijo zarote lahko to javi skupnosti. Še več, če je kak del kode "oporečen" se ga BP odstrani ali spremeni v čisto obliko in izda novo verzijo Androida (t.i. custom ROMi delujejo po tem principu). Ker Android itak izhaja iz linuxa in uporablja njegove kernele naj povem da je kernelska koda linuxa NAJBOLJ nadzirana in pregledana koda na tem planetu (piše jo posredno par 1000 ljudi, pregleduje pa na dnevni bazi nekaj 10k ljudi). Skratka dana ti je možnost izbire pa tudi možnost nadzora.
Samo kot osnovna zaščita pred "bad bad jenki vlado", linux kernel ima integriran firewall ki se imenuje iptables. Z rootanim androidom imamo dostop do iptables (recimo popularna aplikacija DroidWall je grafični vmesnik za iptables), kar nastavimo v iptables je "bog i batina" in še "android server" (sam Android OS) nima opcije da se povezuje v omrežje če mi tega ne želimo. Iptables spada pod prej omenjeno kernelsko kodo, ki je že več kot 10 let preživela preglede miljonov hekerjev.
In sedaj dalje, kaj od tega omogoča jabolčnik in malimehki? Kot prvo in najbolj pomembno dejstvo je da je koda zaprta, to preprosto pomeni da je lahko v sistemu 100 backdoorov, ki sploh ni potrebno da so sofisticirani ker dokler jih nekdo ne uporabi (zlorabi) jih enostavno ne moreš odkrit. Torej ...
Sicer pa NSA sodeluje pri vseh večjih IT strukturah. To da z NSA sodelujejo Intel, AMD, ARM, WD, .... vas pa ne moti? Recimo nek Intel ima lahko v procesorju NSA backdoor, ki dejansko lahko deluje neodvisno od sistema in uporabnik nima ne opcije popolnega nadzora ne možnosti da se tega losa.
Glede tega kaj je če firma ne sodeluje z NSA ... NSA je krovna organizacija ki "požegna" produkt. Če NSA ne izda dovoljenja se pridukti ne smejo prodajat/uporabljat. Skratka NSA je nekaj takega kot pri nas certifikacija.