Vijačenje s točnim navorom

19. jul 2007
2.762
1.493
113
Moram privijačit nosilec s točnim navorom (6 Nm), in nimam namenskega orodja za to (gre se pa za steklo, če naredim premehko, bo steklo padlo ven, če bom premočno vijačil, bo same enkrat počilo).

- kakšna sila je pravzaprav 6 Nm( če se vijači avto z 120 Nm, je 6 Nm recej nežno). Kakšne so sile z izvijačem, klacično enoročno iz zpestja, kakšne so sile pri uprorabi imbusa?

A si lahko pomagam s baterijskim vijačnikom - Hofer 18V vijačnik (ima tudi možnost udarnega vrtanja, kar spodobno močan) ima 20 stopenj na omejevalniku navora. Na katero stopnjo bi moral nasatviti.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
To ti je 0.6 kpm. Torej zategneš s ključem ki je dolg en meter, in pritisneš z roko z dobre pol kile.
Za pol krajši ključ podvojiš silo za zasuk.
Ne uporabljaj električnih vijačnikov.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Ključ lahko kupi, imam jaz tudi Hoferjevega za platišča koles zategovat. Samo kaj, če ključ ima moment od dvajset navzgor. On rabi bolj "nežnega". Med vijakom in steklom mora biti guma, pa ne potrebuje moment ključa. Glej mojo pritrditev.


 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Hvala za nasvete, imam kovinsko "čeljust" ki zagrabi steklo, po navodilu gre samo čistta kovina na steklo, je pa okrog 40 kg :), tako da bi bilo dobro da drži :).
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Kovina na steklo ne bo dobro. Na zgornji sliki je zunanja pregrada steklena (1050X1400 X8), in je pritrjena na metalno ograjo na štirih mestih. Jeklena kvadratna cev ograje ima drugačno raztegovanje pri spremembi temperature, kot steklo. Zato je guma vmes, da prenese razlike, drugače zaradi notranjih napetosti steklo lahko poči.

 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
- kakšna sila je pravzaprav 6 Nm( če se vijači avto z 120 Nm, je 6 Nm recej nežno). Kakšne so sile z izvijačem, klacično enoročno iz zpestja, kakšne so sile pri uprorabi imbusa?
križni vijak kr močno zategnjen z roko bo nekje glih 6nm. Ko ti že zdrsuje šraufnciger v glavi je že več kot 6.
inbus dolg 10cm bo 6nm praktično nič. Tolko, da vijak prime in malenkost več.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Moram privijačit nosilec s točnim navorom (6 Nm), in nimam namenskega orodja za to (gre se pa za steklo, če naredim premehko, bo steklo padlo ven, če bom premočno vijačil, bo same enkrat počilo).

- kakšna sila je pravzaprav 6 Nm( če se vijači avto z 120 Nm, je 6 Nm recej nežno). Kakšne so sile z izvijačem, klacično enoročno iz zpestja, kakšne so sile pri uprorabi imbusa?

A si lahko pomagam s baterijskim vijačnikom - Hofer 18V vijačnik (ima tudi možnost udarnega vrtanja, kar spodobno močan) ima 20 stopenj na omejevalniku navora. Na katero stopnjo bi moral nasatviti.

Kje rabiš?
Kakšen nastavek?
:nazdravje:
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Hvala za nasvete, kalbo in Matko, hvala za ponudbo za orodje (če prav vem, bi bil kalbo relativno blizu)

Sem se potem včeraj odločil in šel v akcijo po lastnem občutku (pravi moški itak ne bere navodil in podobnega). Sem kar "zategnil" na roko (priložen imbus). Čeljust ima šet vijakov (v vrsti), sem jih navzkrižno zategoval, po občutku, narahlo vseh 6, potem malo močneje vseh 6 in na koncu zategnil vseh 6 (z enim pametnim občutkom). Nič ni počilo :), in zadeva je obešena že 24 ur in je še kar gor :).
Glede na to da sem verjetno zategnil malo močneje kot 6 Nm, bi to moralo biti to.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Ne ga strašit. Saj ni levi kot jaz. Pol leta čakal na kotno steklo za kamin, ki ga prvič sicer nisem stolkel jaz. Ko sem dobil, sem ga krepko pritegnil, čeprav se je mogoče malo upiralo. Čez dva dni je bilo počeno. Možno sicer tudi, da kot stekla ni bil povsem pravi, pa tudi tesnilna vrvica ni bila povsem identična kot je bila originalna. No, pri naslednji menjavi sem znal in ni več počilo in drži že vsaj 10 let.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Ni nujno, da ti ne bo počilo ob temperaturnih spremembah. ;)
Hvala za to opombo,

Kaljeno steklo je 8 mm, sta pa dve posamični čeljusti, in vpetje je fleksibilno (čeljust vpeta na prej na nosilec), tako da če se steklo premakne (razširi), se bo nosilec na tračnici tudi premaknil.

Če bi se pogovarjali o kakšnem dolgem steklu na balkonu s fiksnim vpretjem, pa bi bila verjetno povsem druga zgodba.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Ma 6nm pomen ne zategn ko kojn ampak zategn. 6nm majo praktično vsi vijaki na kolesu, od balance do zavor. Navadn imbus in dva prsta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
To ti je 0.6 kpm. Torej zategneš s ključem ki je dolg en meter, in pritisneš z roko z dobre pol kile.
Za pol krajši ključ podvojiš silo za zasuk.
Ne uporabljaj električnih vijačnikov.
Vidim, da je vsega že konec.
Koliko ti je to pomembno?
Narediš ročico 1 m, na njo obesiš 0,6 kg. In to je to.
1m dolžine je lahko zelo! natančno.
0,6 kg je lahko zelo natančno!

Lahko pa matematika. M= F(v Njutnih) x l(v dolžinskih metrih) (sila krat ročica)
1 kg=9,806 65 Newton [N] > upoštevaš samo pri izračunu
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Stavil bi da si ene 3x prevec pritegnil. Na 60dek ti filipinka zategne s češplo. Slovenka pa z usti....
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Kaljeno steklo je 8 mm, sta pa dve posamični čeljusti, in vpetje je fleksibilno (čeljust vpeta na prej na nosilec), tako da če se steklo premakne (razširi), se bo nosilec na tračnici tudi premaknil.
Ajde kaljeno steklo je drugo. Če ne bo točkovne obremenitve se ne sesuje kar tako. Če je točkovna pa tak al tak takoj odleti.