Ventil za vodo se ne zapre

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Imam klasičen ventil za toplo in mrzlo vodo v kopalnici. Menjati bi moral umivalnik + omarico, zraven pa seveda še pipo. A glej ga zlomka, za toplo vodo sem nekako lahko zapru, šlo je sicer na roke, ampak z kar precejšnjo silo + zatikal se je zelo.
Za mrzlo vodo je bil popolnoma "zapečen", nekako sem ga na roke razljahljal nazaj in naprej in sem ga lahko malo zapru. No dalje ni šlo na roke in sem ga z kleščami malo zasukaj naprej/nazaj in ugotovil da se suče samo "pokrovček" ne pa tudi ventuil. Če ga hočem za pol obrata odpreti, se vidi, da se zasuče tudi tisti "vijak", če pa v drugo stran pa se vrti v prazno. Očitno je nekaj v ventilu.

Kakšna možnost da popravim ali je možna samo menjava?

thm_13104_13104.jpg
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Vprašej uporabnika Dejana, on zelo točno ve
grims-1.gif
.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.151
54
48
Osrednja Slovenija
Če je tak ali podoben kot na sliki, odvij vijak in snemi ročaj oziroma pokrovček, ker se je zavrtel na osi. Našel boš os, ki je v bistvu pobrušena (skoraj pravokotnik). To potem lahko primeš s kleščami, vseeno pa bolj priporočam da poskusiš najti viličasti ključ (ne vem na pamet, ampak kakšna št. 6 bi skoraj morala biti prava).
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Če je tak ali podoben kot na sliki, odvij vijak in snemi ročaj oziroma pokrovček, ker se je zavrtel na osi. Našel boš os, ki je v bistvu pobrušena (skoraj pravokotnik). To potem lahko primeš s kleščami, vseeno pa bolj priporočam da poskusiš najti viličasti ključ (ne vem na pamet, ampak kakšna št. 6 bi skoraj morala biti prava).

tocn to sm hotu predlagat, vrjetno bi lahko gor dal tudi tisti okrogel vecji ventil da bi slo lazje.
 
Nazadnje urejeno:

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Pri teh malih vetilčkih je problem da se vedno zasuši ali po domače povedano postane trd, je rešitev kot jo navajete drugi da rahlo odpusti matico na steblu in potem z belim jedilnim oljem poizkuša natopiti z krpico ta del, sam sem večkrat uporabil Wd ki sem ga posprejal v matico pri steblu.Tu se zelo rad nabere vodni kamen ki se tako malce razmehča.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.185
1.794
113
Ti ventili so vedno problem ker umazanija in kamen nasedeta na ležišče in ga ne moreš diht zapret. Če ne želiš problemov nabaviš ventile s krogelnim tesnenjem.

Avtorju teme..ko ga boš sukal zna pomagat odprta pipa ker bo prej odneslo svinjarijo naprej ( do prelatorja
grims-1.gif
).
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Kot že napisano - odvij plastični pokrovček, potem pa obračaj tisti pobrušen centralni del ventila. Meni se je najbljše obnesel nastavljivi ključ, se najbolj prilega. In še osebni nasvet - pred vijačenjem pobrušenega dela nazaj noter priviješ vijak od omenjenega plastičnega čepka - sploh če bi se privijanja lotil s kleščami. Se hitro zgodi, da se tista medenina stisne/splošči skupaj in uniči navoj za vijak.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Evo rešil; Pokrovček dol in malo sukal levo/desno s 6 vijačnim ključem. Ventil je bil zelo zapacan, saj sem s ključem malo preoblikoval še tisto glavo.
Na koncu bom le lahko menjal pipo
smile-1.gif
, no ventil je bil pa tako "zapacan", da se je zadelala še mrežica v pipi in sem sprva mislil, da sem že konec z obračanjem ventila, sreča da sem prej še mrežico "pogledal".
Hvala za idejo o ključu. Za drugič vem.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.260
1.918
113
Drugič ko delaš take posle zamenjaš še ventil. Drugače si pa pravilno rešil zadevo. Če boš menjal kupi kroglicnega s polnim pretokom in mrežico.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj bo ravno tako, isti problem. Na izpostavljenih površinah pač prihaja do korozije in nalaganja vodnega kamna. V smislu vzdrževanja je pač treba enkrat mesečno ventil zapreti in nazaj odpreti, ter pustiti odprtega za 3/4 obrata nazaj. Toda tega v domačem gospodarstvu (gospodinstvu ali kako?) seveda ne bo nihče izvajal. Niti jaz sam pri sebi, pa se imam za precej zagamanega
tongue-1.gif
.

Tako da, tisti nasvet nekje na samem začetku teme bo kar tapravi - brez veze vgrajevati tele kotne ventile, skorajda v vsakem primeru boš šel pač k vodnemu števcu glavni ventil zapreti. Življenje je lepo.
cheer.gif
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.393
4.387
113
49
Na sončni strani ALP
Sem prejšnji vikend imel intervencijo, ko je spustil glavni ventil pri števcu... Pridem zjutraj v klet in tam vse mokro.
shocked-1.gif

Majster iz komunale zamenjal oba ventila (pred in za števcem) z krogelnim.
zmaga.gif


Sem pa potem cel dan puščal vodo in čistil mrežice, ker sem že hotel klicati majstra, da mi je premalo odprl ventil zunaj hiše...
redface-1.gif


Razmišljam, da bom dal ob naslednji prenovi po celi bajti te ventile...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.297
9.053
113
ce ti pride "kakšen mikro pesek" v vodo, je s krogelnim konec, če ga vmes zapreš, ne dihta več.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
ce ti pride "kakšen mikro pesek" v vodo, je s krogelnim konec, če ga vmes zapreš, ne dihta več.

Dobro, sej načeloma boš te ventile zapiral redko, če ga greš pa zapirat takrat ko veš da je pesek v sistemu, pač smola. Samo kroglični niso tolko dražji, da ne bi reskiral in jih dal povsod, kjer obstaja potencial, da se bo čez deset let rabilo zapret. Ker velika verjetnost je, da "navadnega" itq ne bi mogel, tega pa, če ga res ni kdo poškodoval, boš načeloma lahko
pozdrav.gif