Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
To se da izračunati iz podatka od dpi-jih, potrebnih za določeno kvaliteto tiska. Kaj pa tebi pove podatek, da ima fotka 300 dpi, pa brez dodatnih podatkov o dolžini stranic ali številu pikslov? Meni popolnoma nič. Vsak fotko se da spravit na 300 dpi, vprašanje je samo, kakšna je potem ciljna velikost.
Še vedno je najbolj pomembno število pikslov, ker se iz zahtevane velikosti potem izračuna potrebna resolucija, torej dpi. Sam dpi brez ostalih podatkov je pa brez pomena.
V mojem prvem postu v tej temi sem napisal:
Citat:
Uporabnik DrM007 pravi:
Velikost slike na ekranu (recimo 1500x900 px) je le eden izmed dveh faktorjev, ki povedo, koliko bo velika slika potem, ko bo natisnjena. Drugi faktor je gostota pik.
sploh pa sem v prejšnjem postu napisal:
Citat:
Uporabnik DrM007 pravi:
[...]Pri tisku samo število pikslov ne pomeni prav nič. [...]
Bottom line: za določitev, kolikšna bo slika na papirju potrebuješ dpi in dolžino x širino slike v pikslih.
Citat:
Uporabnik futuristic pravi:
Če ima mašino, ki tiska s 300DPI potem bo 12.7 x 7.6 cm. Če pa mu rečeš da bi rad imel to na A4 formatu, ti jo bo pač dal na A4 velikost, neglede na DPI zapisan v fotki.
Eh... saj ne trdim, da se dpi-ja v fotki ob tiskanju ne da povozit.
Point je v tem, da fizično velikost slike na papirju določiš s spreminjanjem dpi. Nekateri programi (PS recimo), omogočajo direktno nastavljanje dpi, drugi pač ne, zato to namesto njih opravijo tiskalniki on-fly...
Citat:
Uporabnik Baltazar pravi:
Najprej nastane slika, ki ima m x n pik. Šele potem to sliko reproduciramo na ekranu ali papirju. Zato ne moreš rečt, da je število pikslov posledica. Piksli so primarni vzrok, da lahko fotko sploh imamo. Fizična velikost fotke pa je odločitev posameznika, glede na kvaliteto (DPI) ali namen (jumbo, ...), ki ga želi.
Zato je sklepanje, večja je slika -> več pikslov ima, napačno. Več pikslov imamo -> večjo fotko (glede na želeno kvaliteto) lahko naredimo, je pravilno sklepanje.
Ja, priznam... po 9ih urah na šihtu včasih preveč filozofiram.
Kljub temu: sploh ni nujno da ima slika pike, ko nastane - klasični fotoaparati na film? Ko sliko digitaliziraš (s skenerjem ali bobnom), pa moraš določiti dpi pri kateri se bo digitalizacija izvedla... Na podlagi tega nastane datoteka z določeno dolžino in višino...