Usmerjevalnik (WiFi 2,4 GHz) + Neo (ali Siol Box)

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
491
64
28
širne planjave Dolenjske
Zdravo. Rabim pomoč pri izvedbi wifi signala in NEO boxa za gledanje TV.

Trenutno stanje: iz modema imam potegnjen UTP kabel do NEOta (oddaljena lokacija, ne vidiš WiFi od modema), ki omogoča WiFi omrežje (izključno 5 GHz) ter gledanje TV. Ker mi WiFi (5 GHz) omrežje ne ustreza, ne deluje kamera in klima (ki imata izključno 2,4 GHz), želim vključiti vmesni člen.

1. Lahko vključim pred NEOta stikalo, na katerega vključim NEO in usmerjevalnik (ki ima tudi WiFi 2,4 GHz), pa gledam TV in imam željeni WiFi (2,4 GHz). --> ne želim imeti stikala in dodatno usmerjevalnik.
2. Želim pa namesto stikala vključiti samo usmerjevalnik, ki bo omogočal WiFi in da na usmerjevalnik priključim NEOta, pa da bo usmerjevalnik spustil čez tudi video signal za NEOta. --> se pravi, kateri usmerjevalnik bi bil pravi da je namesto uporabljenega stikala. Je potrebno usmerjevalnik kaj nastavljati, je to komplicirano?

Mi lahko kdo pomaga z nasvetom, kateri usmerjevalnik bi bil pravi.

1645093910128.png
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.590
498
83
Jaz sem rešil s tem

v bistvu katerikoli mikrotik uporabis, bi moralo delati.
je pa potrebno nekaj znanja za nastaviti.
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
491
64
28
širne planjave Dolenjske
Jaz sem rešil s tem

v bistvu katerikoli mikrotik uporabis, bi moralo delati.
je pa potrebno nekaj znanja za nastaviti.
Če te prav razumem, uporabim to dostopno točko vmes, Mikrotik bo delal WIFI, istočasno pa potem potegnem kabel iz mikrotika do NEO-ta (ali SiolBOxa) in bo potem delal tudi TV? Kaj pa je potrebno nastaviti na Mikrotiku, da bo potem deloval Wifi in istočasno preko kabla prepuščal video signal?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Ustrezno bi bilo potrebno nastavit VLANe, ampak tale točka ima itak samo 1 ethernet port, tako da je ne moreš priklopit vmes, bi rabil potem še dodatno (managed) stikalo, kjer spet ustrezno nastaviš VLANe. Lahko pa vzameš neko dostopno točko, ki ima 2 ethernet porta, in jo "priklopiš vmes".
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.590
498
83
Napačen link sem dal
Imam ta model, ta ima dva porta, enega za napajanje iz drugega potegneš kabel v neota.
Seveda pa je potrebno pravilno nastaviti vlane.

 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.590
498
83
Lahko pa uporabis katerikoli mikrotik router za ta namen, če ti ni pomembna hitrost wifi prenosa. Prideš še precej ceneje skozi.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Mikrotik Hap Ac2 ali Hap Ac3 (na tega lahko daš tudi WiFi Wave2 paket, s katerim bo Wifi na 5 Ghz šel čez 400 Mbit, kar je za Mikrotik že dosežek) ali zgoraj omenjena dostopna točka.

Važno, da ima vsaj dva LAN porta. V vmesniku Mikrotika potem dodaš VLAN 3999 na eth1 in eth2, v bridge ustvariš nov bridge za TV, vklopiš IGMP snooping na bridge (lahko tudi na obeh) in na ta nov bridge dodaš oba VLANa (zavihek "Ports").To je za delovanje TV, ostale nastavitve pa po želji (WiFi...).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
491
64
28
širne planjave Dolenjske
Mikrotik Hap Ac2 ali Hap Ac3 (na tega lahko daš tudi WiFi Wave2 paket, s katerim bo Wifi na 5 Ghz šel čez 400 Mbit, kar je za Mikrotik že dosežek) ali zgoraj omenjena dostopna točka.

Važno, da ima vsaj dva LAN porta. V vmesniku Mikrotika potem dodaš VLAN 3999 na eth1 in eth2, v bridge ustvariš nov bridge za TV, vklopiš IGMP snooping na bridge (lahko tudi na obeh) in na ta nov bridge dodaš oba VLANa (zavihek "Ports").To je za delovanje TV, ostale nastavitve pa po želji (WiFi...).
Kaj pa če bi dal vmes stikalo (npr. https://www.techtrade.si/stikalo-100m-05xrj45-mini-s105-tenda-9104046 al pa kaj podobnega), na to stikalo priključim na en port stari ruter, da mi bo delal wifi 2,4 GHz, na drugi port pa NEOta za televizijo?
Se pravi namesto Mikrotik dostopne točke, ki naj bi opravljala vlogo stikala (dela WIFI in prepušča VLAN za NEO).
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Če se gre po sistemu naj stane čim manj lahko daš stikalo ja, ampak vzami gigabitnega. Večina jih brez težav prepušča VLANe, boš pa najbrž imel konstanten promet na vseh portih, ko boš gledal tv (ker navadno stikalo ne podpira IGMP snoopinga).

Ne vem sicer zakaj si potem pisal, da ne želiš stikala in dodatno usmerevalnika.
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.590
498
83
Jaz sem na drugem koncu hiše za podoben namen uporabil tp link tl-sg105 switch.
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
491
64
28
širne planjave Dolenjske
Če se gre po sistemu naj stane čim manj lahko daš stikalo ja, ampak vzami gigabitnega. Večina jih brez težav prepušča VLANe, boš pa najbrž imel konstanten promet na vseh portih, ko boš gledal tv (ker navadno stikalo ne podpira IGMP snoopinga).

Ne vem sicer zakaj si potem pisal, da ne želiš stikala in dodatno usmerevalnika.
Ne gre glih za to, naj stane čim manj. Imam en Fritzbox (pa ne dela kot stikalo, temveč naredi samo Wifi), ki mi stoji, pa bi ga uporabil, dodatno kupim stikalo pa skupaj zvežem kot napisano.

Ampak ker nimam preveč prostora tam oz. nočem imeti preveč škatel je bila ideja da naštimam samo en usmerjevalnik, ki bo delal wifi pa kot stikalo prepuščal video (VLAN) za televizijo. Konec koncev bom mogoče tud to naredil, samo nimam izkušenj z nastavitvami kot si napisal:
Važno, da ima vsaj dva LAN porta. V vmesniku Mikrotika potem dodaš VLAN 3999 na eth1 in eth2, v bridge ustvariš nov bridge za TV, vklopiš IGMP snooping na bridge (lahko tudi na obeh) in na ta nov bridge dodaš oba VLANa (zavihek "Ports").To je za delovanje TV, ostale nastavitve pa po želji (WiFi...).
pa se bojim da ne bom prav nastavil, zadeva ne bo delovala in bom na koncu kupil še stikalo pa bo delovalo. Mi ni glih da bi vračal opremo, ker je ne znam naštimat da deluje.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Odvisno od Fritzboxa, kaj omogoča. Tega ti tako na daljavo ne more nihče ugotoviti. Lahko sicer napišeš model ampak dvomim, da se da na njem nastaviti VLANe.

Kot smo že omenili, se zadeva da vsekakor urediti na Mikrotiku, sama izvedba in preizkušanje kaj gre in kaj ne, pa je tvoje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: godfather

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
491
64
28
širne planjave Dolenjske
Da napišem rešitev. Nabavil sem ta usmerjevalnik, nastavil takole (imel nekaj dela, prvič to delal):
V vmesniku Mikrotika potem dodaš VLAN 3999 na eth1 in eth2, v bridge ustvariš nov bridge za TV, vklopiš IGMP snooping na bridge (lahko tudi na obeh) in na ta nov bridge dodaš oba VLANa (zavihek "Ports").To je za delovanje TV, ostale nastavitve pa po želji (WiFi...).

Zadeva deluje b.p., Neo deluje preko UTP, wifi 2,4 GHz za kamere, klimo, ..., ter wifi 5 GHz za ostale zadeve.

Hvala za pomoč vsem.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Da napišem rešitev. Nabavil sem ta usmerjevalnik, nastavil takole (imel nekaj dela, prvič to delal):


Zadeva deluje b.p., Neo deluje preko UTP, wifi 2,4 GHz za kamere, klimo, ..., ter wifi 5 GHz za ostale zadeve.

Hvala za pomoč vsem.
Škoda, da nisi vzel kaj novejšega na ARM osnovi, tale je že krepko zastarel. Meni je TV na 2011 preko Mikrotika kockala, ker enostavno ni zmogel. Na Ac2 in Ac3 pa dela BP.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Za TV komot skofiguriraš, da ne rabi čez CPU ampak direktno čez switch chip. Je pa res, da za manj kot 20€ razlike dobiš ac2, ki ima giga porte namesto 100Mb/s, hitrejši WiFi in boljši CPU….
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Za TV komot skofiguriraš, da ne rabi čez CPU ampak direktno čez switch chip. Je pa res, da za manj kot 20€ razlike dobiš ac2, ki ima giga porte namesto 100Mb/s, hitrejši WiFi in boljši CPU….
Sem poskušal nekajkrat pa se mi je Mikrotik vsakič sesul, ali pa enostavno ni delalo, ker še nisem ugotovil ali se to konfigurira pod switch in kako se sploh konfigurira VLAN direkt na SWITCH. Dejansko je na Ac2 in Ac3 zadevo lažje nastaviti kar v interface in zadeva dela, saj je procesor dovolj zmogljiv.
 

Komponentko

Zelenc'
14. maj 2022
8
1
3
Telekom omogoca t.i. Trunk povezavo, ki sluzi kot IP internet in IPTV. Na modemu jo moras nastavit in potem gre vse prek 1 UTP kabla. Neo bo pa potem ze znal razvozlati vse sam od sebe, neglede na vmesni router :)
 

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
Pozdravljeni ,bi prosil če mi kdo podrobno opiše postopek instalacije Xaomi WIFI range extender pro , nikakor mi ne uspe.
Bi lepo prosil.

l.p.
 

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
Hvala Luka za navodila, ta navodila imam , vendar so zelo splošna in se z njimi ne moreš kaj dosti pomagat,
težava je predvsem v konfiguraciji na aplikaciji, nikakor ne gre čez.

l.p.