USB C polnilec za prenosnik / kako to deluje?

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Imam prenosnik HP z USB C polnilcem na katerem piše:
Output Voltage:5V~3A / 9V~3A / 12V~5A / 15V~4.33A / 20V~3.25A / 65W MAX

Zanimajo me dve zadevi:
- Kako se računalnik odloča katero napetost uporabi?
- Če kupujem nadomesten polnilec, moram paziti, da je pri vseh napetostih vsaj takšna tokovna razpoložljivost ali je lahko tudi manj? bo računalnik sam poštudiral, da mora preklopiti na neko drugo napetost ali kako to gre?

Gledal sem recimo tole:

in podatki so naslednji: USB-C 1 Output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/5A
Pri 12V in15V je tokovna postavka prenizka... Bo računalnik to znal "upoštevati" ali bo pač polnilec počepnil in izklopil?

Hvala
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Moraš imeti ustrezni USB-C kabel, kateri ima v konektorju nekakšen E-čip, preko katerega se polnilec zmeni s prenosnikom, kakšno napetost in tok uporabiti. To je Power Delivery polnilec, kateri je del USB-C standarda.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Imam prenosnik HP z USB C polnilcem na katerem piše:
Output Voltage:5V~3A / 9V~3A / 12V~5A / 15V~4.33A / 20V~3.25A / 65W MAX

Zanimajo me dve zadevi:
- Kako se računalnik odloča katero napetost uporabi?
- Če kupujem nadomesten polnilec, moram paziti, da je pri vseh napetostih vsaj takšna tokovna razpoložljivost ali je lahko tudi manj? bo računalnik sam poštudiral, da mora preklopiti na neko drugo napetost ali kako to gre?

Gledal sem recimo tole:

in podatki so naslednji: USB-C 1 Output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/5A
Pri 12V in15V je tokovna postavka prenizka... Bo računalnik to znal "upoštevati" ali bo pač polnilec počepnil in izklopil?

Hvala
tole preberi
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Hja sej približno sem že bil s tem seznanjen, ampak kako to izgleda v praksi?

Vseh napetosti hkrati za določen profil ni na kablu a ne? je samo ena iz nabora, ki jo ponuja profil.

A gre potem po principu:
Priklopiš polnilec na računalnik in računalnik "reče" polnilcu: ej stari sej fajn da mi porivaš 5V, ampak jst bi raj mal več. In polnilec preklopi na drugi profil in računalnik spet pa dobr, a res ne morš na višji profil? pejd greva za neki časa na profil 5 in 20V, ker imam baterijo čist prazno, sam tolk, da jo nafilam, potem pa lahko spet znižaš na profil 4.

Al gre to po principu: Živjo računalnik tu. Jst rabim profil 5 in 20V drugače ne bom delal.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.032
2.353
113
Ne, vsako polnjenje se začne s 5V, potem pa naprej kakor se napravi zmenita. A ti si mislil, da lahko po dveh žicah pošlješ več napetosti naenkrat?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Ne, vsako polnjenje se začne s 5V, potem pa naprej kakor se napravi zmenita. A ti si mislil, da lahko po dveh žicah pošlješ več napetosti naenkrat?
Ja to z dvema zicama mi je pa jasno :).
Sem iz elektro foha v osnovi.

to me je zanimalo ali je zacetek vedno 5V in gresta potem po dogovoru naprej.

mam en polnilec, ki racunalnika ne dvigne vec. Zobno scetko se pa vedno fila. Drug polnilec pa en racunalnik dvigne, drugega pa ne. Pac da vem kaj kupiti da bo najvec zadev pokritih.

hvala
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.032
2.353
113
Sedaj ne najdem več kje, vem pa, da sem nekje enkrat prebral, da se vsako polnjenje prične na 5V, potem se pa polnilec in naprava zmenita kaj in kako in se temu prilagodita. Kabli so OK?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Sedaj ne najdem več kje, vem pa, da sem nekje enkrat prebral, da se vsako polnjenje prične na 5V, potem se pa polnilec in naprava zmenita kaj in kako in se temu prilagodita. Kabli so OK?
oba polnilca z vgrajenim kablom.

Sej ni panike, samo, da vem približno logiko. Mogoče ob priliki en tester naročim.

Pa en polnilec moram nabavit, da imam gor še navadne usb, za na "potovanje", da ne nosim zraven 5 polnilcev.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Pri USB Power Delivery imaš protokol in posebne pine, po katerih se napajalnik in naprava zmenita za ustrezno napetost glede na to, kaj podpirata (za večje moči mora biti pa tudi kabel ustrezen). Podobno deluje tudi Qualcomm Quick Charge, s tem da se tam za komunikacijo uporablja kar USB data pine, kar pomeni da dela tudi preko USB-A za razliko od USB-PD (oziroma odvisno od verzije, QC 4.0 je načeloma kompatibiln s standardnim USB-PD).

Pomembno je, da polnilec in naprava podpirata isti protokol. Recimo iPhone za hitro polnenje podpira samo USB-PD, dosti drugih telefonom samo QC, nekateri imajo tudi čisto lastniške rešitve za hitro polnenje, ki niso kompatibilni z nobenim standardnim protokolom. Laptopi so uglavnem USB-PD (če se polnijo preko USB-C), tako da če imaš USB-PD napajlnik s primerno močjo, bi moralo delat.

Seveda tistih osnovnih 5V in tok, ki ga lahko napajalnik zagotovi in naprava potegne pri 5V, bi moralo vedno delat. Pri telefonih to večinoma pomeno počasno polnenje, pri laptopu bo pa tistih pr W občutno premalo, da ga boš napolnil v nekem doglednem času oziroma se bo prižgan vseeno praznil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
A gre potem po principu:
Priklopiš polnilec na računalnik in računalnik "reče" polnilcu: ej stari sej fajn da mi porivaš 5V, ampak jst bi raj mal več. In polnilec preklopi na drugi profil in računalnik spet pa dobr, a res ne morš na višji profil? pejd greva za neki časa na profil 5 in 20V, ker imam baterijo čist prazno, sam tolk, da jo nafilam, potem pa lahko spet znižaš na profil 4.
Afaik se zmenita za napetost (pač max kar lahko naprava sprejme in napajlnik dostavi), tok pa vleče potem naprava po potrebi od 0 do max.

Na Macu se to (tok in napetost za DC IN) lepo vidi v iStats menu, vrjetno obstaja nekaj podobnega tudi za Win.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.032
2.353
113
Zelo verjetno ne, ker Laptopi večinoma rabijo 20V, kar pa tvoj polnilec od Iphona, najbrž ne zagotavlja (ne poznam podatkov polnilca).
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
morda eno glupo vprašanje...

Torej, če uporabim polnilec od iphona 13, ki ima USB-C, a lahko z njim filam laptopa na USB-C? Predvidevam, da sigurno ful počasneje, ampak vseeno me zanima.

Hvala in LP,
Matjaž
Lahko, ampak zgolj z 18W (oz realno z izgubami na kablu kakšnih 16W). Pri ugasnjem bo šlo počasneje, pri prižganem se ti bo pa vrjetno praznil, če ni ravno ultra low power zadeva. S kakšnim M1 Airom bi vrjetno šlo pri light uporabi (med browsanjem kuri par W in ima že original polnilec zgolj 30W). Proji z Intel procom, ki imajo 96W polnilce, pa že pri light delu hitro požrejo čez 20W (pri full load pa 100+).
Zelo verjetno ne, ker Laptopi večinoma rabijo 20V, kar pa tvoj polnilec od Iphona, najbrž ne zagotavlja (ne poznam podatkov polnilca).
Če podpirajo USB Power Delivery, ne rabijo 20V, se pač uporabi nižji profil. MacBook Pro 16 se preverjeno napaja tudi iz 5V (random power bank) in 9V (iPhone charger), samo je premalo za neko resno dela (že 60W zna bit premalno za zahtevnejši workload). Lahko ga pa nafilaš ugasnjenega čez noč recimo z iPhone chargerjem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in Matjaz1974

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Evo konkretno MacBook Pro 16 na iPhone USB-C polnilcu:
MBP16.png

Dobiva 1,79A@8,72V=15,6W od polnilca (mogoče bi bilo boljše na krajšem kablu), ostalo gre iz baterije, ker trenutno papa 18W.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Jaz imam ono napravico, ki se priklopi med USB povezavo in se lepo vidi, kako začne z 5v in potem preklopi na višjo. Enako pri DJI mini 2, ki ima indikacijo hitrosti polnjenja, lepo "potegne" čez kakšno sekundo.

Imam sicer tole in dela lepo, napolni tudi starejši Lenovo T470s, ki ima v osnovi svoj port (namenski) za ponjenje. Ko ga priklopiš sicer pojambra, polni pa vseeno. Podpira PD in QC3.0.

 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Tudi mojega Lenovo napolni, samo ga moraš pustiti izklopljenjega, recimo čez noč. Če pa dela, pa več porabi, kot dobi.