USA_2009 (Kalifornija, Arizona in Nevada)

Tassador

Zelenc'
14. nov 2007
27
0
1
Super, hvala! Načeloma tudi nisem mislil planirati hostlov v naprej..Zanima me še nekaj, in sicer, kdaj je najbolj primerno rezervirati avto, je dobro počakati, al čimpreje? In še morda, kje dobiti najbolj ugoden rate na dan za avto? Sam gledam na expedii, kjer so kar ugodni.

Hvala!
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Jaz sem pred nekaj leti dobil najcenejši avto na Herzu. Seveda sem rezerviral od tukaj neposredno na Herzu letališča San Francisco.
Mogoče boš res našel na prvi pogled cenejše ponudnike, vendar je finta v tem, da nimajo vključenih vseh potrebnih zavarovanj, kar dejansko nanese ceno. Jaz sem že malo ven iz tega in ti nebi znal povedati, katera zavarovanja so nujna za firmo in katera so nujna za tebe kot voznika, čeprav ti oni tega v osnovi ne ponudijo (problem se začne, če se kaj zgodi). Povprašaj kakšnega kolega, ki je večkrat tam kakšno je stanje in se potem odloči.
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Citat:
Uporabnik halo pravi:
Full lepe fotke.
Na momente se mi je zdelo, da gledam prispevek za Mazdo 6
evil.gif

a ni škoda tako lepe pokrajine ''pokvarit'' z malo pleha?

Kaj pa vem, na net sem naložil le manjši izbor vseh slik. Je tudi dosti slik brez avta, samo narava. Še pred leti sem se navadil na poteh občasno narediti tudi kako sliko vozila. Nekatera svoja vozila imam že zelo dolgo in so že del družine. Tale Mazda je bila sicer od Hertza, ampak nam je bila vsem čisto simpatična.
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Ker se PIC že nekaj časa ni oglasil, bom kar jaz odgovoril na nekaj vprašanj glede najema avta, letalskih kart, poti itd.

Letalske karte je dobro rezervirati in kupiti zadosti vnaprej. Minimalno mesec pred odhodom - raje več. Če lahko greste na pot izven glavne poletne sezone, bo cena opazno ugodnejša.
390 EUR, kolikor je plačal PIC za polet do San Francisca, je izvrstna cena. Leta 2007 smo z družino leteli do Washingtona (DC) za okoli 500 EUR na osebo. Lani do Oaklanda (Kalifornija) za okoli 600 na osebo. Vsi poleti so bili z Brnika.

Ameriko redno obiskujem od leta 1995 in vsako leto tu preživim tja do dva meseca, včasih tudi malce več. Ker gre večinoma za poslovne poti, avto vedno najamem pri Hertzu - tu dobim ugoden corporate rate. Pa tudi za zasebne namene (počitnice) mi dajo avto pod enakimi pogoji.
Ravno zdajle imam avto v najemu za šest tednov, kar bo stalo 1200 USD. Najbrž se da pri kaki manjši rent-a-car agenciji dobiti avto za manj denarja, ampak za major rental agency se mi zdi to OK cena. Avti so običajno skoraj novi ali čisto novi. Mazda, s katero smo potovali lani, je imela ob prevzemu okoli 200 milj.
Pri najemu avta je skorajda nujno rezervirati vnaprej. Če se prikažeš na šalterju brez rezervacije, ti bodo uturili nekaj dragega z izgovorom, da trenutno nimajo prostega nič cenejšega. Ni pa treba rezervirati daleč vnaprej. Dovolj je kak teden ali dva pred prevzemom.
Na šalterju je treba biti previden, ker uslužbenci poskušajo dodati zraven en kup opcij in čimbolj obrati stranko. Predvidevam, da imajo taka navodila od firme. Od raznih zavarovanj, GPS-a, večjega avta od rezerviranega itd. Od zavarovanj imam jaz vedno Loss Damage Waiver (LDW), ki je vključen v corporate rate plan. Drugih zavarovanj pa ne. Če vzameš avto za mesec dni in ti zraven uturijo GPS za 10 USD na dan in kakšno dodatno zavarovanje za 15 USD na dan, bo skupna cena višja za 750 USD. Treba je torej dobro prebrati rental contract še pred odhodom s šalterja, da ni uslužbenec potihem dodal česa od naštetega.

Balkansko-mediteranske vozniške manire je priporočljivo pustiti doma. Povprečen Američan sicer ni kaj prida spreten voznik, ker so ceste večinoma široke in ravne. Od mednarodnih prometnih znakov se tu uporabljata le stop znak in pa znak za odvzem prednosti. Na cestah so hitrosti dosti bolj enakomerne kot recimo v Sloveniji. V Sloveniji se na avtocesti nekateri vozijo manj kot 100 km/h, spet drugi pa 180+. Taka mešanica hitrosti ustvarja dosti več nevarnih situacij kot enakomeren tok večine voznikov.
Večina vozi tja do 10 mph nad omejitvijo. To se praviloma tolerira in policija takih ne ustavi. Tiste redke, ki peljejo hitreje, pa zelo pogosto hitro ujamejo.
Pred leti sem bral zapis M. Mazzinija, ki mu je bilo v Ameriki zelo všeč to, da na cestah ni nikjer nobenih nadležnih policajev. Predvidevam, da M. Mazzini ni pogost obiskovalec Amerike, ker to ne drži. Policija zelo nadzira promet. So pa pri tem skriti in jih nepozoren voznik res ne opazi. Recimo za kakim velikim grmom ali drevjem, v puščavi za kakšno skalo, ali pa za nadvozom. Če na takih točkah pogledaš v vzvratno ogledalo, pogosto vidiš čakajočega state trooperja. Če torej voziš nad tolerirano mejo, se hitro zgodi, da za sabo zagledaš avto z utripajočimi lučmi.
Pogosto sem že videl, kako je nek voznik vozil opazno nad mejo, čez 10 milj je pa stal ob robu ceste, za njim pa policaj.
Če resno prekoračiš hitrost (recimo če pelješ 90 mph ob omejitvi 65), te lahko dajo v lisice in odpeljejo v zapor.
Enako za DUI - vožnjo pod vplivom alkohola.

Tukaj sem v teh letih do zdaj prevozil cca 50 tisoč milj (štirje daljši road-tripi čez Ameriko, ostalo pa bolj lokalne vožnje), policaj me je ustavil le enkrat. Lani sem v Utahu peljal malce pod 80 mph (omejitev 65). Torej malce nad mejo tolerance (tja do 75 mph). Naenkrat je začel bel SUV za mano, ki se mi je hitro približeval, mežikati z modrimi lučmi v maski. Policaj je bil korekten, jaz pa tudi in odnesel sem jo le z opozorilom: "Sir, I need you to slow down a little bit."

Pred stop znaki se ustavlja. Križišča, kjer je v vsaki smeri stop znak, se prevozijo po first-in-first-out principu.

Trobljenje in blendanje je znak neznanskega primitivizma in velja za izredno nekulturno (razen v velikih mestih na severovzhodu, npr. New York in Boston, kjer se vozi precej agresivno).

Kot je že bilo napisano, zelo ugodno je potovati, če je ekipa štirih. Hoteli in moteli imajo pogosto sobe za štiri osebe (dve dvojni postelji), kjer je cena za štiri enaka kot za enega. Plača se na sobo, ne na osebo. Povprečne cene prenočišč, ki smo jih uporabljali lani in leta 2007: od cca 30 pa tja do 80 USD na noč. 30 USD so bili moteli v kakih manjših krajih, family-owned, vse skupaj malce obrabljeno, ampak za eno noč čisto OK.
Priporočim lahko hotele verige Microtel Inn; ti so bili vedno zelo čisti, sobe z novim pohištvom, celo nekaj malega zajtrka zjutraj, vse to za zmerno ceno (60 - 80 USD).
http://www.microtelinn.com

Za lažje iskanje prenočišč in za bolj ugodne cene se zelo splača zbirati kataloge s kuponi. Te kataloge imajo v Welcome centrih na mejah med državami.
Recimo taki zeleni RoomSaver katalogi:
http://www.roomsaver.com/

V teh katalogih najdeš motele in hotele v določeni regiji ali državi, navodila, kako priti do tja in pa kupon za nižjo ceno.
Se je pa treba ravnati enega pravila. Če hočeš dobiti sobo po ceni, navedeni na kuponu, je treba biti v hotelu ob neki razumni uri. Recimo tja do 19h. Če prideš ob 21h, bodo v večini primerov rekli, da imajo le še sobe po dražjih cenah. Če si tam zgodaj, jim lahko rečeš: "OK, bom pa še druge hotele pogledal", če ti opalijo višjo ceno. Po 21. uri je pa to težje, ker so hoteli že bolj polni.

Glede hrane; tule se veliko ljudi prehranjuje v takih in drugačnih fast-food lokalih (McDonalds, Burger King, Taco Bell, Jack in the Box itd.), ampak po mojem je to povsem brezveze in nepotrebno. Za le malce več denarja se da zelo dobro jesti v lokalih, kjer lepo sediš za mizo in te postreže natakar. Obstaja en kup franchise restavracij, ki jih najdeš po vsej Ameriki. Chili's, TGI Friday's, Applebee's, Red Lobster, Outback Steakhouse, Olive Garden...
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_restaurant_chains_in_the_United_States
Tu se da za 10 - 15 dolarjev prav lepo najesti.
Moji prijatelji tule v Kaliforniji sicer nad temi večinoma vihajo nosove, ampak po mojih izkušnjah je hrana čisto OK.
Še bolj priporočljivo je pa jesti v raznih family-owned restavracijah, ki jih je tudi povsod dovolj. Zgradbe, ki na zunaj niti niso videti kaj prida ugledne, hrana je pa ponavadi zelo dobra. Cena pa tudi. Ponavadi še malce nižja kot zgoraj omenjeni franchise lokali; v času kosila ponujajo veliko dobrih jedi za 7 - 10 USD.
Zelo priporočljive so razne indijske, kitajske, mehiške, mediteranske (v bistvu arabske), vietnamske itd. restavracije. Spet kombinacija ugodnih cen in solidne hrane.
Da se pa tudi preseravati, na voljo so tudi restavracije višjega ranga, kjer večerja stane 50+ USD na osebo. Pa tudi take s cenami 100+ na osebo se hitro najdejo.

Obvezne so napitnine! K računu je treba prišteti cca 15% za napitnino.

Tole je že precej daljši post, kot sem nameraval. Napišem še drugič kaj zraven.
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Uf, lepo si napisal tole in zelo poučno. Ti prav zavidam, da si tam
cheer.gif


Vidim, da si v Los Gatosu kajne? Garden Inn mogoče?
smile-1.gif
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Odličen prispevek!

Jaz sem imel let iz Muenchna, ker sem imel tam še poslovni opravek, se je ravno lepo poklopilo.

Avto sem rezerviral pri Dollar.com, zavarovanje pa sem uredil prek ene nizozemske firme, ki je nudila cenejše FULL zavarovanje. So mi pa seveda na šalterju utuzili Road Assistance, kar pomeni, da te za vsak drek pride brezplačno iskat od Dollarja/AAA vlečna služba. To je stalo dodatnih 89 dolarjev, tako da umrl nisem.

Rezervacije hotelov/motelov sem opravil deloma vnaprej, deloma pa ne. Za tista mesta, kjer sem bil več kot en dan, sem rezerviral prek spleta. hotels.com, roomsaver.com, staysf.com za SF itd.

Kot je napisal pred mano: na pumpah/info centrih imate kupone za cenejše spanje. Navadno ti kuponi ne veljajo za vikend in v primeru, ko je zasedenost motela nad določeno mejo.

Prehranjevanje je pri meni bilo Dominos pizza, Whole Foods marketi (organska hrana), Taco Bell 2x, najboljša izkušnja pa so bile domače gostilne, najboljše seveda na Route 66, kjer je tak romantičen filing, kot da se je čas ustavil.

Še enkrat: za dobesedno ugodno potovanje se zberite 4 komadi, bo poceni.

Pa še en tip: poskusite si planirate obiske nacionalnih parkov za vikend = so zastonj
smile-1.gif
.

Vožnja po USA je MILINA. Nobenih zafrustrirancev, ljudje ne hupajo, spustijo te na drug pas/dajo prednost, skratka prava milina v primerjavi s SLovenijo, kjer ljudje kar tekmujejo.

Policije praktično ne vidiš, razen v primeru, da delaš traparije/voziš prehitro. Ker fantje so precej inovativni, kje se skriti in prežati na dirkače
smile-1.gif
.

Na poti sem imel najboljše izkušnje z verigo motelov Travelodge, niti eden ni bil zanič, tudi če je zunaj izgledal bogo, je bil notraj zelo lepo urejen + free wifi all the time
smile-1.gif
.

LP,
PIC
 

Tassador

Zelenc'
14. nov 2007
27
0
1
Uf, odlična prispevka od obeh! Hvala! Kar se tiče avtomobila, bom vzel še dodatno zavarovanje, ki pirde okoli 260$ za en mesec, za pultom nebom vzel ničesar kar mi bodo ponudili. Še vprašanje, na izlet greva 2, na enega bo pisan avto, oz. en bo določen kot voznik (ker je star 25 let, sam sem 24, in pri vseh agencijah mora mlajši voznik od 25 let plačati dodatnih 15$ na dan!!!), ali je problem, če se ne prijavi drugega voznika in te recimo ustavi policija ravno takrat ko vozi nepisan voznik?

Hvala!
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Jaz sem imel vpisana 2 voznika = so brezplacno ponudili sami, ko so videli, da imam full zavarovanje.

LP,
PIC
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Če mi poveš enostaven način za vrisanje v Google Maps, I'll do it!
smile-1.gif


LP,
PIC
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.931
2.345
113
za šankom
ravno gledal karte pri BA in pride povratna iz londona do LAX 370 funtov z taksami
confused-1.gif

se mi zdi da tako ugodno kot sedaj iti v USA na dopust ne bo nikoli več
 

Tassador

Zelenc'
14. nov 2007
27
0
1
PIC seveda, če greš na maps.google.com in vpišeš destinacije (recimo los angeles, las vegas, san fran, ipd) in klikneš get directions, potem pa samo dodajaš lokacije in zbereš ceste po katerih ste se peljali
smile-1.gif
lahko pa tudi modyfiaš recimo tale link: west coast

HVALA!

LP Peter
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Citat:
Uporabnik C152SLO pravi:
Uf, lepo si napisal tole in zelo poučno. Ti prav zavidam, da si tam
cheer.gif


Vidim, da si v Los Gatosu kajne? Garden Inn mogoče?
smile-1.gif

Ja, prav v Garden Innu. Če grem v Sil. dolino, ponavadi stanujem tu.

Si ti tudi že bil tukaj?
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Citat:
Uporabnik Dygscxpixm pravi:
Citat:
Uporabnik C152SLO pravi:
Uf, lepo si napisal tole in zelo poučno. Ti prav zavidam, da si tam
cheer.gif


Vidim, da si v Los Gatosu kajne? Garden Inn mogoče?
smile-1.gif

Ja, prav v Garden Innu. Če grem v Sil. dolino, ponavadi stanujem tu.

Si ti tudi že bil tukaj?

Ne, jaz sem bil v Santa Clari, je pa redno tam moj kolega
smirk-1.gif

Lepo se imej tam, pa naj gre pisanje knjige fajn od rok
smile-1.gif
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Citat:
Uporabnik C152SLO pravi:
Ne, jaz sem bil v Santa Clari, je pa redno tam moj kolega
smirk-1.gif

Lepo se imej tam, pa naj gre pisanje knjige fajn od rok
smile-1.gif

Hvala, mislim, da vem, kdo je ta tvoj kolega. Trenutno je tudi tukaj in pravkar smo bili skupaj na pivu z znanci iz Los Gatosa.

Citat:
Uporabnik PIC pravi:
Pa še en tip: poskusite si planirate obiske nacionalnih parkov za vikend = so zastonj
smile-1.gif
.

Narodni parki so zastonj le ob nekaterih vikendih, ne vseh.
Bolj podrobne informacije so tule:

http://www.nps.gov/findapark/feefreeparksbystate.htm

Narodni parki na spisku imajo po tri vikende s prostim vstopom na leto. Ostali vikendi se plačajo.

Ker na vsaki poti čez Ameriko obiščemo veliko narodnih parkov, vedno kupim letno vstopnico za vse narodne parke, ki stane 80 USD.

http://store.usgs.gov/pass/index.html

Na to karto se je treba podpisati in včasih kakšen ranger na vhodu v park hoče videti kak dokument z enakim podpisom (vozniška, potni list). Večinoma pa le zamahnejo z roko in greš noter.
Ker ima kartica prostor za dva podpisa, jo ponavadi ob koncu poti pustim kolegom tule v Ameriki, da dodajo svoj podpis in jo še oni izrabijo.

Citat:
Uporabnik PIC pravi:
Vožnja po USA je MILINA. Nobenih zafrustrirancev, ljudje ne hupajo, spustijo te na drug pas/dajo prednost, skratka prava milina v primerjavi s SLovenijo, kjer ljudje kar tekmujejo.

Ja, kot rečeno, veliko ljudi je za volanom malce štorastih, ampak agresivnosti, nesramnosti in ogrožanja drugih pa na cesti skorajda ni. Očitno imajo tukajšnji vozniki v sebi precej manj samodestruktivnosti kot naši ljubi sodržavljani.

Potovati čez Ameriko je precej bolj enostavno kot v Evropi.
Hoteli in moteli so ponavadi zbrani na kupu in dobro označeni, tako da nikoli ni problem najti prenočišča. Podobno velja za restavracije.
Ceste so oštevilčene v logičnem zaporedju. Za interstate freeways (meddržavne avtoceste) velja, da so parne številke speljane v smeri vzhod-zahod, neparne pa v smeri sever-jug.
I-10, I-20, I-40, I-70, I-80 in I-90 prečkajo večino Amerike, nekatere potekajo celo vso pot od Atlantika do Pacifika.
Podobno velja za I-5, I-15, I-25 itd.; nekatere od teh peljejo vse od Mehike do Kanade.
V večjih mestih so ulice pogosto oštevilčene, tako da je orientacija zelo enostavna.
 
Nazadnje urejeno:

Tassador

Zelenc'
14. nov 2007
27
0
1
Zelo koristne informacije, hvala obema! Hvala PIC za izris poti po usa!! Avto smo rezervirali kar 1 mesec prej, pri dollar.com...vse skupaj z taksami in dodatnimi stroški je prišlo 657$ (avto za 4 tedne) kar se mi zdi izjemno poceni (sicer zavarovanje še ni všteto, pomoje to uredim kar na counterju? moram biti na kaj pozoren, ali pač vzamem full zavarovanje za avto, brez zavarovanja oseb, in to je to?), sicer plačali še nismo, ker naj bi se plačalo kar pri pultu, cena pa se samo rezervira preko neta, in naj bi bila zagotovljena.
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Pojdi na holidayscars.com in isto stvar naredi tam + tega vzami njihovo zavarovanje, je precej cenejse.

LP,
PIC
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
23.106
1.282
113
42
Kako pa to zgleda, ker je tok ravna cesta? Jst nevem če bi dal nogo dol iz gasa......

Drugače je tud meni to želja se pelat po route 666..sam z turbo petko al pa camarotom 1969