Ultrazvočni čistilec Iskra

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Zdravo,

zanima me, če ima kdo izkušnje z ultrazvočnim čistilcem ISKRA UZ 2R:



Našel sem ga doma, pa ne zna nihče z njim delat oz. mi povedat kako in kaj. Danes smo ga probali in deluje, sicer pa precej brni med delovanjem.
V posodo smo nalili vodo, ki jo je segrelo. Kakšnega posebnega učinka na kosih, ki sem jih želel očistiti pa nisem opazil.

Bi moral naliti kakšen dodatek v vodo?
 

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
jaz uporabljam Iskra PIO 500W 50Hz - za sintezo!
ja pa odvisno kaj želiš očistit, tako se tudi dodaja topilo. US bo samo pospešil reakcijo, zaradi kavitacije.
če se ga navelišač, ga odkupim, ker rabim eno takole staro reč za čiščenje starih frgazarjev :D
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Čistil bi rad razne kovinske kose v delavnici - razno orodje za stroje.
Kolikor sem poskusil danes (cca pol ure na cca 50° (če je to to)), ni bilo sploh nobenega efekta.
 

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
hm, čisti se ponavadi 3 - 5 minut...
mogoče najprej preberi nasvete drugih, ki so že veliko napametovali o tem:
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=6461
in podobne, saj jih je veliko. Če je orodje zamaščeno, boš moral dodat malo deterženta, ker drugače ima navadna voda problem... dela pa ponavadi na mehanski umazaniji, za odstranjevanje rje se pripravi na malo kemije (recimo oksalna kislina od čebelarja bo tak začetek)

Samo kot opomba - na enem takem starejšem se mi je emitor "odlepil" od dna psoode - je brnel in simuliral da dela, a v resnici ni bilo nič. Po popravilu (t.j. lotanje onega "zvočnika" nazaj na poden od posode) dela normalno. Če med delovanjem daš roko v vodo, bi moral čutit rahlo mravlinčenje po koži.
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Bom probal jutri vzet vn celo kad in bom videl, ali je emitor zraven ali ne.
Možno da tudi ne dela tako kot treba. Sicer so se na vodni gladini pojavljali manjši mehurčki, ampak samega čiščenja ni bilo opaziti.
Ali pa pričakujem povsem drug efekt, kot bi ga moral
smile-1.gif
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Sem poskusil z roko in očitno zadeva deluje, vsaj bolj proti dnu.
Dodal sem tudi malo kuhinjskega detergenta v vodo.

Rezultatov pa ni oz. so skoraj neopazni. Znižal sem temperaturo vode na minimum (30°), pa ne pomaga....
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Enkrat spustil na dno posode, enkrat dal v košarico.
Bom poskusil še da ga obesim in da prosto visi v posodo.
 

Dante

Pripravnik
3. sep 2007
544
0
16
kakšno kovino si pa čistil?

Drugače pa UZ kopeli delujejo na principu kavitacije glej: wikipedia

Uporaba je običajna pri npr. zlatarjih,urarjih.. kjer proces s dodatkom specialnega čistila poleg čiščenja doda tudi antikorozijsko zaščito in lesk.
 

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
Temperaturo lahko kar na nuli pustiš, pri čiščenju ne pomaga preveč.
Vode daj notri čimmanj - samo toliko da pokrije tisto kar hočeš očistit (si opazil da proti dnu deluje bolje) - problem isker je, da imajo premalo moči za tako veliko količino vode kot jo lahko noter zliješ...
Obesi na drat, mrežica je bolj v primeru sile, ker se dotika podna in je učinek veliko manjši. Če stvari vržeš na dno, se ne zgodi skoraj nič.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.914
5.461
113
Toplota vode valda pomaga...mastno orodje se lazje razmasti!

Ponavad se doda kak lug ...gre pa tud z navadno vodo za silo

Lahko probas tud z kakim cikit bangom...ben kromisom itd

Bi ga tud jaz odkupil za ciscenje frgazarjev
smile-1.gif
 

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
sem se nerodno izrazil... čiščenje z ultrazvokom se uporablja zato, da odstrani svinjarijo tudi iz težko dosegljivih delov, ki jih drugače ne moreš dosežt. Ker traja v povprečju 5 minut, moraš vodo predhodno segret, preden vklopiš UZ... in razmasti se bolje, če dodaš karkoli od čistil (magari pralni prašek), kot pa samo z vročo vodo. Ne preveč komplicirat.

Avtorju pa - ne pričakovat čudežev. Vse ima svoj namen :D
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
na baterije!?


V Hoferju vsake toliko 230V verzijo, če ti ne ustreza vrneš.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.369
6.551
113
Ma ja, ne razumem najbolj tega, ker je zraven tudi kabel..pomoje dela na USB ali na baterije, ali kaj bi kabel delal zraven?

Koliko pa so kaj cene v hoferju?