Ukrajina

tado

Fizikalc
15. maj 2008
2.267
1
36
Pozdravljeni,
Ker v Sloveniji ni mogoče kupiti Hrivnije (UAH), ukrajinske valute me zanima:

Čez dva meseca grem v Ukrajino. Večina časa se bom nahajal v Kijevu, grem pa tudi v Černobil in Prypyat (tam seveda ne bom potreboval denarja) ter Pirogov. Zanima me, če ima kdo informacije, ali sprejemajo tudi druge valute (nekateri pravijo da tudi evre in dolarje)...

So še kakšne posebnosti na katere je potrebno biti pozoren?
Hvala
zmaga.gif

EDIT: Sedaj ugotovil da se njihove valute sploh ne sme iznositi iz njihove države...
 
Nazadnje urejeno:

panicar

Pripravnik
15. jan 2009
65
0
6
Pozdravljen!V Ukrajini lahko menjaš eure ali dolarje brez problema.Pazi le,da jih boš menjal v menjalnicah(so na vsakem vogalu)imajo boljši kurs kot banke.Pa ne menjuj jih na ulici od švercarjev,te bodo na suho n.......i!Drugače pa imaš bankomate,in ni problema z dvigom v hrivnah.Pa ne menjuj na letališču,je kurs slabši za 20do30%
 

tado

Fizikalc
15. maj 2008
2.267
1
36
U, hvala za res koristne info. Kako pa je z angleščino, jim gre? Aja oni govorijo rusko a ukrajinsko?
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Sem bil tam. Lahko poiščeš temo o Kijevu tu na forumu.

Glede denarja ne skrbi. Imajo povsod bankomate, ki podpirajo Maestro kartice. Te lahko včasih uporabiš tudi v trgovinah. Mogoče je zdaj zadeva bolj razširjena. Prav pride tudi Visa ali pa MasterCard. Z dolarji in evri ne moreš tam nič. Vsaj legalno ne.
grims-1.gif


Jaz sicer imam nekaj primerkov bankovcev pa žetonov za kijevski metro.

Aha zelo pomembno. Pred vstopom v Ukrajino ti bodo dali list, ki ga izpolneš (namen obiska, koga obiskuješ, kje boš delal itd.). Policija bo vzela en del lista, drugega pa ti bodo odvzeli ob odhodu. Ne izgubi ga! Se lahko zgodi, da boš krepko zamudil odhod iz Ukrajine.
tongue-1.gif
 

panicar

Pripravnik
15. jan 2009
65
0
6
Angleščina je bolj boga pri njih,če imaš srečo,naletiš na koga,ki jo govori.Drugače pa vsi govorijo rusko in pa 60%jih zna ukrajinsko.To je malo zakomplicirano pri njih,saj boš sam videl.
 

panicar

Pripravnik
15. jan 2009
65
0
6
Ukrajinci vsi govorijo RUSKO,ne govorijo pa vsi UKRAJINSKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Za cirilico pa imaš prav.
 

tado

Fizikalc
15. maj 2008
2.267
1
36
Obema hvala za koristne informacije. Se mi je zdelo da se ne gre kar tako z evri, torej zamenjava v menjalnicah. Grem sicer s TA. Potem bo treba malo ukrajinščine preštudirati...
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Ukrajinci vsi govorijo ukrajinsko. »Problem« je bolj v tem, da imajo ogromno rusko manjšino, ki noče govorit ukrajinsko. Tako da, imam čisto prav. Rusko pa razumejo prav vsi.

Se pa ruščina in ukrajinščina recimo bolj razlikujeta kot naprimer sloveščina in hrvaščina.

S katerim »landsmanom« imaš opravka pa hitro ugotoviš, če pravi Київ ali Киев. Če se sliši bolj podobno našemu Kijev, potem je rus, če pa se sliši kot Kijiu, potem je ukrajinec.
wink-1.gif
 

panicar

Pripravnik
15. jan 2009
65
0
6
Centralna Ukrajina(tudi Kijev)govori večinoma Rusko,znajo pa tudi Ukrajinsko.
Vzhodna Ukrajina,govorijo večinoma Rusko,znajo tudi Ukrajinsko.
Južna Ukrajina,nekje pol pol.
Severna Ukrajina,govorijo Rusko,pa malokdo zna Ukrajinsko.
Zahodna Ukrajina,Vsi govorijo Ukrajinsko,Rusko ne govori nihče(čeprav znajo),pa tudi ni pametno govoriti rusko,lahko imaš probleme.
Jaz sem 3 leta delal doli,pa sem dobro spoznal Ukrajino,vse njene lepote in pa slabosti.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
4
36
40
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Načeloma se nekaj tega da naročit na močnejših bankah če se ne motim. Sicer pa imajo ukrainci menjalnico na vsake pet metrov,
menjajo vse v rublje.


Sicer pa imej zraven predvsem drobiž, mešanico dolarjev in evrov, jemljejo vse, tut zlato. Imej petke, desetke, dvajstke,
enako velja za evre, in pa kup kovancev. Greš v državo kjer carjuje drobiž, zato glej da ga boš imel vedno dovolj.


Frend je oženjen z dvema, no sedaj z eno
smile-1.gif
pa ni mel nobenih problemov, kup drobiža in to je to. Pol pa še lahko greš na
kako banko in tam kupiš kaj njihovega. Hoteli, taxi ipd. jemljejo vse, tržnica pa če že kaj tujega pol dolarje, in kot sem rekel
da nisi kake pedesetke vun potegnil, ker te bo samo gledla, kaj si naj s tem začne, 50 je kot pri nas 700, čeprav ne obstaja
tak bankovec in ni šanse da ti ga menjajo kje, povprečna plača je 150€.

Zvečer se izogibaj samotnih ulic, pri sebi pa imej toliko koliko potrebuješ in nič več, ker sred Krivoy Roga ponoči je šansa da
te oropajo 50-50, če si sam ali dva, štiri pet je že bolj varno. Pa odsvetujem vsakeršn obisk nočnega lokala, pa tut na cesti ne
kaj pobirat, taboljša roba je itak že šla via EU.


Pa upam da ne greš s kakim 30k+ avtom, ker ti ga odpeljejo v roku enega tedna. (kar naložijo zadevo, pa se nato ubadajo z njim)
Ceste so pa itak scena za sebe, kolega je mislil, da se mu bo Espace razpadel na dva dela. Pa pripravljen bodi da te ustavi policija
in ti kaže radar 80, čeprav si se peljal 30 ker si iskal trgovino. 5-10€ in lahko greš. In pa seveda razdalje take da se ti zmeša,
pri nas je 50km v drugo mesto, pri njih pa 550.


Pa ne pozabi na vrečo drobiža, načeloma več kot 10€ jaz nebi imel v enem kosu.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
4
36
40
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik panicar pravi:
Ukrajinci vsi govorijo RUSKO,ne govorijo pa vsi UKRAJINSKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Za cirilico pa imaš prav.


Podobno je kot z nami in hrvati, mi njih razumemo tričetrt tekoče, oni pa nas četrt netekoče.


Torej rus se bo z ukraincem vse zmenil, obratno pa bo težka.
 

vuk

Pripravnik
19. nov 2007
499
4
18
Tega lista vec ni.
Lani letel devetkrat v Ukrajino in vse skupaj bil vec dva meseca tam. Najvec casa v Boryspilu, enih 25 km ven iz Kijeva, veckrat pa tudi v samem Kijevu. Denar lahko dvignes ze na letaliscu ali pa na kaksni banki v mestu. Kreditne kartice spilajo cisto normalno kot je ze blo napisano.
Jaz nekih nevarnosti nisem zasledil,pa smo pogosto hodli ponoci okoli. Za anglescino si lahko bolj malo pomagas, ce znas kaj ruscine je super, mi smo imeli vedno prevajalca/prevajaloko zraven in nam je blo lažje. Na podzemni mas vecinoma vse v cirilici napisano, tako,da se moras malo znajti.
 

tado

Fizikalc
15. maj 2008
2.267
1
36
No, sem ravno hotel vprašati kako je z angleščino po teh mestih. Kako pa drugje, imajo vse v cirilici? Kaj pa cene? Saj pravim, itak grem z agencijo, pa še en slovar v roke pa bo:=)
Potem če grem z evri dol, pa jih zamenjam tam bo ok? Pa še en tošl al kako, za drobiž?
 

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
42
lj
ko sem bil v ukrajini in dvigoval denar na bankomatu me je 15 minut kasneje klicala matična banka in preverjala če sm v ukrajini in sem jaz dvigoval denar.

p.s. ukrajinska vodka je super
 

vuk

Pripravnik
19. nov 2007
499
4
18
Vecinoma je vse v cirilici, ampak najdes kr dosti anglescine, definitivno vec kot v Moskvi recimo. Cene so pa cisto evropske,tako v trgovinah,kot tudi v lokalih, le vodka in cigareti so "krepko" cenejsi v trgovinah.
Evre lahko normalno zamenjas v menjalnicah ;jaz sicer vedno dvigujem na bankomatu, menjalni tecaj je na grobo 1 proti 10.
Drobiza pa spet ni tolko, da bi rabil posebno denarnico;tako kot v vseh vecjih mestih pa pazi na svoje dokumente in na svojo denarnico.
Ukrajinska vodka je pa res super, meni osebno boljsa kot ruska, odlicen je pa tudi ukrajinski konjak. Mam lepo zbirko ruske in ukrajinske vodke doma
smile-1.gif

Zraven lahko v EU prineses en liter zgane pijace, ce mas "jajca" pa probas presvercat se malo vec. Sam letim vedno preko Dunaja in so mi do sedaj samo enkrat kontrolirali prtljago.
 

tado

Fizikalc
15. maj 2008
2.267
1
36
No, ravno to sem hotel vprašati koliko jo lahko izvozim.
Mogoče malo smešno vprašanje, a vseeno. Recimo tisto kar nakupim tam (spominki, karkoli drugega...) to lahko normalno zapakiram v prtljago a so tu tudi kake omejitve?
Aja, zemljevid Kijeva, kje bi se ga dobilo?
 
Nazadnje urejeno:

panicar

Pripravnik
15. jan 2009
65
0
6
Vse kar kupiš,lahko normalno zapakiraš v prtljago.Če boš imel kaj preveč,boš imel kvečjemu probleme pri nas na letališču ob vrnitvi,Če pa greš z avtom,pa na Madžarski meji ob vstopu v EU.Jaz sem 3leta,vsake 3mesece potoval v Ukrajino in nazaj domov,pa nisem imel,nikoli problemov.Odvisno,na kakšnega carinika naletiš.Moj rekord, je preko Brnika,sem pripeljal6litrov vodke.Zemljevid Kijeva,lahko kupiš na letališču,Drugače,pa je v Kijevu,tik zraven Slovenske ambasade,zares dobra knjigarna,tam najdeš vse.Pa še Slovensko te bojo razumeli!