Uporabljamo že par let!
Sam se štejem sicer za nadpovprečnega uporabnika, uporabnik linuxa sem od vedno tako da mi ni težav šarit po konfigih itd., vseeno Ubuntu kot tak deluje v paketu out-of-the-box in če nimaš kakšnih resnih potreb ali pa uporabljaš kakšen čuden HW mora vse delat. Če so težave je google tvoj prijatelj in rešitve se celo za laike najde precej hitro in so tudi lahko izvedljive (ponavadi c/p enega ukaza v konzolo oz. v konfig datoteko).
Doma sem vsem (laiki tipa od študent do računalniški idi.ota) vsilil ubuntu in so vsi veseli, sam pa tudi ker ni potrebno čistit nesnage in reinstalirat sistema vsako leto. Do sedaj še vse deluje kot je bilo postavljeno!
Na kratko pa tako ...
PLUSI +:
- dobiš celovit OS z vsem kar potrebuješ, sistem vsebuje Ubuntu software center preko katerega nameščaš/odstranuješ programe ki jih rabiš (sistem deluje podobno kot v smartphone sferi, torej npr. androdi market)
- dobiš varen sistem, povprečno se v enem tednu nabere od 50-100 popravkov ki se samodejno namestijo. Vsako leto izide nova verzija za neučakane in vsaki 2 leti izide LTS (verzija s podaljšano podporo).
- za linux ni virusov oz. so zelo redki, raznih okuženi torentov itd. se nimaš kaj bati
- sistem je enostaven in pregleden, glede linux distribucij verjetno med TOP, čeprav najnovejši vmesnik (unity) je bolj v stilu idiotizacije uporabnika (je sicer še daleč od win metroja), sam ga ne uporabljam, ampak stvar navade in izbire
- sistem je zastonj in odprtokoden, pravtako kot vse programje ki ga nameščaš (no seveda obstajajo tudi plačljivi programi)
- sistem je prilagodljiv, to je glavna stvar zaradi katere sam uporabljam linux
- hitrost je tako tako, ne moreš pričakovat da bo delal FF veliko hitreje kot v windowsih, čeprav nekateri programi delujejo občutno hitreje od svojih win nadomestkov
- Ubuntu ima specifično razvito skupnost in tudi komercialno podporo (za njim stoji komercialna firma), tako da za običnega uporabnika je od linux distribucij še najbolja izbira
MINUSI -:
- ni windows okolje, je malo drugače, navadit se je potrebno (vzame čas), najbolj koristne funkcije v windows okolju sploh ne obstjajao tako da predlagam malce branja da ugotoviš kaj VSE zmore sistem
- programi pisani za windows (načeloma) ne delajo, sploh igre (čeprav Steam pride kmalu in s tem verjetno tudi večina popolarnih iger)
- včasih se zgodi da kakšen driver ni ravno dobro podprt, sam sicer nimam slabih izkušenj ampak so kakšne težave z kakšnim redkim in obskurnim HW. Vseeno linux dobro podpira vse stare naprave kar za win težko rečemo (recimo oprema kot so stari printerji ali pa skenerji delajo BP, za windowse se je pa razvoj končal pri win 98).
- uporaba konzole ni nujna se jo je pa pametno hitro navadit, ker določene stvari se rešujejo tam hitreje! Skratka malo geek žilice ne škodi.
- enako ne škodi malce SW znanja, predvsem poznavanje razlik med win in nix sistemi (recimo da je drugačen FS, da pač formatiran disk v ext4 ne bo delal pri kolegu in na DVD predvajalniku)
Sicer pa CD verzija je tudi live CD, torej lahko zapečeš Ubuntu na CD in ga od tam furaš BREZ da ti kaj šari po disku. Naloži se v RAM in pač od tam lahko poskusiš če ti ustreza, če imaš kakšne težave s HW itd.
Skratka če imaš čas nimaš kaj izgubit če probaš, če rabiš pomoč oz. imaš specifična vprašanja je pa tu par uporabnikov ki ti lahko pomagamo/pomagajo.