Citat:
Uporabnik ChaoRen pravi:
Resno sprašujem. Mobitel in Simobil sta zadevo plačala, Tušu je bila šenkana.
Nobena stvar ni šenkana. Vsi operaterji morajo na leto za uporabnino frekvenc plačati APEKu okoli 1.000.000 EUR (odvisno koliko frekvenc imajo). Plus če Tuš ne bi imel UMTS ne bi imel toliko relejnih linkov in s tem ne bi kapnilo v malho od APEK-a.
Če te zanima v zahodni Evropi so APEK-i vzeli največjim operaterjev del frekvenc na 900 MHz in jih zastonj podarili 2x5 MHz v 900 MHz, za operaterje, ki še niso imeli frekvenc na 900 MHz. To je v EU dovoljeno, če gre za vzpodbujanje konkurence na mobilnem trgu.
Kako so se porazdeljevale frekvence si lahko prebereš tukaj:
http://www.svetidej.com/informacije/mobilna-telefonija/85-frekvence.html
Mobitelove GSM frekvence
- Dne 5. 1. 1996 je bil sprejet dogovor med Telekomom Slovenije in Mobitelom, s katerim se je Mobitel zavezal uresničiti omenjeni sklep Vlade RS o začetku delovanja sistema GSM. Z dodatkom k navedenemu dogovoru z dne 11. 1. 1996 se je Telekom Slovenije strinjal, da se dovoljenje URST za dodelitev frekvenčnega pasu za GSM z začasno veljavnostjo dodeli Mobitelu (Telekom in Mobitel sta torej samemu sebi podelila dovoljenje!).
- december 1998: Mobitel se ni prijavil na razpis in ista komisija je zato obravnavala podelitev koncesije po 67. členu zakona, ki opredeljuje podelitev koncesije brez razpisa. (S tem je država obdržala monopolne cene Mobitela dodatno 1 leto.)
SI.mobilove GSM frekvence:
- december 1998: ustavno sodišče dosodilo, da je razpis neveljaven. Vlada je vseeno podelila frekvenco. Zaradi tega nesojeni operater Digitel toži državo za 315.000.000 € plus obresti. Si.mobil (ustanovitelji državna podjetja) je v tem razpisu imel najslabšo ponudbo.