Trdi disk za fileserver

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.773
627
113
V bistvu je RAID 5 v teoriji hitrejši od 10. V praksi pa je seveda lahko tudi drugače (precej odvisno od kontrolerja, saj je RAID5 bolj kompleksni).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.773
627
113
Citat:
Uporabnik KrNeki99 pravi:
razlika je tudi recimo da pri raid 10 lahko 2 diska crkneta (prava seveda)

To ni res. RAID 10 prenese izpad 1 diska. Pri drugem je že loterija. Če crkne "pravi", si brez podatkov.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.023
53
48
Agree, vendar pri NASu ki je povezan mreko mreže, mislim da sploh ni kake razlike.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.257
191
63
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Pri green je nek hec, da špara z energijo in posledično izklaplja motorčke al neki takega.

Ni ravno nek biser od hitrosti "serviranja" podatkov... Nisem preveč raziskoval v tej smeri...

Ja, green po 8 sekundah neaktivnosti parkira glave in ugasne disk. Stalno ustavljanje in ponovno zaganjanje ga zna hitro fentat.
Na srečo obstaja workaround - disku se s posebnim programom od WDja (link) prilagodi čas neaktivnosti (mislim, da je max 10 minut).
Imam (prilagojenega) green-a, pa že nekaj časa deluje brez težav.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.773
627
113
Načeloma isto, ampak iz drugega "zornega kota". Malo je tudi zavajujoče, češ da je to prednost RAID 10. V bistvu pa pri obeh lahko brez izgube izpade le en, saj je pri RAID 10 ob izpadu drugega že loterija.

So pa za domače serverje in ostale ne-profi zadeve RAID 0, 1, 10 res najboljša opcija, saj so procesorsko nezahtevni. Pri RAID 5 in 6 rabiš za performance nujno svoj procesor in zaželjeno še svoj RAM in baterijo. Ker kot je že nekdo omenil, doma si omejen z hitrostjo mreže. Consumer naprave so zaenkrat 1Gbps, to pa preseže že praktično vsak disk v ne-RAID konfiguraciji.
 

Lonck

Pripravnik
13. okt 2007
126
10
18
@ksz

res je, za Raid 10 sem se odločil zaradi hitrosti in možnosti odpovedi 2(pravih diskov), čeprav seveda upam, da do okvar diska ne bo prišlo :)


Citat:
Uporabnik philips pravi:
Načeloma isto, ampak iz drugega "zornega kota". Malo je tudi zavajujoče, češ da je to prednost RAID 10. V bistvu pa pri obeh lahko brez izgube izpade le en, saj je pri RAID 10 ob izpadu drugega že loterija.

So pa za domače serverje in ostale ne-profi zadeve RAID 0, 1, 10 res najboljša opcija, saj so procesorsko nezahtevni. Pri RAID 5 in 6 rabiš za performance nujno svoj procesor in zaželjeno še svoj RAM in baterijo. Ker kot je že nekdo omenil, doma si omejen z hitrostjo mreže. Consumer naprave so zaenkrat 1Gbps, to pa preseže že praktično vsak disk v ne-RAID konfiguraciji.
 

partibrejker

Pripravnik
18. sep 2013
97
0
6
Kupljena 2 rdeca.
Zdej pa nova tezava. Eden od starih 1tb Black Wd je umrl. Slisi se klikanje. Kaksen nasvet?
 

Wild

Pripravnik
5. okt 2011
203
0
16
Zamenjat,.... če rabiš podatke, potem pa reševanje...
Kar se tiče prejšnjega vprašanja si se prav odločil RED opcija. Sem imel v pretekloti kar nekaj težav ker se "špara" na napačnih mestih..
 

partibrejker

Pripravnik
18. sep 2013
97
0
6
Sem brskal po netu. Bom najprej nesel do distributerja, ker je se v garanciji. Ce imam sreco, mi bo PCB zamenjal in bo vse OK.
Drugace bi pa probal najti identicen disk in sam to narediti.

Ko sem dajal v kisto, je bila zacasna resitev dokler ne bi uredil RAID, potem seveda se je to malo pozabilo, malo pa je prostora zmanjkovalo...

Mogoce ima kdo za prodat 1TB black?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.406
1.023
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik partibrejker pravi:
Sem brskal po netu. Bom najprej nesel do distributerja, ker je se v garanciji. Ce imam sreco, mi bo PCB zamenjal in bo vse OK.
Drugace bi pa probal najti identicen disk in sam to narediti.

Ko sem dajal v kisto, je bila zacasna resitev dokler ne bi uredil RAID, potem seveda se je to malo pozabilo, malo pa je prostora zmanjkovalo...

Mogoce ima kdo za prodat 1TB black?

PCB NI kriv za klikanje, zato se ne trudi... Sem jih imel kar nekaj po mizi s podobnimi simptomi.
 

partibrejker

Pripravnik
18. sep 2013
97
0
6
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik partibrejker pravi:
Sem brskal po netu. Bom najprej nesel do distributerja, ker je se v garanciji. Ce imam sreco, mi bo PCB zamenjal in bo vse OK.
Drugace bi pa probal najti identicen disk in sam to narediti.

Ko sem dajal v kisto, je bila zacasna resitev dokler ne bi uredil RAID, potem seveda se je to malo pozabilo, malo pa je prostora zmanjkovalo...

Mogoce ima kdo za prodat 1TB black?

PCB NI kriv za klikanje, zato se ne trudi... Sem jih imel kar nekaj po mizi s podobnimi simptomi.

Hoces reci, da je zgubljena bitka?
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.414
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Ko sem še bil v IT vodah sem vedel za firmo v Zagrebu, ki je rešila večino sesutih diskov.
Cena je bila sicer tudi taka, da potem tebe sesuje. Ne vem več kaj je bila to za ena firma.

Če imaš zlo pomembne podatke in dovolj €€€, potem išči v tej smeri.
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Citat:
Uporabnik partibrejker pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik partibrejker pravi:
Sem brskal po netu. Bom najprej nesel do distributerja, ker je se v garanciji. Ce imam sreco, mi bo PCB zamenjal in bo vse OK.
Drugace bi pa probal najti identicen disk in sam to narediti.

Ko sem dajal v kisto, je bila zacasna resitev dokler ne bi uredil RAID, potem seveda se je to malo pozabilo, malo pa je prostora zmanjkovalo...

Mogoce ima kdo za prodat 1TB black?

PCB NI kriv za klikanje, zato se ne trudi... Sem jih imel kar nekaj po mizi s podobnimi simptomi.

Hoces reci, da je zgubljena bitka?

Zelo drag sport... V Sloveniji pa tudi pravega naslova za taksne stvari. Pogooglaj "WD click of death". Ce imas zelo vazne podatke gor poisci lab za resevanje. Ce nimas, kos za smeti.