Trda vilica za XC MTB

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
Preden se registriram na kakšne bolj specialne forume bom probal tule, saj kolesarskih znalcev, kolikor vidim, tudi tule ne primanjkuje. :)

Trenutno vozim Giant Talona, 27,5'', ki je serijsko prišel s Suntour XCR 100 mm "vilico". Z njo že od samega začetka (recimo cca. 4k km nazaj) nisem ravno pretirano zadovoljen, letos pa je končno začela izdihovati. Razmišljam o menjavi in ker po kakšnih zelo hudih brezpotjih zelo zelo redko vozim (in ker imam kmalu v planu nabaviti še cestaka, torej ne bi rad preveč € metal "stran") mi je na misel prišla tudi trda (rigid) vilica. Je že kdo delal takšno menjavo? Opažam, da ravno neke hude izbire (za normalen denar) ravno ni. Trenutno je moj favorit tale. Sem pa zelo odprt za predloge, izkušnje, ideje... Preostanek kolesa bi pa sicer rad ohranil, ker sem nanj navajen, mi dobro služi, oprema je dokaj solidna.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.610
1.526
113
To sem jaz kupil ene 10 let nazaj. Ji nič ni manjkalo. Če prav vidim na linku, ta ni za 27.5

Ne vem sicer kje in kak voziš, ampak za mene je bil to en večjih brcov v temo. Obstaja dober razlog zakaj so izumili vzmetene vilice :)
Če si res misliš grenit življenje, gre to bistveno ceneje z alu vilco. Ker karbon ti ne bo prinesel nobenega plusa, razen izgleda
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
Vecinoma vozim po stranskih lokalnih cestah, lokalnih hribih, 95% asfalt, ponavadi okoli 30 km turce, obcasno do kaksnih 70 km, do 1k visincev. Povprecna hitrost na ravnini tam cca 25 km/h.

Se pa tudi jaz bojim kaksne brce v temo, tako da ravno zaradi tega tule sprasujem. Ja, brez problema je lahko vilica alu, ne gre se mi zdaj za lovljenje gramov, prestiz in podobno. Je pa tale konkretna cca 160€. In ta naj bi bila za 27,5 in 29”.

Saj sem ze gledal kaksno RockShox Judy silver TK, to se (iz tujine, pri nas so s cenami malo znoreli) da dobit za kar normalni denar. Problem je le, da je nimajo nikjer na zalogi... Vec kot 200€ pa mi res ni za dajat za njo, ker tolk se pa tudi ne vozim...
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Poglej še kakšno x-fusion enix na eBayu. Jaz imam Velvet, ki ima menda isto kartušo in je super.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.384
113
Vilco ti je uspelo sesut v 4k turistične vožnje?

Če ja....potem ti bo uspelo to naredit z vsako ki jo boš kupil!

Nikoli ne dolijes olja v spodnji del....za mazanje puš? Nikoli ne obrneš kolesa da, se notri namažejo puše in protiprašna tesnila....?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
Kameleon, pecukla nerabiš obračat, da se namaže.

SoulMan poglej kako akso maš spredaj, ker večina teh trdih vilc je na 9mm qr. Če si na 15mm bo kr podvig najdit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: smoukar

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
Vilco ti je uspelo sesut v 4k turistične vožnje?

Če ja....potem ti bo uspelo to naredit z vsako ki jo boš kupil!

Nikoli ne dolijes olja v spodnji del....za mazanje puš? Nikoli ne obrneš kolesa da, se notri namažejo puše in protiprašna tesnila....?
Sesut v smislu, da jo trese pri polnem zaviranju. Drugace je bila redno mazana. Tokrat pa je serviser rekel, da se tega ne splaca popravljat, ker bi popravilo kostalo vec kot polovico vrednosti nove. In ker mi vilica ze ves cas ni bila ravno pri srcu...v bistvu je dalec najslabsi del tega kolesa...bi se je rad znebil.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
Tega maš pa kolko hočeš (no ja odv kolko maš jajce noname kitajski karbon kupovat). Samo pazi na višino, da ne podreš geometrije.
V specifikacijah axle to crown mera.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.384
113
Kameleon, pecukla nerabiš obračat, da se namaže.
Ah kje.....not v vilci vsaki imaš 2 teflonski puši....ki sčasoma ratata suhi....

Pod zgornjim zunanjim tesnilom/semeringom je pa protiprašna goba ki je fajn da je mastna....da gre prah/abrazivi na njo...ne pa not v vilco...

V vsako vilco je fajn dat tud enih 10-15ml olja not zato dat...da,se mazejo interne drsne površine. Ene majo navadno motorno olje...ene priporočajo to olje ki ke za vilce...
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
Linkana vilica bo kar prava za 27,5 - 650B. Jaz sem pred leti enega gorca tako popedenal in mu nič ne manjka. Kar zadeva XC vožnjo - če si dal učno dobo skoz z vzmetenimi kolesom ne bo problem na težjem terenu, sploh če boš dal gor kakšne balone.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
Tega maš pa kolko hočeš (no ja odv kolko maš jajce noname kitajski karbon kupovat). Samo pazi na višino, da ne podreš geometrije.
V specifikacijah axle to crown mera.
Nekih no-name kitajcev ne mislim nabavljat, ker neko zaupanje bi rad imel v kolo pri 60+ km/h spustih. Ja, tole glede ATC sem videl, da je bistvenega pomena. Ma verjetno da bom naročil tisto od zgoraj, pa da vidimo, kaj bo.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
Linkana vilica bo kar prava za 27,5 - 650B. Jaz sem pred leti enega gorca tako popedenal in mu nič ne manjka. Kar zadeva XC vožnjo - če si dal učno dobo skoz z vzmetenimi kolesom ne bo problem na težjem terenu, sploh če boš dal gor kakšne balone.
V bistvu me težji teren niti ne zanima toliko - kot sem napisal, v veliki večini sem na asfaltu, občasno pa na makadamu. Pa še to gre za bolj kot ne urejene ceste, ne kakšne gozdne vlake.

V glavnem...bom naročil. Pa upam, da ne bo čez en mesec nove teme, v kateri bom naročal vzmeteno vilico... :)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
Ah kje.....not v vilci vsaki imaš 2 teflonski puši....ki sčasoma ratata suhi....

Pod zgornjim zunanjim tesnilom/semeringom je pa protiprašna goba ki je fajn da je mastna....da gre prah/abrazivi na njo...ne pa not v vilco...

V vsako vilco je fajn dat tud enih 10-15ml olja not zato dat...da,se mazejo interne drsne površine. Ene majo navadno motorno olje...ene priporočajo to olje ki ke za vilce...
Nisem mel samo ene narazn.
To, da jo na glavo obrneš ti nič ne pomaga pri penicah. Ampak samo redni servis. Ker ko je penica suha je tudi olje tak vsrano, da je čas za menjavo. Itak so pa vile tak narjene, da pri normalnem delovanju olje potisne povsod.
Penica ni zato, da gre prah na njo. Ker maš tudi vile brez penic (pa ne mislim poceni sranja). Da ne gre prah v vilo je zgornje protiprašno tesnilo. Vse skupaj je pa narejeno z čimmanjšim trenjem v mislih. Da je prvi del hoda z čim manj upora. Torej tudi marsikaj pride mimo. Zato pa redni servisi nuja.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.610
1.526
113
V bistvu me težji teren niti ne zanima toliko - kot sem napisal, v veliki večini sem na asfaltu, občasno pa na makadamu. Pa še to gre za bolj kot ne urejene ceste, ne kakšne gozdne vlake.

V glavnem...bom naročil. Pa upam, da ne bo čez en mesec nove teme, v kateri bom naročal vzmeteno vilico... :)

Pri vožnji kot si jo opisal bo ta vilica čisto ok. Bo pa konkretna razlika v teži. Ta vilica ko jo maš zdaj ima verjetno 2kg, karbonska pa bistveno manj
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
Daj probaj še v Cult poklicat (al kak se zaj reče). Mogoče majo še kako trdo vilco kje v kakem kotu.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.234
131
63
Celje
Vilica je doma. Danes montaža, jutri test. V soboto pa odprem temo, da iščem novo vilico... :p
IMG_2721.jpg