Totalka - razlika v škodi

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Nekdo prileti v moj 10 let star avto. Pomečka en blatnik in oboje vrat, vitalni deli so nedotaknjeni. Na zavarovalnici seveda ugotovijo totalko in mi ponudijo izplačilo 50% vrednosti avta po eurotax. Jaz se pritožin, mi pošljejo končno ponudbo 55%.
OK, s tem denarjem komaj z rabljenimi deli in barvanjem doma pridem skozi. Kaj pa sedaj? Jaz sem po tuji krivdi utrpel škodo in pričakujem, da bo vzpostavljeno prejšnje stanje (ki ga je mogoče vzpostaviti) ne, da bi jaz trpel finančno breme. Torej, želim avto, ki bo tak, kot pred nesrečo. Koga moram tožit? Zavarovalnico, povzročitelja?
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Najprej njegovo zavarovalnico, ki zavrača obveznost kot si jo navedel, ko boš pa tam/če izgubil, pa lahko tudi povzročitelja.


Na vsak način pa poročaj, kako se bo razvijalo.


Mi bomo tu.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Totalka in obveznost povrnitve oz. povračilo za škodo ne pomeni vedno popravilo obstoječega avtomobila.

Pri 10 let staremu avtomobilu pa sploh z npr. novimi deli ni mogoče priti skozi.

Zato obstoja rešitev, da se odproda razbitina in z izkupičkom vključujoč odškodnino zavarovalnice obisk avtosejma (opcija Salomonov oglasnik, avto.net ali podobno) in kupiš za isti denar 10 let star avto. Če boš dobro zglihal, morda celo 9 let starega?

Si pomislil na to varianto?
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Taka situacija se je meni zgodila pred leti sedaj pa mojemu kolegu. Jaz sem takrat pobral tisto odškodnino in sam pokital in pobarval avto. Kolega ima zvit blatnik n razbito luč zadaj pa so mu veselo napisali totalko.
Gre za to, da avto poznam, vem kako je vzdrževan, redno servisiran in brezhiben. Če je menjava dvojih vrat dražja, kot je vreden avto mene to čisto nič ne briga. Sem samo oškodovanec, ki bi rad imel avto v takem stanji kot je bil pred nesrečo. In če se ne motim pri pravnikih nastopijo denarne odškodnine šele takrat, ko prejšnjega stanja ni mogoče vzpostavit (recimo, da bi avto zgorel), kar v mojem primeru ni res! To mene bega - ali zavarovalnica vtakne v pogodbo kak člen o tej tematiki ali ne?
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Citat:
Uporabnik Mare2 pravi:
Totalka in obveznost povrnitve oz. povračilo za škodo ne pomeni vedno popravilo obstoječega avtomobila.

Pri 10 let staremu avtomobilu pa sploh z npr. novimi deli ni mogoče priti skozi.

Zato obstoja rešitev, da se odproda razbitina in z izkupičkom vključujoč odškodnino zavarovalnice obisk avtosejma (opcija Salomonov oglasnik, avto.net ali podobno) in kupiš za isti denar 10 let star avto. Če boš dobro zglihal, morda celo 9 let starega?

Si pomislil na to varianto?

Kaj pa če takšnega avta več ni v prodaji, oziroma se noben ne prodava ?
Zakaj nebi recimo zavarovalnica poiskala avta in ti ga dala ?
 

CyberShot

Pripravnik
2. jun 2008
523
0
16
Maribor
Tudi sam imam podoben primer. Avto je star 8 let, dobil sem udarec od zadaj, avto je seveda vozen, ampak triglav je ocenil totalko in mi ponuja 1500€ za avto, kljub temu, da avto, ki ga imam na avto.net košta povprečno 2200€...
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Še nikoli nisem slišal, da bi zavarovalnica star avto popravila v prejšnje stanje. In, če bi ob nesreči še zgorel bi ti morali kupiti novega ali kaj
confused-1.gif
.
Vem, da je problem sploh, če je avto lepo ohranjen od zavarovalnice pa dobiš ponudbo kot, da je avto že čisto zmahan.
Takih stvari se tudi jaz najbolj bojim vendar sem nekako že sedaj pripravljen na nizko ponudbo.
 

CyberShot

Pripravnik
2. jun 2008
523
0
16
Maribor
Praviloma ti popravijo do 50% vrednosti avtomobila (seveda po eurotaxu)-teoretično, čeprav so meni popravili škodo, ki je znašala 1700€, avto pa je po eurotaxu vreden cca. 1500€. Posledica ostrih besed in vztrajnosti, lahko pa omenim, da so res bili fer in ažurn, z razliko od triglava, kjer se mui tip s poženščenim glasom pove, da bo to urejeno ŠE TA TEDEN (klical v ponedeljek). od nesreče pa skor 2 tedna. Ker je to že moja tretja nesreča letos, imam že stalno relacijo zavarovalnica-odvetnik.
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Še nikoli nisem slišal, da bi zavarovalnica star avto popravila v prejšnje stanje. In, če bi ob nesreči še zgorel bi ti morali kupiti novega ali kaj
confused-1.gif
.
Vem, da je problem sploh, če je avto lepo ohranjen od zavarovalnice pa dobiš ponudbo kot, da je avto že čisto zmahan.
Takih stvari se tudi jaz najbolj bojim vendar sem nekako že sedaj pripravljen na nizko ponudbo.

Seveda zavarovalnica ne vzpostavi sama prejšnjega stanja ampak plača račune servisom, da to storijo.
Kolikor sem ugotovil, je pravno pri teh škodah tako, da denarna odškodnina pride v poštev, ko je nemogoče vzpostavit prejšnje stanje . To, kaj je za zavarovalnico ekonomska totalka in kdaj se njim zdi, da se splača popravljat, pravzaprav mene sploh ne zanima. Z zavarovalnico tudi nimam nikakršnega razmerja.

Če bi mi v nesreči avto zgorel, je seveda nemogoče vzpostavit prejšnje stanje in takrat se mi zdi logično, da se začnem pogovarjat o denarni odškodnini. Če sta za zamenjat luč in blatnik in če je to za zavarovalnico neekonomsko pa se ne strinjam z denarno odškodnino.
 

CyberShot

Pripravnik
2. jun 2008
523
0
16
Maribor
Torej želišpovedat, da kljub dejstvu, da zavarovalnica oceni totalko, obstaja verjetnost oz. ima oškovanec pravico prejeti višje denarno nadomestilo, kot ga je zavarovalnica sprva navedla ?!?
 

jh07

Pripravnik
22. jul 2007
236
0
16
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Še nikoli nisem slišal, da bi zavarovalnica star avto popravila v prejšnje stanje. In, če bi ob nesreči še zgorel bi ti morali kupiti novega ali kaj
confused-1.gif
.
Vem, da je problem sploh, če je avto lepo ohranjen od zavarovalnice pa dobiš ponudbo kot, da je avto že čisto zmahan.
Takih stvari se tudi jaz najbolj bojim vendar sem nekako že sedaj pripravljen na nizko ponudbo.

sem mel podoben primer in sem po vseh pozivih in dopisih dal popravit avto in terjal zavarovalnico za plačilo računa in stroškov postopkov, dobil plačano.
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Zanimivo, to sem hotel slišat. Torej se da dobiti toliko, da na koncu nisi na izgubi.
 

mario

Pripravnik
5. avg 2007
527
0
16
Jaz pa sem bil ponavadi zelo vesel če so mi "totalko" izplačali...
Pred leti sem mel na 12 let starem avtu (še zdaj ga vozi novi lastnik) nesrečo ker mi je skočila srna. Peljem na zavarovalnico , po Eurotaxu je avto bil vreden 270k SIT, izplačano pa sem dobil 195k sit. Privat pri mehaniku sem ga dal popraviti, lakiral sem ga sam in me je vse skupaj stalo 70k sit. Tak da sem še več kot 100k sit zaslužil.
Na avtu pa je bila poškodovano prednje vetrobansko steklo, blatnik, ogledalo, luč in čisto malo hauba.
 

irCAR81

Fizikalc
19. mar 2008
1.698
62
48
Podoben primer... tip me spregleda in zapelje pred mene - zaletim se vanj s prednjim delom:, razbito: oba blatnika, havba, odbijač, maska, vezna, oba hladilnika, luči, meglenke, cena popravila bo najbrž okoli 2000 eur, vrednost avta pred crashom 7000-8000 eur (avto.net, autoscout,....), vrednost po eurotax 3000 eur.

Kaj lahko pričakujem?
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Citat:
Uporabnik irCAR81 pravi:
Podoben primer... tip me spregleda in zapelje pred mene - zaletim se vanj s prednjim delom:, razbito: oba blatnika, havba, odbijač, maska, vezna, oba hladilnika, luči, meglenke, cena popravila bo najbrž okoli 2000 eur, vrednost avta pred crashom 7000-8000 eur (avto.net, autoscout,....), vrednost po eurotax 3000 eur.

Kaj lahko pričakujem?

Odvisno koliko bo prišlo popravilo. Če bo 2k € se bo verjetno popravljalo.
 

irCAR81

Fizikalc
19. mar 2008
1.698
62
48
Popravljalo se bo v vsakem primeru, od tega kolk dnarja bojo dal bo pa odvisno kakšne dele bomo dali gor.

Sam je pa težko cenilca dobit na telefon. 5x različnih cifr in ljudi so mi dal za klicat, dokler ni bil petek in ura 15.10 ... takrat je šel pa 'moj' cenilec na zasluženi dopust za 3 tedne. Dons spet noben nč ne ve, pol gospa pravi da so mi poslali vse že v četrtek 10.7. po pošti - danes je 14.7. pa še ni nič prišlo..... ni mi dolgčas.
 

irCAR81

Fizikalc
19. mar 2008
1.698
62
48
Včeraj sem šel za hec domov pogledat (starši so 14 dni na morju) in je na tleh pred bajto ležala kuverta od triglava naslovljena na moje ime. V kuverti je bil spremni dopis k poravnavi, kjer moram vpisat številko računa, ime imetnika, banko in davčno ter dobim denar nakazan.

A ni to malo neodgovorno tako pošto pošiljat nepriporočeno? Če bi nekdo to pobral, vpisal svoje podatke in poslal na zavarovalnico bi pokasiral ves denar in potem bi imel jaz blazne sitnosti dobit to nazaj.
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Neodgovorno je ne imeti poštnega nabiralnika ali pa takšnega poštarja, ki meče kuverte v travo pred hišo.
grims-1.gif


Tudi z prejetim napačnim TRR ti ne bi bil ob denar, pošiljka je pa itak komot sledljiva, tako, da ni zime.

S pošiljkami je pa tako, eni so jezni, če ni priporočeno, drugi pa, če je in morajo riniti na pošto ponjo. Vsem v zadovoljstvo nikoli ne bo.