Uporabljate neposodobljen brskalnik. Ta ali druga spletna stran morda ne bo prikazana pravilno. Posodobite brskalnik ali uporabite alternativni brskalnik.
Zanima me kolikšna bi bila priporočena temperatura sistema (vode) pri radiatorskem tipu ogrevanja? Recimo, da peč segreva vodo v kotulu na 80°C, koliko potem spustimo v sistem?
thx
Bistveno premalo podatkov za uporaben nasvet. Velikost ogrevanega objekta, izolacija... ?
V stari neizolirani hiši sredi zime je šlo v radiatorje včasih tudi 90°C, v prenovljeni, izolirani, z uplinjevalnim kotlom in zalogovnikom ter vremensko vodeno regulacijo pa na oko v povprečju 45°C.
Hja vprašanje je bilo na načelni ravni. Drugače pa recimo, da je hiša letnik 85, običajni opečni zid 30 cm, okna lesena, dvoslojno steklo, nobene izolacije, peč na drva, trenutno brez zalogovnika, ki šele pride po obnovi fasade.
Načeloma rabiš tako temeperaturo, ki bo uravanaval izgube objekta. To pa je odvisno od izolativnosti sten (stropa in tal), velikosti le teh, temp. razlike med zunaj in znotraj, velikosti radiatrojev itd...tako nekako.
Zato ni generalnega odgovora.
Verjetno pred izolacijo objekta da bojo temeprature okoli 60 stopinj....po izolaciji (če ji bo sledila) pa tam 40 stopinj.
Odvisno je seveda tudi od dimenzij radiatorjev glede na potrebe objekta. V prejšnjem stanovanju so bili relativno veliki radiatorji, zlahka sem fural 40 stopin, zdaj v hiši so majhni, pa rabim tja do 55 (in redko pod 45).
če kuriš drva ,stara peč brez kakkršne koli regulacije je pač kolko imaš nastavljen regulator vleka normalno 60 stopinj pol ti bo vodo zagrelo do 70 stopinj .ker ni zraven zalogovnika in potrebne avtomatike pa človek ne mor kuriti 45 -50 stopinj pa še peč kondenzira .Je potrebno vgraditi protikondenzacijski ventil .
Poleg vsega naštetega je odvisno tudi od tipa radiatorjev.
Sam imam ene (po fotrovih besedah) hude nemške iz leta 1980, ki pa imajo v primerjavi z današnjimi precej majhno površino in zahtevajo višjo temperaturo, da pride do dviganja zraka ob njih zaradi vzgona. Bojo pa verjetno preživeli atomsko vojno, če jih prej ne vržem ven
., glede na zunanjo ali notranjo temperaturo, + kakšen termostatski ventil tudi ni za odmet.
Torej, avtomatika, pa čeprav najbolj enostavna se precej pozna pri udobju in varčevanju z energijo.
Ta stran uporablja piškotke, ki vam pomagajo prilagoditi vsebino in funkcionalnosti ter obdržati prijavo, če ste registrirani.
Z nadaljnjo uporabo tega spletnega mesta soglašate z našimi piškotki.