Tajska

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Sredi februarja odhajam na potovanje po Tajski in me zanima kako je kaj s cepljenjem, ker namreč pravijo, da ni več obvezno, medtem ko zavod za zdravje priporoča cepljenje proti hepatitisu A.

Potem me zanima kaj priporočate, da vzamem sabo, namreč veliko mi jih je reklo, da enostavo nič kaj dosti, ker tako ali tako dol nakupiš stvari.

zanima me tudi kako je z menjavo denarja, je najbolje na Tajskem menjati. In ali je bolje imeti evre ali dolarje.

Seveda, bi mi vsak koristen nasvet prišel prav.

Hvala

lp
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Cepljenje ni nikoli odveč, sploh, če boš še kaj po gmajni lutal (tetanus, hepatitis, ...).
$ so še vedno zakon tam, čeprav ga € že počas šiša (kako je danes, ne vem, dve leti nazaj je blo tko).
Kaj vzeti s sabo? Pasoš, letalsko karto, fotoaparat in denar.
cheer.gif

Ja, pa olagume
grin1.gif
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Tule bo več informacij: http://med.over.net.

Sicer pa kot je rekel Dekca. Majice in ostalo kupiš novo ko zamažeš.

Sorodnica ki večkrat luta okoli ima del denarja všit v spodnje perilo.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Poleti 2007 sem bil na relaciji Singapur-Malezija-Tajska.


1. Zdravje:

- precepil sem se proti Hepatitisu A/B in tifusu. Enako bi priporočal tudi tebi. Če te zvije hepA, ne bo luštno... dobiš ga pa v kaki hrani in podobnem. Obvezno ni pa nič.
- s sabo sem mel škatlico Malarona (12/1) just in case. Profilaktično jemanje antimalarikov mi ne sede... enostavno je preveč stranskih učinkov. Raje nabavi 30% DEET (dobiš tudi pri nas) in če spiš na prostem, spi pod mrežo. Obvezno tudi zvečer dolge hlače in dolge rokave.
- potovalna zdravila (pač kar sam jemlješ običajno na pot... pri meni je bila zadeva rahlo obsežna, je pa res, da rad pretiravam pri teh stvareh. Čeprav po drugi strani smo ob nesreči pri raftanju po bližnjem srečanju s skalami v brzicah porabili čisto vse zaloge povojev in gaz).


2. Denar:

Evri so zakon. Kjerkoli in povsod. Kdorkoli ti reče, da imajo tam raje dolarje, se moti. Če mi v nekem od Boga pozabljenem kraju na Tajsko-Burmanski meji vzamejo evre... potem jih vzamejo povsod
smile-1.gif
. Poleg tega ponekod dobiš za evre tudi dosti boljši menjalni tečaj.


3. Obleka / obutev:

Odvisno od tega, kaj nameravaš početi in kam se odpravljaš. Jaz sem kombiniral trekking čevlje s sandali. Od oblek vzemi s sabo za 5-7 dni cot in sproti pereš. Kilogram obleke ti operejo, zlikajo in zložijo za okoli 50 centov.


4. Vizum:

Čaka te obisk na ambasadi v Ljubljani in olajšanje za precejšnjo vsoto €€€. Ne pozabi, da za VSAK vstop v državo potrebuješ nov vizum. Če greš vmes v Kambodžo ali Laos, boš rabil dve vizi za Tajsko.


5. Nahrbtnik:

60L je polna skleda, čeprav jih dosti potuje z manjšimi. Problem so spominki in vsa krama, ki se nabere na poti.


6. Nekaj nasvetov:

Bangkok (verjetno priletiš tja): Tajci so barabe (orto-musli-Malezijci so pravi angelčki za moje pojme). Za njih nisi nič drugega kot vreča evrov. VSAK (poudarjam VSAK), ki začne pogovor s tabo, želi v končni fazi od tebe denar. Tudi če izgleda, da ti bo pomagal, svetoval, ti zrihtal brhko Tajko. VSAK (še enkrat, da si res zapomniš... VSAK) te želi prenesti okrog. NE pogovarjaj se z ljudmi, s katerimi sam ne načneš pogovora (ko enkrat zakapiraš sistem, se sicer lahko delaš norca iz njih, ampak prej raje ne).

- prevoz iz letališča: letos je verjetno že dokončan SkyTrain do mesta. Take it. Taksiji znajo postaviti nore cene, razen če se zmeniš za taksimeter (ali se peljete štirje).

- prevoz: potuj s taksijem, vendar LE Z VKLOPLJENIM TAKSIMETROM. Če boš dilal za ceno, je začetna cena okoli 10x več (ne hecam se), kot bi plačal s taksimetrom. Vsak uradni taksi ima notri cenik. Poglej si ga in se čudi praktično zastonj prevozu. Tuk-tuki (kao motor s prikolico) so zanimivi, ampak to je vse. Prideš pa z njimi hitro v prometnih konicah.

- klici domov. Kupi tajsko sim-kartico. SMS-e imaš po 20SIT. Najlepše pa še pride... klici iz T2 (ali kater drug ponudnik IP telefonije) na Tajsko na tvoj tajski mobitel so 4 cente na minuto (ja, resno... mirno se meniš pol ure pa bo skoraj zastonj). Pač "klikneš" domov/punco/kolege in te pokličejo nazaj. Drugače je Simobil tarifa okoli 4 evre / minuto za klic in 50c SMS.




Uh... sem se razpisal.... no ja... nekaj je, za začetek. Če te pa še kaj konkretnega zanima, pa vprašaj. Vsega pa ti itak nima smisla povedati... boš že odkril sam.
Je pa JV Azija zakon... boš že videl...





Moje fotke si lahko pogledaš na:

https://www.alter.si/tabla/showflat.php/Cat/0/Number/149198/an/0/page/0#149198





Pa še en nasvet... kvaliteta ogleda (sightseeing) neke znamenitosti je obratno sorazmerna s ceno. Zastonj stvari so najboljše, nad najdražjimi pa si običajno razočaran. Če si eden izmed tistih, ki pač morajo iti tja, kamor šibajo milijoni (kraljeva palača, mesto Hat Rin na otoku Koh Phangan), potem go ahead... drugače pa uživaj v neodkritih kotičkih. Tam jih je še polno.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Par komentarjev (čeprav vsega skupaj nisem bil na Tajskem niti 24 ur - jojmene, kje je moja fotoreportaža?
redface-1.gif
):

- Cepljenje proti vsaj Hepatitisu A zna biti koristno, sploh ker ješ vse sorte, pa sploh ne veš kaj. Ponovno cepljenje čez eno leto te zaščiti za 15-20 let.

- v vsaki kozmetični trgovini dobiš repelent z 50 in več procentnim DEET (jaz sem ga dobil v enem od Boots-ov na Kao San Road). Kolikor zgleda boga embalaža, učinkovitost je neverjetna. V glavnem, raje kupi tam, so bolj prilagojeni na krajevne razmere, naši so bolj bogi za tja.

- Evri so zakon, prav gotovo. Sploh ker dolar vse bolj pada. Itak pa je menjalnic dovolj, pa še ceneje je kupovati z bahti (manjša možnost, da te nategnejo pri ceni).

- glede vize je malo zmede: prehodna traja kar nek čas in je cenejša od enomesečne turistične, a ti jo pri nam ne ponudijo sprva, ker je pač cenejša. Splača se, če boš vmes rinil ven iz države. Recimo v Hanoju je mene tranzitna viza prišla samo 25 ameriških dolarjev (torej nekje 17 evrov), če bi jo pa kupil pri nam navadno, bi prišla 30 ali 35 €, ne vem več točno, pasoša pa tudi ne najdem trenutno. Baje da se jo da dobiti tudi direkt na letališču, ampak stane pa še to ne vem, če to velja za neko obskurno Slovenijo, ki slučajno predseduje EU.
stupid-1.gif


- Vlak od letališča do centra kolikor spremljam, še ne laufa. Tako da žal je potreben taksist pri šalterju spodaj v avli letališča (public taxi). Seveda te nategnejo, poskušaj vsaj z vklopljenim taksimetrom (350 bahtov je prišlo relacija letališče - Kao San Rd brez pogajanja)

- bivanje se splača poiskati sam, je mnogo ceneje (in bolje), da si vzameš malo časa in sam poiščeš ustrezen hostel, namesto da se prepustiš domačinom, ki te bodo obvezno nategnili, če ne drugega, vsaj pri ceni. Tudi hostli znajo organizirati to in ono (vize, prevozi), a zna biti tudi do dvakrat dražje, kot če bi uredil sam. Odvisno samo, koliko se ti da sam potruditi. Seveda pa so tudi izjeme - jugovzhodna Azija pač.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Vse laufa kot doma, ni panike. Je pa res, da so marsikje te vtičnice bolj majave variante, pa ne prime vedno v prvič. Za kaj več kot polnjenje baterij ne bi priporočal.
 

decva

Pripravnik
5. sep 2007
462
0
16
ceplenje ni potrebno, ker si pa zasciten kar nekaj casa, ti bo mogoce prav prislo tudi za kaksno drugo potovanje...
na tajsko res ne rabis nosit veliko stvari- vse lahko kupis tam... pa vendar je blago slabse kvalitete, zato ti ze svetujem kako trpezno obutev... kej vec pa ne...
vzemi evre...
vticnice so enake kot v slo
z letalisca do Kao San Rd, pa vzemi kar lokalni avtobus-( zunaj na skrajno levi strani), poceni, pa tocno vejo kje morajo ustaviti turistu
smile-1.gif
 

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.557
34
48
41
Ljubljana
glede nakupovanja obleke tam...kaj pa za malce visje ljudi, tam 195cm.. se najde kaj...al tajci ne znajo tolk velkih cunj sivat
grin1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.943
1.098
113
www.adriamedia.si
Malo OT: kdaj so pa Tajci uvedli vize za SLovenijo. Ko sem bil enih 8 let nazaj, nisem rabil vize. Ata na letališču je sicer nekaj stokal in trdil da rabim vizo in brskal po eni knjigici, pa sem se nagnil čez pult in mu v seznamu "ne rabi vize" našel Slovenijo in to je bilo to ...
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
To ne bi vedel, so pa od Kambodžanov in Vietnamcev še najbolj sitni (in najdražji) z njo. Mi spadamo po njihovem v neko drugo Evropo, tako da ...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Izstopna taksa je sedaj vključena v ceni letalske karte. Ne vem pa, kako je, če greš po tleh ven iz države.

Kot je že Keber napisal... mi smo drugorazredni Evropejci za njih. Sramota za MZZ, da se niso mogli dogovoriti česa s Tajci, glede na to, koliko Slovencev zahaja tja zadnja leta.
 

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.557
34
48
41
Ljubljana
ksz..

mi lahko kdo pove, ce lahko na tajskem uporabljam BA kartice? Za dvig gotovine predvsem....? ali so edina resitev cash in potovalni ceki?
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Malo OT: kdaj so pa Tajci uvedli vize za SLovenijo. Ko sem bil enih 8 let nazaj, nisem rabil vize. Ata na letališču je sicer nekaj stokal in trdil da rabim vizo in brskal po eni knjigici, pa sem se nagnil čez pult in mu v seznamu "ne rabi vize" našel Slovenijo in to je bilo to ...
Uvedli so jih takrat, ko smo jih tudi mi uvedli zanje.
smirk-1.gif
- čez Sunghai Kolok.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
mi lahko kdo pove, ce lahko na tajskem uporabljam BA kartice?

Gotovo se da (sam nisem rabil na Tajskem, ampak če gre v Vietnamu ...), čeprav najbrž ne na vsakem bankomatu (Maestro oz. Cirrus nalepko mora imeti).
Če mene vprašaš, je to najcenejša rešitev (če ne zgubiš kartice seveda). No, Visa in Mastercardi pa itak laufajo na vseh bankomatih, ampak ta je dražja varianta.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Kolega je bil dol in pravi, da gre brez težav.
Pravzaprav precej računam na to, ker grem čez en mesec na Tajsko in bom vzel s sabo gotovine le za štart, ostalo bom pa dvigoval dol.