Stara odtočna cev od sifona umivalnika dalje - dimenzija oz fi?

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.679
152
63
V hiši starejših sorodnikov pušča na zidnem priklopu - izhodu iz sifona v zidno cev. Tam je seveda tesnilo, ki je že "trdo". Hiša je grajena v začetki 70-tih, zgrajena 1974. Cevi verjetno svinčene. Tesnilo v smislu manšete bo torej treba menjati. Izmeril sem cev sifona, ki gre v zid (40mm). Za enkrat pa ne bi rad odstranil vsega, ker bo puščalo še bolj, dokler nimam v roki novega tesnila. Tukaj pa se malo zakomplicira. Standardno imajo današnje zidne cevi notranji fi 50mm. Občutek pa imam, kolikor sem lahko "na oči" pomeril brez snemanja tesnila, da bi znala biti cev malo širša. Na tesnilu ni vidnega napisa. V lokalni trgovini pa imajo tesnilo samo 40/50, nekaj takega:

oTO909J.png


Na internetu zasledim, da ta tesnila obstajajo tudi v dimenziji 40/54. Morda kdo ve, če so cevi "stare šole" po JUS-u fi 54?
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.406
2.161
113
Temu na sliki se reče sifonsko tesnilo, imaš dimenzije 50/40, 50/32, 40/32

Kolikor si izmeril rabiš 40/32 - če je v zidu svinčena cev, imej pri roki še kako tesnilno maso, drugače verjetno ne bo držalo. Sika 11FC ali kaj podobnega, silikon ne bo držal
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ta tesnila ima v svojem programu LIV Postojna. Dobiš v tehničnih trgovinah ... Merkur, Inpos , ...
Zelo širok asortiment različnih kalibrov, tako da samo premeri kaj imaš, pa v štacuno. Izmeri luknjo, pa še priključno cev ki gre v luknjo in v štacuno. Ni problem, ker imajo tudi tvoj model.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.679
152
63
Morda nisem bil dovolj jasen. Cev, ki gre v luknjo, je 40mm, tu ni dvoma. Luknje pa brez demontaže tesnila ne uspem natančno izmeriti. Upal sem na 50/40, kot pravi dejan_ , saj se tesnila v tej dimenziji dobijo. VENDAR pa, kolikor sem s šublerjem nekako ocenil, imam občutek, da je luknja malo več. Zasledil sem tudi tesnilo 54/40, katerega pa v lokalni štacuni nimajo, občutek pa imam, da bi bilo potrebno točno to.
Zato pa sprašujem, če so stare svinčene cevi imele morda notranji fi 54, ali so bile tudi standardno fi 50? Če bi kdo znal reči, da 54, potem ni kaj, bo potrebno nekako dobiti nekje tesnilo 54/40.
dejan_ , hvala za namig glede Sika 11FC
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.679
152
63
Ja ja, saj to bi naredil, če bi tega s 54mm tukaj dobil. Pa bi ga žal moral naročati preko spleta in čakati.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Svinčene cevi so hudič, ker takrat ni bilo standardizirano. Svinec so lotali, ali pa tesnili z okenskim kitom,ki je smrdel po firnežu in sto let starih kitih iz pacifika :rolleyes: .
Toda - kakor sem pred par meseci imel sam akcijo (prenavljal sem bajto), sem bil pa ravno okoli teh tesnil zelo presenečen, kako širok asortiment je bil v polici. Nekako sem imel občutek, da je ni kombinacije, ki je ne bi bilo.

Liv Postojna, oz. tehnične trgovine.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Te gumice so narejene tako, da požrejo par milimetrov. Ni treba čisto v desetinke komplicirat.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.679
152
63
OK, ni kaj, če ni pravila, bom enostavno moral demontirati in upati, da bo 50/40, ki bi pri roki, prava. Če ne pa sestaviti nazaj, začasno zasilikonirati in potem še enkrat urediti s pravim tesnilom.

Hvala za nasvete.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.679
152
63
I

Izbrisan uporabnik #9334

Verjetno je. Izgleda pravilno, moraš pa pri sebi videti. Kwa pa vemo, če nimaš kake 500 let stare čudne izvedbe.
Na pogled pa izgleda v redu. Če bodo mere kaka 2 mm navzkriž - bo v redu.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Če nimaš predaleč do trgovine, razdri, da prideš po tesnila in pojdi z njim po drugo.

Tudi če ne dobiš bo obstoječe toliko funkcioniralo da bo naprej puščalo :fredi:

(če si iz LJ...imaš pri Mercator Šiška...Tapro trgovino..tam bojo 99% imeli).


Ob razkopavanju satrih zadev se pogosto zgodi,d a boš eno puščanje saniral, in se bo pojavilo novo (na samem sifonu).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne "pogosto". Vedno. :oops1:

Vedno se razpelje najslabši scenarij. Kadar sem šel kar koli popravljat po bajti, sem moral it 5 x v štacuno. Pa se imam za nekega tehnika.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.679
152
63
Ja ja, vem. tiste konične obroče bom tako ali tako menjal in tisti so standardni 40mm, tako da ne bo težav. Pa vse spoje bom še dobro očistil in razmastil z acetonom, ter namazal z brezkislinskim silikonom, ter sestavil.
Tudi če pušča pri sifonu, je bolje, kot da curi po zidu dol.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.406
2.161
113
Kupi se nov sifon. Stane manj kot 10€. Predvidevam da je to v kuhinji glede na dimenzijo fi40.
Če boš sifon razdrl in sestavil na,aj bo sigurno puščal
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.679
152
63
Hvala. Ne, ni kuhinja, garaža v pritlični etaži je. Ampak seveda kljub temu ne sme puščati. :) Tako da bom upošteval nasvet in kupil komplet nov sifon.:nazdravje:
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
sicer boš novega kupil, ampak komentiram samo na silikon. Brez kislinski po navadi niso primerni za tesnjenje kjer je voda zraven (zgnijejo). Sicer sem videl enega sanitarnega brez kislinskega, samo nisem 100%