Sončna elektrarna na baterije

kazamurnik

Fizikalc
3. avg 2008
1.604
5
38
Pozdravljeni
Postavil bi SE z baterijskim hranilnikom in sem začel zbirat ponudbe.
Porabim cca 1200kW na mesec
Nebi toplotne črpalke ker nima smisla (izolacija hiše je slaba)
Kurimo na drva.
Rabil bi 20 kw baterijo in 10-12 kw elektrarno
Imamo tudi Električni avto
Za oddajo v omrežje me ne zanima ker nimam nobenega soglasja še.

Prosim za nasvete, mnenja, izvajalce, kar koli od informacij.
Sem popoln amater ki nima pojma o elektriki.

Hvala lepa
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.402
246
63
Kras
www.mtl.si
Opiši malo namen/način uporabe in kdaj porabljaš elektriko.
Ker brez subvencije (oz. tudi s subvencijo) res ne vidim nobene racionalne računice, da greš v to, ker se ti praktično nikoli ne bo povrnilo.
Drugo je, če nimaš možnosti priklopa na elektriko, kar pa očitno že imaš, če sedaj toliko rabiš.
 

kazamurnik

Fizikalc
3. avg 2008
1.604
5
38
U bistvu sem dobil ponudbe za 20 000€ polna cena, subvencija pa je 25% naložbe.
Položnice pa po 250€ na mesec. 5-6 let bo plačana.
Bolj je problem ker vsi ponujajo vse... Nimam pa pojma kakšno tehnologijo naj vzamem, oziroma kateri je dober izvajalec. Porabim pa več elektrike poleti ker imam toplotno črpalko za sanitarno vodo in dve klime.
 

kazamurnik

Fizikalc
3. avg 2008
1.604
5
38
Ne ne... Samo plačana bo v tem času.
Zato pa me zanima mnenje tistih ki so poznavalci in tisti ki jih imajo. Zanima me izplen elektrike pozimi.
Toliko da se lažje odločim kaj naredit, da se ne zahebem. Verjamem da bom moral doplačat pozimi in sem vzel to c zakup.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
892
101
43
Ne ne... Samo plačana bo v tem času.
Zato pa me zanima mnenje tistih ki so poznavalci in tisti ki jih imajo. Zanima me izplen elektrike pozimi.
Toliko da se lažje odločim kaj naredit, da se ne zahebem. Verjamem da bom moral doplačat pozimi in sem vzel to c zakup.
Ne? Kakšna pa je torej računica - jo lahko predstaviš?
Ker izgleda, kot bi predpostavljal, da boš prihranil 3.000 EUR letno ali pa skoraj toliko.
Tvoja povprečna dnevna poraba je 40kwh in ti predpostavljaš, da boš z 20kwh baterijo pokril vso porabo? Letna računica ti bo padla 1. januarja, v najboljšem primeru pa 2. januarja. Čez palec bi za tvojo porabo, v veliki večini pokrito iz sončne in baterije, rabil 100 ali pa 150 kwh baterijo. Je ROI še 5-6 let?
Aja, če živiš v Atacama puščavi, pozabi, kaj sem napisal, bo tvoja računica kar ok.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.015
1.120
113
www.adriamedia.si
Pozdravljeni
Postavil bi SE z baterijskim hranilnikom in sem začel zbirat ponudbe.
Porabim cca 1200kW na mesec
Nebi toplotne črpalke ker nima smisla (izolacija hiše je slaba)
Kurimo na drva.
Rabil bi 20 kw baterijo in 10-12 kw elektrarno
Imamo tudi Električni avto
Za oddajo v omrežje me ne zanima ker nimam nobenega soglasja še.

Prosim za nasvete, mnenja, izvajalce, kar koli od informacij.
Sem popoln amater ki nima pojma o elektriki.

Hvala lepa
Vsekakor s hibridnim razsmernikom. Lahko pa mi pošlješ PM. Ker je lep kup faktorjev, ki vplivajo na potrebno kapaciteto in moč baterije (vhodno in izhodno).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Z 20kwh baterijo ne bos pokril investicije v 5 letih ( pri sedanji ceni elektrike).
Zakaj ne,
Ker ne mores racunat po sistemu netmetering kjer ti elektrarna dela na polno ne glede na tvojo porabo.
Racunaj pozimi na proizvodnjo 1/5 poletne recimo.

Tezavo imaš v tem, da bos pri tvoji moci imel poleti baterijo ob 10- 11h dopoldne polno, potem pa bo delala z 10% pa ti bo pokrila tako klime, kot STC (ce jo bos nastimal na timer, da ti bo opoldne "pregrevala" vodo za zvecer).
Ker tudi za pri starsih fantaziran o bateriji (iz drugih razlogov, imam 13.6 soglasje netmetring) ti lahko zaenkrat recem da kontaktiraj evpolnilnice si.
Se mi zdi da vecina ponudnikov se vedno ponuja bolj ali manj solaredge,oni so eni izmed redkih (seveda ne poznam vseh) ki bi jim zaupal hibridni sistem s sunsync /deye, (tigo)inverterjem in baterijskim sklopom.
Imam obcutek (po branju ev foruma) da si želijo novih znanj in aktivno raziskujejo kaj ponuja tržišče. In g.Vozelj je (vsaj meni) po telefonu obširno razložil prednosti enega in drugega sistema. Nekateri za konkurenco solaredgu se slišal niso (al pa nocejo o njej govoriti ker se jim ne ljubi ukvarjat z nečim novim).

Mogoce bi vorasal tudi suncontract, ki pa zna biti drazji od njih. Nimam pa njihove ponudbe. Ker se pač z "20" ne mislim ukvarjat.
Je pa pri baterijskih zadevah kar nekaj pasti.
Nekatere ne podpirajo 3 faznih motorjev recimo, druge imajo tezave s preveliko razliko v porabi med fazami (recimo indukcija na eni fazi je lahko ze problem), tretje imajo tezave z uoravljanjem porabe ( recimo ti bos moral cim manj elektrike vleči iz omrežja)....

Ce se sedaj izdajajo soglasja za mesecni netmetering (dejansko ne vem kako sedaj ti poteka) oddaj vlogo, ker bo rudi to bolje kot pa 10kwp SE in 50kwh baterij. (Kaj seke samo 10kwh baterij)
Kam bos poleti porinil v lepem vremenu 80kwh recimo?
10kwh v baterijo recimo ( polnaprazna),pa 20kwh v hiso (klime, STC.....) , 50 kwh jih bos pustil pa na strehi.
10kwh baterija bo glih za nocno porabo, al pa se to ne.
Ce bo naskednji dan dež, si že na omrežju. Vecino dneva in celo nasled jo nic , ker ti cel dan ne bo naredila niti 5kwh recimo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Upss, vidim da imaš v mislih 20kwh baterijo. Nekaj bolje, ampak se vedno ne vem ce bi se sel brez nekega soglasja ali pa mogoce celo trgovanja (NGEN?). Ceprav je to lahko past, ker imaš za lepe vikende negativno ceno elektrike lahko. Pa zadeva sploh ni ugodna kot berem.
Je pa za vprasat.
Jaz bi na tvojem mestu dvignil moc elektrarne. Tvoja je optimalna za letni netmetering, za druge opcije so pa paneli trenutno dovolj poceni da postavis kaksnega več ki bi ti reseval zadevo pozimi).
Sicer vos pozimi se vedno imel lahko med 150 in 200 evri racun za elektriko
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Pa če imas 3x25 priklop eventuelni razmisli o 3x20, ker spice ti bo itak baterija pokrila.
Na letnem nivoju se bo to kar poznalo. Predvsem pozimi.