Šolska prehrana - zvišanje

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Če lahko malo podebatiramo…

danes dobim e-mail od ravnateljevega sluga z vsebino :
“ Svet zavoda OŠ je na svoji seji dne, 5.12.2022 na predlog ravnatelja sprejel nove cene šolske prehrane, ki bodo veljale od 1.1.2023 dalje. Razlog za dvig cen šolske prehrane so povečani stroški dela, rast cen energentov in cen nabavljene hrane.”
In zraven nov cenik, ki velja od 1.1.2023.

Sedaj sem se spomnil, da mi je nekje v spominu ostalo, kako je vlada pred šolskim letom 22/23 zagotavljala, da bo šolska prehrana ostala na enaki ceni kot v šolskem letu 21/22.

In seveda sem šel poiskat zakon o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju z dne 14.10.2022, ki v 2. členu določa: “ (1) V šolskem letu 2022/2023 plačujeta učenec in dijak malico v enaki višini kot v šolskem letu 2021/2022.
2) Iz državnega proračuna se v šolskem letu 2022/2023 osnovnim in srednjim šolam ter osnovnim in srednjim šolam v okviru zavodov za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami zagotavljajo dodatna sredstva za pripravo malice v višini, kot jo s sklepom določi minister, pristojen za izobraževanje.”

Kaj menite na to samovoljno podražitev prehrane na dotični OŠ? Lahko svet zavoda na predlog ravnatelja to stori mimo določbe 2. člena ZIUVI?
 

Master_of_Disaster

Pripravnik
20. okt 2008
314
20
18
Verjetno se bo povečal prispevek države, zate pa bi moralo plačilo malice ostati enako. Saj če uradno ne sprejmejo nove višje cene, tudi ne morejo dobiti več od države.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Zakaj bi bila samovoljna odločitev? Saj je svet zavoda sprejel to. Glasovanje sveta zavoda je brez glasa ravnatelja. So pa tudi predstavniki staršev glasovali. To pa vprašaj predstavnika staršev kaj in kako je bilo in kje je finta. Zato ga mate.

Drugače pa so šle nabavne cene nenormalno gor in dobavitelji zvišujejo cene, čeprav so bile na razpisih določene nižje. Marsikatera šola dela s trenutnimi nastavljenimi max cenami minus. Oziroma trenutna cena prehrane ne zagotavlja zadostne količine.

Tak da ja odločitev o podražitvah je definitivno na mestu iz finančnega vidika. Zaj če je pa v skladu z zakonom in kdo bo podražitve plačal naj drugi odločajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in Hanzi

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Lahko se otrokom daje smeti za jesti, lahko pa hrano, ki ima neko ceno. Glede na to, da se je v zadnjem času zaprla marsikatera gostilna, bi rekel, da stvari v poslu s hrano trenutno niso enostavne. Razen tega sem prepričan, da mora šola za enako ceno zagotavljati vse dietne menije. Torej je treba solidarnostno pokriti tudi to.
 

_jfk_

Pripravnik
23. jul 2007
157
20
18
Cena malice v OŠ je za to šolsko leto predpisana s strani države (vlada je zamrznila ceno na ta znesek) 0,90 EUR. Zato malo dvomim, da je na novem ceniku višja cena šolske malice. Cene ostalih obrokov pa so v domeni posamezne šole in jih sprejme svet zavoda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi