skuter servis

luka51

Guru
16. avg 2007
14.036
5.339
113
fantje kako ste ali pa še šraufate skuterje. kak pogosto servise.
mam vodno hlajenega piaggiota z 20k km.

načeloma skrbim za njega dokler ne crkne pusti na miru. :D torej po domače povedano furam pa tankam za ostalo mi je pa vseeno.
zdaj pa ker bo treba prenose razdret zaradi nekega lufta... me zanima kdaj je pametno malo pogledat in menjat batne obročke pa mogoče bat. al pa kaj je še takega da bi blo pri 20k km dobro menjat. sicer sem rekel dokler ne zariba ga ne odpiram, ampak vseeno naj mu bo.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.205
5.532
113
Luft (če niso dobil zobniki lufta) si dubu zato ker se ti je jermen raztegnu.....al pa sklopka mal odšravfala!

Menji tud jermenček oljne pumpe ker ni fino če gre!

Mam gilero runner...če maš NRGja mava isti motor! Sam mam 24.000km pa je use ker sm menju pogonski jermen pa valjčke....pa olje v prenosih! Za drugo ne rabš skrbet če nisi lih flegmatik pa te boli k**** za motor (ne znaš lepo z njim ravnat)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.036
5.339
113
ne nima veze s sklopko. nek lager od osi od zadnje kole more met luft. nekaj takega. ker tudi če kolo ful zategneš ma še vedno luft.
glede jermena na olni pumpi, sem že htel menjat in je šrauf zapečen pa sn pustil. to je še blo pred leti ko se mi je še dalo. Valčke itak menjujem 1x - 2x na leto. olje v prenosih.... vem da zadnjih 5k km nisem niti pokrovčka odpr, kaj pa pred tem se pa nespomnim.

ne tolko da neznam lepo ravnat.. bol to da mi je vseeno za 12 let star skuter in se mi nelubi nekega keša not vlagat. razn če je nujno potrebno.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.205
5.532
113
Jah če ga nisi v 20.000kilometrih menju (olje v prenosih) upam da se ne voziš že na suho!

2gač pa če scooter daš na štender pa zadnje kolo vrtiš malenkost naprej/nazaj pa se sliš v zobnikih "tk...tk" je to normaln luft v prenosih!
Vsak ga ma...nov al pa z 20.000km.....nevem nism še šreču kolega.....scooterista whatever da bi mogu v 20.000km menjat prenose...razn če je hotu kake športne da je šlo hitrej
wink-1.gif
Seveda če si se vs ta cajt vozu brez olja potem ja! Drugač nevem.....si prvi k bo mogu to delat!
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.036
5.339
113
kola ma lufta levo desno, že od novega in jo je potrebno nekje na 3 mesce zategnit. ampak finta je da med pestom in gumo ni niti malo lufta. zadeva ima luft 100% nekje v bloku, torej samo nekje na osi v prenosih.
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Jaz moj skuter poservisiram nekje 1x na leto, ponavadi par dni pred tehničnim pregledom. (Italjet Formula 50LC, letnik 1997)

Takrat montiram nove valjčke, pa menjam olje v prenosih + svečka. Jermen menjam nekje vsako drugo leto. Zavorne ploščice po potrebi. Ko začnejo drsat, grem hito nabavit nove.

Hladilno tekočino kontroliram redno, vsaj 1x na 2 meseca. Ležaj vodne pumpe in semering, menjam ko začne voda puščat pri pumpi. to je nekje 1x na dve leti.

Sesalne lamele pred uplinjaču sem menjal prvič pri 39.000km, sedaj bi jih spet mogu ... oziroma bi jih mogu že več kot 10.000km nazaj, sam zaradi nedostopnosti odlašam in odlašam. (za menjavo morem mašino dol vzet, da pridem blizu)

Pri 39.000km, sem tudi menjal nov bat in cilinder. (iz 49ccm na 65ccm)

Sedaj pred poletjem nameravam nabaviti nov bat, nove sesalne lamele in še redni servis... pa bo za poletje poštiman :)

Trenutno ima skuter 51.000km
smile-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.205
5.532
113
Gox kup si runnerco al pa NRGja tm nardiš 20.000 pa še vse dela brez problema.....nobenga puščanja okol vodne pumpe...sam olje benz pa cunja
wink-1.gif
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
pusti ti goxa, a ne vidiš, da mu italjet čisto lepo laufa, pa še naštudiranega ma v nulo. 51.000 km stari! res5ect!
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.205
5.532
113
...ja 51.000 je pa respect! Sam te italjeti....kolegu je poču blok tm kje na grušt našraufan
smile-1.gif
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
He he, ja Italjet ... za vozit super..za šraufat pa je en kup nesreče ... kosov se ne dobi ... mašina že v štartu s tovarniško napako :) ... menjana motorna gred po enem letu, oziroma cca 10.000km ... (slabo podmazovanje ojničnega ležaja) Odkar vozim stalno na 1% mešanico v rezervarju + kar meša sam olje, je OK.

Drugače pelje še vedno OK, s pravo težino valjčkov, in menjano zadnjo vzmetjo pod sklopko in ta majhnimi fedrčki, na sklopki, motor lepo enakomerno vleče od 0 do 75km/h. (Kolikor gre po GPS-u) Po števcu je to kar nekaj več :)

Sem ga res naštudiral v nulo
smile-1.gif


V garaži pa je še en Italjet za rezrevne dele, v aprilu bom zamenjal mojo sklopko z 51.000km s ta drugo, ki ima samo 16.000km
cool-1.gif


V nedeljo sem prevozil 115km brez ustavljanja, samo lokalne vožnje po obali ... deluje vse OK.
 

NAVI_boy

Fizikalc
29. nov 2007
2.368
0
36
Na koliko prevozenih kilometrov se za skuterja predvideva prvo brusenje cilindra ?
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Citat:
Uporabnik NAVI_boy pravi:
Na koliko prevozenih kilometrov se za skuterja predvideva prvo brusenje cilindra ?

To pa ne bi vedel ...jaz sem cilinder in bat kar zamenjal pri 39.000km ... Moči je sicer že precej izgubil, se je pa dalo z nastavitvijo sklopke in lažjimi valjčki kar dobro porihtat, da je skuter še vedno lepo peljal.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
ksz
si morem mal temo sposodit, ker sem tik pred nakupom skuterja. sicer rabljenega do 800€ MAX. že to je 200€ over bugget.
pa sem mal v dilemi, kaj nabavit. rabim nekaj zanesljivega, hitrega, da se dajo deli dobit kje v bližini, vodno hlajenje, da se lahko 2 peljeta.
izbiram pa med:
- Gilera runner
- Piagio NRG
- Aprilia SR50
- Malaguti firefox
- Yamaha Aerox (ampak kolk gledam je sam za 1 osebo)

kaj menite o teh?
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.359
968
113
Titograd
Piaggio pa Aprilia......... morda bi za tako cifro dobil še Speedfighta. Runnerca je tui kul, samo lahko pa hitro brez nje ostaneš, zelo privlači dolgoprstneže
smile-1.gif


O Aeroxu nimam pojma, folk ki je imel Malagutije ga je pa zašimfal v nulo.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
malaguti torej odpade. speedfight mi ni ravno všeč zaradi prednje vilice. pa čudno ga je za peljat. runnerca mi je še nekak najbolj všeč. že odkar sem jo prvič videl pred 10 leti.
smile-1.gif

a še kradejo take stare skuterje? itak bo sam za na fax pa domov. doma je garaža, pred faksom pa je vedno folk, tak da dvomim, da bi se kdo spravil tam krast.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.205
5.532
113
Runnerca al pa NRg.....mata isti motor......aprilia SR50.....mam 2 kolega k sta delala generalno pr 15.000km....motor dobesedno umre! Oz enmu je ratal k je meu $$$ en joi ma pa po kosih v garaži k mu je zmankal zaleta
smile-1.gif


Aerox je mal mejhn res....k sm 99ga sam kupvou si scooter sm zbiru med runnerco pa aeroxsom ( pač edina 2 lepa) in ker mam 183cm mam kolena dobesedno v balanci...nevem k dab dau košarkaša v bouhco sedet sm biu! Runnerca etak zmaga z udobjem...sploh ker ma edina 10litrski tank in je tud za na morje sila ugodna...no usaj SP varjante so mele....ene druge majo mal manjšga, mislm da 8litrov.....pač k sm biu mulc sm se z njo tud do pule zapelu
smile-1.gif
Seveda s postankom v savudriji....vsi ostali scooterji majo tank tm 4-5litrov!

Pa ne slepi se s tem da je pred faxsom vedno velik folka....rajš si nabav klučavnco za na disk......plus pr moji sm si ugradiu alarm...pa še fotru kje štromar sm naroču pa mi je ugradiu magnetno stikalo pod zicem....da ne vzge!
wink-1.gif


Aia pa še zanč sm se mal preveč pohvalu....v 24.000km.....menjava jermena 1x...1x valjčki....1x zavorne ploščice (oboje)...gume..amortizer...pa mast v vilcah.ampak to je etak potrošn materjal....
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.205
5.532
113
Citat:
Uporabnik Gox pravi:
Citat:
Uporabnik NAVI_boy pravi:
Na koliko prevozenih kilometrov se za skuterja predvideva prvo brusenje cilindra ?

To pa ne bi vedel ...jaz sem cilinder in bat kar zamenjal pri 39.000km ... Moči je sicer že precej izgubil, se je pa dalo z nastavitvijo sklopke in lažjimi valjčki kar dobro porihtat, da je skuter še vedno lepo peljal.

Kar se pa runnerce oz kjergakol scooterja tiče pr 24.000km.....bi se strinju z Goxsom......za do faxsa pa nazai pa za na job al pa u mercator pa nazai bo tud še pr 40.000 dobr brez generalne.....vprašanje je sam kolk se hočeš preseravat!

Al te mot k mal več dimi pa gre 5km/h manj...če te ne se ne obremenjuj z generalno dokler gre!
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
uff, nisem vedel, da ima tak velik tank. vsekakor je to +. mogo bi se 1x peljat z njo, da vidim kak sede.