Sistem eCall

nacek

Guru
13. okt 2012
2.815
504
113
stvar deluje

1.12.2015 10:51
PREVALJE
Sprejem koordinat oz. ECall klic iz vozila ford o prometni nesreči v Lokovici.
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.815
504
113
ne
to sem slučajno videl na SPIN u

so že spremenili opis

Nesreče v cestnem prometu
1.12.2015 10:51
PREVALJE
Ob 10.51 sta v naselju Lokovica, občina Prevalje, trčila kombinirani in osebno vozilo. Posredovali so gasilci KGZ Ravne na Koroškem in pomagali policiji pri usmerjanju prometa in počistili razlite tekočine. Poškodovanih oseb ni bilo.
 
Nazadnje urejeno:

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Dopoldan sem poslušal po radiu - menda smo v Sloveniji prvi na svetu, ki jim to deluje
cheer.gif

Ne vem, če je res, ampak tako je bilo rečeno. Naj bi sedaj do leta 2018 morali imeti vsi novi avtomobili vgrajeno.
Naj bi bilo tako, da se sproži ob nesreči, pošlje na center za obveščanje informacijo o lokaciji in avtomatsko vzpostavi govorno povezavo.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik nacek pravi:
stvar deluje

1.12.2015 10:51
PREVALJE
Sprejem koordinat oz. ECall klic iz vozila ford o prometni nesreči v Lokovici.

Me prav zanima ali je bil res "ECall" (torej klic "vozila") ali je bilo tole - se pravi klic preko mobilnega telefona - ampak sprožen s strani vozila. Tale "Ecall" preko "Sync" imam tudi jaz v Kugi in sem se že spraševal ali res deluje (airbag -> SYNC via povezan telefon -> 112 -> posreduje tudi koordinate iz telefona). Live testa mi pa ni za delati.
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.815
504
113
tole so gasilci napisali

Ob 10.51 sta v naselju Lokovica, občina Prevalje, trčila kombinirano in osebno vozilo. Na kraju nesreče pomagali policiji pri usmerjanju prometa in počistili razlite tekočine. Poškodovanih oseb ni bilo. To je bila prva prometna nesreča pri kateri je bil Koroški gasilski zavod aktiviran preko sistema eCall iz vozila FORD. Po poročanju 24ur.com je bil Koroški gasilski zavod prvi v Sloveniji, ki je bil aktiviran preko sistema eCall.

https://www.facebook.com/poklicnigasilciravne
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Hmmm - torej 100% klical avto s svojo "SIM" - ali pa morda le "samo" preko SYNCa - to je nameč vprašanje.

Ker koliko vem Ford (pa ne samo Ford) še nima svojega klicnega modula v vozilu samem. Torej se hvalijo z nečim kar je že prej delovalo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Avto za ecall nima svojega SIMa saj ga ne rabi, tudi s telefona se da klicat na 112 brez simke preko bilokakšnega omrežja tako da to ni neka tehnična omejitev.

In da, e-call je dejansko samostojen sistem ki je standardiziran, je pa res da je implementacija malce "konfuzna" ker gre več ali manj samo za prototipne rešitve, precej proizvajalcev vozil pa je sisteme prilagodilo svojim porebam. No, od danes naprej bo v sloveniji možno delovanje po protokolu in leta 2018 bodo vsa vozila delovala po pravilih.

Kako konkretno kličejo Fordi ne vem, možno da imajo switch center pri sebi. Torej sistem lahko kliče na ford centralo in tam se po novem preusmeri na 112. Tako delovanje je legalno v prehodnem obdobju oz. se bo pri starejših vozilih tako reševalo združljivost (kot rečeno imajo proizvajalci danes svoje rešitve ki so načeloma pripravljene za ecall, do danes pa so jih tržili ločeno kot svojo storitev).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hondi

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Katerega dela mojega predhodnega posta nisi razumel?

SIM v navednicah? Ja priznam, da je malo nerodno zapisano - a bi bilo bolje, da sem vprašal ali se je avto predstavil s svojim IMEI?

Drugo - Ford že sedaj ponuja preko SYNC, da avto preko telefona (Bluetooth) pokliče 112 - in ne njihovega centra.

Zato pa sprašujem preko čega je bil sprožen klic. Verjetnost, da je na današnji dan, ki je "prvi dan delovanja sistema", imelo nesrečo ravno vozilo, ki ima vgrajen prototip ecall sistema je milo rečeno znanstvena fantastika.

Aja - a v Božička tudi verjameš?
grims-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Ok sem pogledal kaj je ta sync in je to kar praviš ti. Skratka ločena zadeva ki zlorablja telefon uporabnika za klic v sili. Se oproščam, sem mislil da gre za neko drugo stvar ...

Sam govorim o temu da imajo že nekaj let nekatera vozila vgrajena sistem za e-call (oz. odvisno od trga se različno imenuje) ki načeloma vsebuje GSM modul. Ker je bil e-call kot tak neuporaben so proizvajalci sistem prilagodili tako da deluje preko SIM kartice tudi izven tega sistema in so ga tržili pod svojimi imeni in lastno infrastruktro. Večina teh modulov se da preprogramirat oz. enostavno pobrat SIM kartice ven in delujejo v sistemu e-call.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
A bejž - a da je SYNC to kar pravim jaz? Daj prosim res preberi poste drugih in ne nabijaj svojega "znanja".

In zdaj še enkrat - resno dvomim, da je danes res bil "pravi" ecall, ampak je bil zgolj in samo klic iz sistema, ki ga Ford ponuja že nekaj časa.
Je pa seveda res, da je Fordov SYNC "prednik" ecall ozr. le en korak na razvoju k ecall-u.

Pa še nekaj - nekdo je zgoraj omenil, da je to še ena EU glupost. Sam mislim, da se tole da primerjati z uvedbo obveznega ESP. Sicer se ne poveča aktivna varnost - omogoča le, da, ko se kaj zgodi, so reševalci hitreje obveščeni.
Malo je le vprašljivo kako bo delovalo v primeru kakšnega verižnega trčenja (Postojna, megla na dolenjki, ...).
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.087
113
www.adriamedia.si
Če so dobili preko eCalla, ni šlo ročno preko uporabnikovega telefona (ker tak potem ni eCall ). Moral je klicat sistem in "govorit" sistem.
Kup avtov eCall ima, a pač niso mogli "klicat", ker sistem ni deloval.

Načeloma gre (kopija iz mojega dobro leto starega članka, takrat še na UZR niso vedeli, kakj bo in kaj ne bo, deloma se še zdaj ne vem)
Gre za navaden GSM klic, brez prenosa podatkov, na začetku klica pa naprava preko zvočne kode (tisti, ki se spomnite starih modemov, boste vedeli, kako deluje) prenese do sistema v centru vsaj osnovne podatke (MSD):
- lokacijo nesreče
- zadnjo smer vožnje vozila
- tip goriva
Poleg tega bo naprava verjetno lahko poslala še dodatne podatke, in sicer podatke s senzorjev (da lahko v centru za obveščanje ugotovijo, za kašno nesrečo gre) in znamko in tip vozila – standard tu še ni popolnoma dorečen.

EDIT: jasneje napisal, kdaj je lahko klic preko BT eCall.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Hondi

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Pa saj pravim, da dvomim da so dobili klic preko eCalla. Tudi na Spinu so že spremenili opis.

Iščem pa ne najdem kateri Fordi imajo "pravi" eCall - večina jih pa res ima "klic v sili" preko SYNCa - in stavim L&S burger, da je bil takšen klic.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Prvič registrirana - torej nova.

Popravek - zna biti, da bo VW svoja nova kakšno leton kasneje, reševal s kakšnim software updatom.
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Pa saj pravim, da dvomim da so dobili klic preko eCalla. Tudi na Spinu so že spremenili opis.

Iščem pa ne najdem kateri Fordi imajo "pravi" eCall - večina jih pa res ima "klic v sili" preko SYNCa - in stavim L&S burger, da je bil takšen klic.

Ja pa saj preko synca in telefona gre normalen eCall klic, le da nima (kolikor vem) klasičnega MSDja ampak sitem sintetizira govor. Ampak tudi to se bo spremenilo do 2018 ...
Bistvo eCalla je da deluje brez posredovanja uporabnika in da sam posreduje osnovne podatke operaterju. Ta način, ki ga ima Ford, je recimo super za kup avtov, ki imajo BT, nimajo pa GSM modula - na ta način se da s SW updateom večinoma dodat to funkcionalnost tudi v avte brez GSM modula.

PS: na spinu opise veliko spreminajjo in dopolnjujejo, kot pač pridejo nove info in poročila s terena. Saj to je bistvo spina.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Hh, to sem jaz imel v avtu leta 2006. Sicer ni klical na 112, ampak je (bi) poslal sms na določeno številko.