Nafta in naftni derivati so večni!
Recimo plinska olja bodo dočakala 10, 100 ali pa 1000 let. Enako je z bencini. So že sedaj derivat precej starejše osnove!
Se pa lahko spremeni par mehanskih lastnosti, odvisi pa od skadiščenja. Glavni problemi pri skladiščenju so:
- vlaga
- UV svetloba
- temperaura
- hlapenje oz. mešanje z zrakom
Če te probleme skladiščenja rešiš je edina stvar ki se bo zgodila to da se bo pojavila usedlina oz. se bodo nekatere nečistoče izločile tako in drugače.
Pri plinskem olju (dizel, elko) bo teh usedlin več, verjetno bo med njimu tudi voda. Pri nizkih temperaturah se lahko izločijo ostanki težjih derivatov (mazut, parafin, ...). V osnovi pa bo baza ostala enaka če bo skladišče neprodušno zaprto, neprodušno = 100%, tudi zrak se ne sme izmenjevat!
Biodizel je druga baza (biološka) ki seveda razpada, v današnjem dizlu je določen del biodizla in ta se lahko pokvari ne pomeni pa da bo nafta avtomatično zanič. Večina biodizla ki se bo pokvaril bo postalo usedlina oz. naplavina in posledčno ne bo vplivala na mineralno bazo!
Bencini zaprti v neprodušni tank bodo ostali povsem enaki, spet pod pogojem da ni hlapenja (100% zaprtost). Če je bencin v stiku z zrakom bo hlapel, ker komponente bencinov ne hlapijo enako bo bencin izgubljal oktansko vrednost. Če tega ni bo stvar ostala enaka, spet pa se bo lahko pojavila usedilna.
Več ali manj vse napake v skladiščenju se da kasneje s ponovno "destilacijo" in "filtracijo" teoretično odpravit.
Za hobi naftne trgovce so tako tu samo 3 ovire:
- za nakup in shranjevanje velikih količin goriva verjetno rabiš "certificirane" hranilnike in vso drugo papirologijo
- nobeni od hranilnikov ki so na trgu niso 100% ustrezni za dolgoročno shranjevanje, celo naftarji jih nimajo ker se zanašajo na redno menjavo tekočine v njih
- ko se boš enkrat odločil stvar prodajat je pač uradno ne boš mogel (no lahko, ampak spet rabiš papirlogijo), za lastno uporabo pa spet ne vidim nekega ekonomskega dobička
Pri vsej stvari je še en problem špekulacija, trenutno so namreč cene nafte precej napihnjene. En večji gospodarski zlom oz. drug nepredviden dogodek nekje v verigi lahko konkretno spremeni situacijo, to pomeni da cene BP padejo na ekonomsko upravičen minium ker je po mojem mnenju cca. 10-20% trenutne cene pri nas! Potem najebeš. Lahko se seveda zgodi obratno. Poleg tega skladiščenje za sabo potegne še realni riziko, recimo v požaru ti vse zgori, spušča cisterna ...
Vseno za primer naftne krize bi bilo pametno imeti zalogo za par mesecev, torej 2-3 sode bencina pa vedno polno cisterno kurilca. Ampak ja, s tako logiko imamo potem na podstrešju še par platojev konzerv, moke in vode!