SCADA - osnove itd

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Pozdravljeni,

namen se imam lotiti scade oz nadzornega sistema za neko proizvodno linijo. Predvsem senzorji in pozicije raznih stikal in potenciometrov. Morda kasneje nadgradnja na kako avtomatizacijo.
Je tu gor kdo ki je delal kaj takega? Prebral sem si osnove, namen mam pregledat video tutoriale in se potem lotit pocasi. Jasno mi je da bo potrebno delat s PLC-ji in podobno.

torej potrebujem nasvete in koga ki ga lahko kaj vprasam ko se mi bo mozgan zaciklal.

hvala ze vnaprej
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Kaj te zanima? Kakšen je tip krmilnika (Siemes?)? Koliko spremenljivk (tags)? Kakorkoli, priporočal bi ti Beijer iX, ga veliko uporabljam. Licence tudi niso drage, če pa hočeš kaj zastonj, pa boš moral sam programirat...

Če karkoli rabiš, vprašaj.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Kaj te zanima? Kakšen je tip krmilnika (Siemes?)? Koliko spremenljivk (tags)? Kakorkoli, priporočal bi ti Beijer iX, ga veliko uporabljam. Licence tudi niso drage, če pa hočeš kaj zastonj, pa boš moral sam programirat...

Če karkoli rabiš, vprašaj.
Javil se mi je en od soforumasev na ZS in sedaj je moje razumevanje na tocki, ko se moram odlociti kater krmilnik bo.

ker sem trenutno na budget varianti bo to verjetno raspberry pi (omenil ga je soforumas) oz nekaj kar mi bo omogocalo da se sam lotim zadeve.

torej kaj predlagas kot poceni osnovo in kje naj iscem senzorje in ostal hardware?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če se gre za industrijsko linijo (in ne neko domačo hobby skropucalo), morajo biti vsi deli podvrženi industrijskim standardom. Tudi RPi. Seveda lahko dobiš RPi tudi v industrijski izvedbi, samo je cena potem tudi 300€/kos. Pa kako boš reševal dig. in analogne vhode izhode? Standard v industriji je 24V.

Če iščeš budget - RPi z CodeSys krmilnim software (licenca za en RPi je 50€), od Beckhoffa vmesnik EK1100 in nato na tega obesiš potrebna I/O karte. Vizualizacijo lahko narediš direktno z CodeSys, ki nato laufa na RPi kot web visu (HTML5)
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Če se gre za industrijsko linijo (in ne neko domačo hobby skropucalo), morajo biti vsi deli podvrženi industrijskim standardom. Tudi RPi. Seveda lahko dobiš RPi tudi v industrijski izvedbi, samo je cena potem tudi 300€/kos. Pa kako boš reševal dig. in analogne vhode izhode? Standard v industriji je 24V.

Če iščeš budget - RPi z CodeSys krmilnim software (licenca za en RPi je 50€), od Beckhoffa vmesnik EK1100 in nato na tega obesiš potrebna I/O karte. Vizualizacijo lahko narediš direktno z CodeSys, ki nato laufa na RPi kot web visu (HTML5)
Ok razumem.

se mogoce podatek o opremi ki fizicno zaznava pozicije? Stikala in podobno?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Poglej proizvajalca "ifm", so kar razširjeni in ugodni.


So še seveda ostali, tudi kakšni nišni proizjalci (da nebo kdo rekel, da delam reklamo za ifm), pa recimo Sick, Pepperl+Fuchs, Festo, Phoenix Contact in še cela plejada drugih.
 

ssokec

Pripravnik
23. dec 2012
70
31
18
Za seboj imam 18 let izkušenj s programiranjem PLC-jev (Emerson, prej GE Fanuc) in SCADA sistemov (iFix).
Najprej se moraš odločit kakšen budget imaš na voljo, ponavadi je dovolj le nek lokalni HMI posluževalnik za kakšen stroj ali del linije.
Oziroma imaš tudi krmilnike kateri imajo integriran web server na katerem lahko izdelaš vizualizacijo procesa.
Osebno imam z web rešitvami slabe izkušnje (dostop do web sistema katerega sem postavil v letu 2010 je mogoč samo z brskalnikom IE8).

V mislih imej tudi kako boš lahko dolgoročno vzdrževal takšen stroj če ga prodaš na drugi konec sveta. Ali bodo na voljo rezervni deli?
Kaj če odpove računalnik na katerem teče SCADA sistem?
Kako je z backupiranjem raznih podatkovnih baz če jih boš uporabljal?
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Industrijske zadeve so si cenovno kar blizu, vsaj toliko, da niso odločilni faktor pri odločanju.
V evropi prednjači Siemens. Potem so pa veliki še Allen Bradley, Bekoff in Omron. Se najde še kakšen, mislim pa da ti našteti prednjačijo v industriji.
Z večino sem že delal. So razlike, ampak zopet ne take, da bi vpljivale na odločitev. Za delo po evropi pa je prava odločitev Siemens, ker večina firm v EU to pogojuje. Če delaš pa za projekt v lastni firmi, je pa praktično vseeno. Za vse dobiš dovolj literature in pomoči na spletu, da lahko začneš sam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
So še seveda ostali, tudi kakšni nišni proizjalci (da nebo kdo rekel, da delam reklamo za ifm), pa recimo Sick, Pepperl+Fuchs, Festo, Phoenix Contact in še cela plejada drugih.

Dodal bi še SLO proizvajalca FBS elektronik. Imajo osnovni asortima dobro pokrit in imam dobre izkušnje z njimi.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
torej potrebujem nasvete in koga ki ga lahko kaj vprasam ko se mi bo mozgan zaciklal.
pred mnogo leti (15+) sem sam poskušal nekaj takega. Po mojih izkušnjah je za začetnika najbolje da se udeleži brezplačnega (ali pa za nekaj deset €) seminarja, ki jih prirejajo firme, ki prodajajo krmilnike in/ali scade. Sam sem se udeležil treh: Inea-Mitsubishi, takrat še v Domžalah, zdaj mislim da so v LJ; Miel-Omron v Velenju; in še ena stvar v Celju, za katero pa se ne spomnim več kako se ji je reklo. Pač poveš da si popoln začetnik da te ne vabijo na nek nadaljevalni tečaj.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
pred mnogo leti (15+) sem sam poskušal nekaj takega. Po mojih izkušnjah je za začetnika najbolje da se udeleži brezplačnega

Samo, če si počasne sorte. Zadeve so tako preproste, da se s pomočjo spleta lahko v zelo kratkem času vse naučiš sam.
Tist, ki vedno rabi nekoga, da mu pove, kako naj dela, ni primeren za to vrsto dela.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Sam sem kupil dva tecaja na udemyju in zdej ko mam kaj lufta gledam. Ko bo prislo do instalacije v praksi pa zagotovo zacnem z dodatnimi vprasanji :)