Rio de Janeiro?

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.574
17
38
bil kdo? kaki sprehod čez dan je mogoč? al se je boljše noter držat? kaj pa tehnika, se splača kaki laptop nazaj prinest, je to podobno kot ZDA? če ja, kateri modeli imajo worldwide guarantee?
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.195
3.822
113
Nedolgo nazaj je bil tam tast. V samo mesto jih niti niso spustili, pač pa so samo naredili ogled z avtobusom. So pa šli na Copacabano, , pa na Corcovado (do kristusa), na Sugarloaf, do Marakane, na Sambodrom in še v neke cerkve. Uglavnem, če greš z agencijo te imajo dost "na špagci".
 

japke

Fizikalc
13. avg 2007
1.349
12
38
44
skoz okol
brazilija je ena najdražjih lat.am držav, tak, da dvomim, da boš tam kaj kupil..
smile-1.gif
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
1
36
Bil tam leta 2010 v času karnevala, 10dni +nekaj dni okoli Ria. Kar ti lahko rečem je to da ti bo po 5 dnevih Ria dovolj.

Že kaj veš kje boš spal?

Rio je precej nevarno mesto, nekaj držav sem že dal skozi pa lahko rečem, da sem v Riu (poleg Sao Paola) doživel kar nekaj "nelagodnih" trenutkov v življenju ko nisem bil čisto prepričan kako se bo izteklo, enkrat so me pa tudi oropali, drugič me je pa rešil drug diler ker sem mu tisti večer plačal nekaj pijač -včasih se plača bit ne škrt.
Prvi in najbolj pomemben nasvet: bodi zeloooo sproščen, oblečen in obut v čisto navadna oblačila, dajaj vtis da si nek backpacker ker edino tako ne boš padel v oči. Verižice, uro, skratka VES nakit pusti doma v SLO! Ne razkazuj kakega hudega fotkiča in velikih torb za tehniko, tistega ki ga boš pa imel, pa imej čim manjšega za v žep oziroma da ga lahko pospraviš v vrečko (čeprav ti z lahkoto v dveh potezah prerežejo spodnji del torbe in pokradejo ven vse brez da bi za to vedel). Denarja imej pri sebi za nekaj 10eur na dan- več ne rabiš.

Potuješ lahko z busom, sicer spet pazi na busu kam se pelješ in kdo se usede zraven tebe. Splača se ti usesti zraven kake mamce ali pa sprevodnika na busu, ker so zelo zaščitniški - enkrat sta me rešile mamca in sprevodnica ko sta nadrle in nagnale neko gorilo z avtobusa ker me je nekaj ogovarjal in težil s pirom v roki.
hysterical-1.gif

Enkrat sem pomotoma šel na bus, ki je ravno obrnil turo in se peljal nazaj proti favelam.... tam potem vidiš mulce s pištolami za pasom, bognedaj stopit dol z busa, zašvicaš ko budala ker si edini jogurt sredi čokolade....

Plavanje.... bil na Ipanema beach, tam je mravljišče in čist preveč ljudi, sicer je policija na vsakem koraku ampak ti to ne pomaga, ker dokler boš prijavil bodo lopovi že izginili.
Na plažah so lopovi v skupinah, po 10-15komadov skupaj, vodi jih eden "capo di banda", ostali so pa njegovi delavci.

Copacabana je lepa plaža, zanimiva, velika, dokaj varna ker brazilci sami poskrbijo, da se čudaki poberejo stran. Caipirinhe pij v neomejenih količinah, kakega strahu zaradi ledu ti ni treba imeti, jaz nisem imel slabe izkušnje.
Pa vsekakor ne slikat punc na plaži, baje so ZELO alergični na to.

Obvezno pejt na Corcovado (Kristus na hribu), Pao de Acucar (to kar je napisal Sugarloaf mountain, nevem zakaj pišete v angleščini), mogoče lahko poiščeš kakšno voden varni izlet v favelo, pa obveeeezno pejt na eno tekmo na Maracano ne glede na to kdo igra, četudi igra kateri mestni Rio klub. Ta narod je usekan na tri stvari: Kristusa, Sambo in fuzbal.

Rio je dokaj drago in veliko mesto, pričakuj da boš potoval z mestnim prevozom kar nekaj časa -razen če ne boš spal kje blizu Copacabane. Hrana je meni osebno zanič, preveč mastna in dolgočasna. Sladoledov nimajo skoraj nič, paše edino njihov zmrznjen jogurt.

Na nakupovanje tehnike kar pozabi, se ne izplača. Cunje so pa cene take kot pri nas ali pa za odtenek cenejše.

Taksiji so za moje pojme sorazmerno dragi. Raje bus.

Aja, pa na Pao de Acucar pejt obvezno v takem času, da boš videl sončni zahod - to je res lep prizor!! Isto velja za Corcovado, ker potem vidiš še mesto ponoči iz lufta. Če imaš preveč denarja si plačaj helikopterski oblet Ria, ni ravno nek hud denar. Helikopter vzleta na Pao de Acucar.
Sambodrom ni nič posebnega, bil tam na karnevalu. Na tvojem mestu bi se raje zapeljal za nekaj dni (3-4 dni) 100km južneje na lep otok Ilha Grande (greš iz glavne avtobusne postaje), se ti splača zapeljat ven iz mesta ker je ful lepo, take narave in rastja tukaj ne vidiš.

Meni kar je žal edino je to, da nisem šel na polet v tandemu s "hang-gliderjem"....nekje južno od Corcovada je vzletišče, pristaneš pa na plaži.

Videl boš vsega, od bogastva pa do totalne revščine ampak naj te to ne gane. Pa pomoje je z agencijo brezveze, ker je premalo adrenalina
smile-1.gif
če greš sam v svoji režiji imaš vsaj filmski adrenalin ko ne veš a boš prišel domov živ al ne.
Aja pa ne pričakuj da bodo kjerkoli znali angleško (to je fantazija), si boš pa veliko olajšal že s polomljeno španščino.

hysterical-1.gif



EDIT: prvič me je zaskrbelo glede varnosti v Sao Paulu ko sem opazil da hodijo naokoli policisti v neprebojnih jopičih in se vsake toliko časa v daljavi sliši kakšne "poke" ki niso ravno od petard.... no do Ria se tega prizora zelo navadiš in ti je čisto jasno zakaj je tako.
Ampak se vseeno da preživeti, moraš dajat vtis da si backpacker.
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.574
17
38
spirit, zelo si pomagal. hvala lepa.
sem nazaj, bilo je fantastično, je za videt. majo konec zime in je bilo 30 stopinj in 18ih tema ...
pogledal glavne znamenitosti, nikjer ni blo neke panike, so zelo prijazni, je pa res, da z angleščino ne prideš nikamor. po par dneh sem že hablal portugeš. nisem pa imel nobenih izkušenj z dilerji, tak ko spirit. pa promet je katastrofa. za 18 km sem en dan rabil 45 minut, drugi dan 2 uri 20.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
1
36
zgleda se potem dilerji lepijo name hahahah
smile-1.gif


Al pa je njihova policija-vojska končno vzpostavila nadzor nad mestom zaradi približajočega svetovnega prvenstva. Ker takrat še taksist ni hotel peljati zvečer do mojega hostla (v Santa Teresi)
 
Smešno tole z dilerji... jest sem bil v zadnjih... uf... 14 letih 3x v Braziliji, vsakič sem preživel par dni v Riu. Pa nikoli nisem imel problema s kakimi dilerji, niti nikdar nisem imel negativnih izkušenj s tatovi... Ob zadnjem obisku leta 2009 se je tudi na Santo Tereso dalo iz Lape brez problema zvečer pripeljati s taksijem...

Edino v času karnevala nisem bil nikdar tam (edini karneval na katerem sem bil je bil leta 1999 v Natalu, pa tisto je bil off season karneval, kjer je bil poudarek na trio electrico in muzki - torej nobenih kostumov ali kaj podobnega). Predvidevam, da je takrat precej več folka, tatvin in raznih čudnih osebkov... :)

Glede favel... načeloma je znotraj favele varno, in se ti na busu ne bi nič zgodilo v faveli... zakaj? ker ne želijo "vabiti" brez razloga policije, in taka so kao interna pravila... (vsaj tako mi je bilo razloženo leta 2009)...ker kao nočejo imeti problemov in policije... druga zgodba pa je seveda, da bi te ista oseba brez problema oropala izven favele...

glede nakupovanja tehnike pa... splača se več ali manj samo v Manausu, ki je prostotrgovinska cona in neke vrste duty free (oz. vsaj nižji davki). Ko sem bil tam so bili kar ugodni objektivi, kolega je kupil za precej nizko ceno fiksnega 50mm za minolto (to je bilo še v času analognih fotoaparatov). Pa še to je bilo že leta 1999, tako da... marsikaj se je spremenilo od takrat... hehe

osebno je meni v Riu fajn bil "plezalni" vzpon na Pao de Asucar... Samo plezanje ni bilo nekaj wau (recimo trojka na enem raztežaju, vzpon po vzhodni strani, za prave plezalce brez veze, je bilo pa zanimivo gledat avstralce kako so lazili tam) , je bilo pa doživetje in dobra zabava... Sem pa takrat želel iti po težjih smereh gor, pa je bilo "malo" predrago z vodnikom po zahodni strani (pod gondolo)
https://plus.google.com/photos...COv74-qP1oXrlAE
 
Nazadnje urejeno:

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
1
36
kar se tiče tatvin in dilerjev v Riu je res zanimivo ja. Ne vem a je razlog v karnevalu za to al kaj ampak si ne zmišljujem.
Recimo spoznal sem več ljudi backpackarjev in poleg sebe sta mi še dva para povedala isto zgodbo, enemu tipu je iz torbe ukradel mali fotkič, neki angležinji pa prav tako fotkič ampak si je zato sama kriva, ker ga ni imela stalno na očeh.
Prva stvar ki mi jo je lastnik pousade rekel je to, da naj pustim nakit (verižica, ura, itd) in tehniko doma in je ne nosim v mesto.
Prvi taksi v katerega sem se vsedel je bil nek priseljenec iz Italije in mi je začel razlagati kako nevarno mesto je in naj pazim kje, kdaj se sprehajam....
Tisti dogodek v avtobusu sredi belega dne mi pa še zdaj ne gre v račun ko sta me očitno zaščitile mamca in sprevodnica. Skratka zanimivo.
Sem pa ob prihodu domov kasneje prebral da je v tistih 14 dneh karnevala nasilne smrti v Riu umrlo 7 ljudi, od tega ena punčka domačinka in 2 turista.
 
Nazadnje urejeno:

blackberry

Pripravnik
29. jul 2008
409
0
16
Citat:
Uporabnik Spirit pravi:
Bil tam leta 2010 v času karnevala, 10dni +nekaj dni okoli Ria. Kar ti lahko rečem je to da ti bo po 5 dnevih Ria dovolj.

Že kaj veš kje boš spal?

Rio je precej nevarno mesto, nekaj držav sem že dal skozi pa lahko rečem, da sem v Riu (poleg Sao Paola) doživel kar nekaj "nelagodnih" trenutkov v življenju ko nisem bil čisto prepričan kako se bo izteklo, enkrat so me pa tudi oropali, drugič me je pa rešil drug diler ker sem mu tisti večer plačal nekaj pijač -včasih se plača bit ne škrt.
Prvi in najbolj pomemben nasvet: bodi zeloooo sproščen, oblečen in obut v čisto navadna oblačila, dajaj vtis da si nek backpacker ker edino tako ne boš padel v oči. Verižice, uro, skratka VES nakit pusti doma v SLO! Ne razkazuj kakega hudega fotkiča in velikih torb za tehniko, tistega ki ga boš pa imel, pa imej čim manjšega za v žep oziroma da ga lahko pospraviš v vrečko (čeprav ti z lahkoto v dveh potezah prerežejo spodnji del torbe in pokradejo ven vse brez da bi za to vedel). Denarja imej pri sebi za nekaj 10eur na dan- več ne rabiš.

Potuješ lahko z busom, sicer spet pazi na busu kam se pelješ in kdo se usede zraven tebe. Splača se ti usesti zraven kake mamce ali pa sprevodnika na busu, ker so zelo zaščitniški - enkrat sta me rešile mamca in sprevodnica ko sta nadrle in nagnale neko gorilo z avtobusa ker me je nekaj ogovarjal in težil s pirom v roki.
hysterical-1.gif

Enkrat sem pomotoma šel na bus, ki je ravno obrnil turo in se peljal nazaj proti favelam.... tam potem vidiš mulce s pištolami za pasom, bognedaj stopit dol z busa, zašvicaš ko budala ker si edini jogurt sredi čokolade....

Plavanje.... bil na Ipanema beach, tam je mravljišče in čist preveč ljudi, sicer je policija na vsakem koraku ampak ti to ne pomaga, ker dokler boš prijavil bodo lopovi že izginili.
Na plažah so lopovi v skupinah, po 10-15komadov skupaj, vodi jih eden "capo di banda", ostali so pa njegovi delavci.

Copacabana je lepa plaža, zanimiva, velika, dokaj varna ker brazilci sami poskrbijo, da se čudaki poberejo stran. Caipirinhe pij v neomejenih količinah, kakega strahu zaradi ledu ti ni treba imeti, jaz nisem imel slabe izkušnje.
Pa vsekakor ne slikat punc na plaži, baje so ZELO alergični na to.

Obvezno pejt na Corcovado (Kristus na hribu), Pao de Acucar (to kar je napisal Sugarloaf mountain, nevem zakaj pišete v angleščini), mogoče lahko poiščeš kakšno voden varni izlet v favelo, pa obveeeezno pejt na eno tekmo na Maracano ne glede na to kdo igra, četudi igra kateri mestni Rio klub. Ta narod je usekan na tri stvari: Kristusa, Sambo in fuzbal.

Rio je dokaj drago in veliko mesto, pričakuj da boš potoval z mestnim prevozom kar nekaj časa -razen če ne boš spal kje blizu Copacabane. Hrana je meni osebno zanič, preveč mastna in dolgočasna. Sladoledov nimajo skoraj nič, paše edino njihov zmrznjen jogurt.

Na nakupovanje tehnike kar pozabi, se ne izplača. Cunje so pa cene take kot pri nas ali pa za odtenek cenejše.

Taksiji so za moje pojme sorazmerno dragi. Raje bus.

Aja, pa na Pao de Acucar pejt obvezno v takem času, da boš videl sončni zahod - to je res lep prizor!! Isto velja za Corcovado, ker potem vidiš še mesto ponoči iz lufta. Če imaš preveč denarja si plačaj helikopterski oblet Ria, ni ravno nek hud denar. Helikopter vzleta na Pao de Acucar.
Sambodrom ni nič posebnega, bil tam na karnevalu. Na tvojem mestu bi se raje zapeljal za nekaj dni (3-4 dni) 100km južneje na lep otok Ilha Grande (greš iz glavne avtobusne postaje), se ti splača zapeljat ven iz mesta ker je ful lepo, take narave in rastja tukaj ne vidiš.

Meni kar je žal edino je to, da nisem šel na polet v tandemu s "hang-gliderjem"....nekje južno od Corcovada je vzletišče, pristaneš pa na plaži.

Videl boš vsega, od bogastva pa do totalne revščine ampak naj te to ne gane. Pa pomoje je z agencijo brezveze, ker je premalo adrenalina
smile-1.gif
če greš sam v svoji režiji imaš vsaj filmski adrenalin ko ne veš a boš prišel domov živ al ne.
Aja pa ne pričakuj da bodo kjerkoli znali angleško (to je fantazija), si boš pa veliko olajšal že s polomljeno španščino.

hysterical-1.gif



EDIT: prvič me je zaskrbelo glede varnosti v Sao Paulu ko sem opazil da hodijo naokoli policisti v neprebojnih jopičih in se vsake toliko časa v daljavi sliši kakšne "poke" ki niso ravno od petard.... no do Ria se tega prizora zelo navadiš in ti je čisto jasno zakaj je tako.
Ampak se vseeno da preživeti, moraš dajat vtis da si backpacker.

467716-post_slo.gif


Black
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.276
191
63
Vidim, da si že nazaj, pa naj vseeno napišem še moje izkušnje, mogoče bo komu pomagalo.
V Riu sva bila leta 2009 takoj po karnevalu (karneval sem doživel v Olindi), tudi potopis bi moral obstajati tukaj na Alterju.
Trudila sva se ostati čimbolj nezanimiva: T-shirt, kratke hlače, originalne Hawaianas, kupljene v Braziliji (tam vsi nosijo samo to), nobenega nakita in ostale navlake, za denar sem imel v hlačah na notranji strani všit žep, mali fotič je šel v žep. Jasno, da vsi vedo, da si turist, ampak vsaj ne kažeš, da se te splača okrast.
smile-1.gif
Zvečer sva se večinoma potikala okrog Ipaneme, popolnoma nobenega problema. Malo slabega občutka sem imel samo v Salvadorju, ki velja za zelo nevarno mesto. Je pa tam vsaj v starem delu mesta toliko vojske in policije, da mora biti človek res mojster, da te oropa.
No, ko sem na spodnji postaji železnice na Corcovado videl japonske turiste, mi je bilo jasno, da se nimam kaj bat: T-shirt, čez brezrokavnik, sončna očala, na glavi ogromen šilt, ki naredi senco še sosedu in ne samo lastniku, okrog vratu Canon s kilogramskim objektivom, na roki ura, nahrbtnik, torba, nakit, bele nogavice in čez tevice. Smešno za usrat. Samo še napis "Pick me!" čez cel hrbet jim je manjkal.
hysterical-1.gif