Koliko je tega preverjanja pri bivših delodajalcih, ne vem. Če podjetje potrebuje novega človeka, bo zaupoalo konkurenci (kjer itak vemo, da so sami nesposobneži in so medčloveški odnosi na psu, ne pa kot pri nas)?
Sicer pa je tako, da je delavec do zadnjega dne v službi. Z vsemi pravicami in dolžnostmi, ki iz tega izhajajo. Samo zato, ker je v odhodu, se ni ničemur odpovedal in mu ni nič podarjenega.
Kar piše v pogodbi, je merodajno samo vkolikor ni v nasprotju z zakonom. Če v pogodbi piše, da ob odpovedi propade dopust, je tak člen ničen oz. tako določilo nično (ne pa cela pogodba).
ZDR-1
63. člen (pravice, obveznosti in odgovornosti uporabnika in delavca)
(6) Letni dopust izrablja delavec v dogovoru z delodajalcem za zagotavljanje dela in uporabnikom.
Delavec ima tudi obveznosti.
159. člen (pridobitev pravice in minimalno trajanje letnega dopusta)
(1) Delavec pridobi pravico do letnega dopusta s sklenitvijo delovnega razmerja.
Dopust torej pripada. V resnici je v urni postavki (ali plači, če koga moti prerračunavanje na ure) zajeto vse, od tega, da bo delavec 10% časa na dopustu, do tveganja, da bo zbolel. Nič od tega ni podarjeno, razen delodajalcu, če uspe delavca opetnajstiti za te stvari.
161. člen (sorazmerni del letnega dopusta)
(1) Delavec, ki sklene delovno razmerje ali mu preneha delovno razmerje med koledarskim letom in ima v posameznem koledarskem letu obdobje zaposlitve krajše od enega leta, ima pravico do 1/12 letnega dopusta za vsak mesec zaposlitve (v nadaljnjem besedilu: sorazmerni del letnega dopusta).
(2) Če delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela letnega dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu, razen če se delavec in delodajalec dogovorita drugače.
(3) Pri izračunavanju sorazmernega dela letnega dopusta se najmanj polovica dneva zaokroži na cel dan letnega dopusta.
Kot so že rekli, pripadajo dvanajstine za vsak mesec zaposlitve (v izogib komplikacijam menjaj službo ob koncu meseca). Delodajalec
mora zagotoviti koriščenje dopusta ob odhodu delavca,
lahko pa se z delavcem
dogovori za izplačilo. (Moje mnenje: izplačilo bi moralo upoštevati tudi, da normalna urna postavka vsebuje dopust, delavec pa sedaj prodaja ure brez dopusta, ki so vredne več. Ampak, stvar dogovora.)
164. člen (neveljavnost odpovedi pravici do letnega dopusta)
Izjava, s katero bi se delavec odpovedal pravici do letnega dopusta, je neveljavna. Neveljaven je tudi sporazum, s katerim bi se delavec in delodajalec dogovorila o denarnem nadomestilu za neizrabljeni letni dopust, razen ob prenehanju delovnega razmerja.
To je še posebej zanimivo. Če ti delodajalec ne omogoči izrabe letnega dopusta, je zadeva iztožljiva brez velikih težav - samo na ustrezno sodišče je treba iti, po možnosti že varno v drugi službi.