RECEPTI - PECIVA; POTICE,...

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Sicer si nisem vzel dovoj časa da pregledam če ni že podobna tema...pa vseeno. Prosil bi, da če imate na zalogi kake dobre recepte za peko/pripravo sladkih zadev, da jih izlijete v tole temo.

Zakaj?

Ker sem se odločil da bomo nehali kupovati sladkarije (predvsem piškote in podobno) ter raje naredili kaj doma...predvsem z vidika ker neprimerljivo boljše kot kupljeno.

Za začetek bi se močno priporočal če ima kdo recept za gibanico (čisto klasično izvedba)...kar rabiš, koliko, ter kako pripravit.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com




Njamči, samo si rabiš vzet malo več časa, kot piše
tongue-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Ker si glih ti.


Za okrogel pekač (za pite):

Testo:
250 g moke
kvas (kvasa je dovolj 10 do 20g).
mleko
žlička sladkorja
1 jajce
maslo ( - cca 5 dag in ga torej raztopimo, lahko kar skupaj z mlekom ...)
mleko
sol

Nadev:
25 dkg skute (Vipavske)
1 jajce
3 žlice skladkorja

1 alpska sladka smetana (2,5 dcl)
3 žlice sladkorja
1 jajce

V mlačno mleko razdrobimo kvas, dodamo sladkor, pustimo vzhajati.
Raztopimo maslo (ali margarino), primešamo mleko, dodamo jajce in razžvrkljamo.
V moko dodamo vzhajan kvas in pripravljeno maso. Mešamo z ročnim mešalnikom, da dobimo gladko testo, ki ga pustimo vzhajati.
Ko je vzhajano, ga razvaljamo v krog (malo večji od modela) in s pomočjo valjarja preložimo v model.
V skuto dodamo jajce in sladkor ter dobro premešamo. Damo v pripravljen model in poravnamo.
V smetano dodamo sladkor in jajce ter premešamo. Vlijemo na skuto.
Pečemo pri 200 stopinjah, dokler se na vrhu ne naredi na nekaterih delih rjava skorjica.
Gibanica je najboljša topla - segrejemo jo lahko v mikrovalovni pečici.


2109a.jpg


Vzeto na Kulinarični Sloveniji
 

mimmy

Pripravnik
6. avg 2007
520
2
16
z glavo med oblaki
Gibanica za lene gospodinje (ali gospodinjce):

dva lončka jogurta
dva lončka kisle smetane
pol kile skute
dve celi jajci
7 žlic moke
7 žlic sladkorja
1 pecilni prašek
(po želji naribana jabolka, rozine ipd.)
Vse skupaj zmešaš, zliješ / streseš v pomaščen in pomokan pekač in pečeš 40 min na 200 stopinj oz. dokler se ti zdi, da skorja ni preveč zapečena.
Še trik, da veš, kdaj je zadeva končana: v testo zapičiš zobotrebec in če se nanj ne lepi testo, je pečeno.

S sadjem je bolj sočno, se pa zna zgoditi, da ti zadeva malo "skupaj" pade.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Hvala vama!



sem pozabil napisat da iščem recept za prekmursko gibanico.



sem jo pa našel na temle linku:



http://www.mojrecept.net/recepti/recept.aspx?id=572



in jo tudi naredil!



Njami kako je bila slastna. Pa še vsa žlahta se je je najedla (pride mase okoli 4 kg!)



Recept:







PREKMURSKA GIBANICA



Sestavine:

9 listov vlečenega testa



KRHKO TESTO:

20 dag gladke moke

10 dag margarine

ščepec sladkorja

1 dcl mrzle vode



MAKOV NADEV:

20 dag zmletega maka

10 dag sladkorja

vanilin sladkor

nastrgana limonina lupina



SKUTNI NADEV:

40 dag skute

10 dag sladkorja

ščepec soli

8 dag rozin



OREHOV NADEV:

30 dag sesekljanih orehov

10 dag sladkorja

vanilin sladkor

0,5 dcl ruma



JABOLČNI NADEV:

50 dag naribanih jabolk

10 dag sladkorja

cimet



SMETANOV PRIPRAVEK ZA VSE PLASTI:

7 dcl kisle smetane

2 jajci

20 dag margarine



PRELIV ZA VSE PLASTI:

raztopljena margarina





Priprava:

Naredite testo iz sestavin za krhko testo in dajte počivati v hladilnik za pol ure.



Nadeve naredite tako, da za vsak posamezen nadev premešate vse sestavine, ki so naštete za nadev.



Smetano razžvrkljajte z jajci.



Pekač namažite z margarino. Pečico segrejte na 170 stopinj Celzija.



Krkho testo razvaljajte tako, da pokrijete dno pekača in stranske stene. Krhko testo bo podloga oziroma dno gibanice in ga ne nadevajte ali premazujte z ničemer. Ko položite krhko testo, začnite nanj polagati plasti.



1) Najprej položite plast vlečenega testa, na katerega razporedite polovico makovega nadeva.Pokapljajte z raztopljeno margarino in smetanovim pripravkom (ne v celoti, saj potrebujete margarino in smetanov pripravek za vseh devet plasti (8 + 1 vrhnja plast)).



2) Položite novi list vlečenega testa. Nanj dajte pol skutnega nadeva, pokapljajte nanj margarino in smetanov pripravek.



3) Dodajte še eno plast vlečenega testa. Nanj dajte pol orehovega nadeva, pokapljajte z margarino in smetanovim pripravkom.



4) Dodajte še eno plast vlečenega testa. Nanj dajte pol jabolčnega nadeva in pokapljate z margarino in smetanovim pripravkom.



Nato vse plasti (od 1 do 4) ponovite v istem vrstnem redu.



Na vrh dajte še preostalo zadnjo plast vlečenega testa, ki jo prav tako pokapljajte z margarino in smetanovim pripravkom. Pecite 75 minut.



Dober tek!








Osebno priporočam!
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Se splača! Sicer dela je kar nekaj, tudi precej packarije (Pa 'protvan' je dobro imeti dokaj velik') ampka je zadeva res dobra! Pa še v užitek ti je, ker si jo sam spravil skupaj.

(če boš kupovala listnato testo...dovolj sta 2 zavitka (2 x 4 plasti), ker so večje od pekačev in ti ostala zadeva...ker jaz sem kupil 3).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
hvala ti!

sicer pa..kaj pa boš počel s temi alti...kt da jih daruješ da skupno dobro?
grin1.gif


sem gledal gibanico (stran 106)....pa se kar precej razlikuje od tiste, ki sem jo jaz delal (tvoja malo škrtari na sestavinah - orehi, mak, ni ruma (!)
evil.gif
, etc).
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Aja Vincent .... eno vprašanje mam .... Kaj misliš a bi lahko tele nadeve naredila tako, da dam recimo samo eno žlico sladkorja, ker se mi zdi 100 gramov v vsak nadev čisto preveč?! Tudi ne maram preveč sladkih stvari pa bi raj tako bolj na izi zadevo naredila. Ali pa če dam umetno sladilo, da malo zmanjšam število kalorij?
grin1.gif


Hvala.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
najlažji način za zmanjšanje števila kalorij je ta, da manj poješ
smile-1.gif
(pa tisto tako kot mora biti!)

ne vem..jaz sem delal po receptu pa ti lahko zatrdim da zadeva tudi slučajno ni presladka - ravno pravšnja. Je pa res da sem sam pojedel vsega skupaj 2 kosa (od 4 kil kolikor pride robe).

tak da...naredi kot mora biti, privošči si en kos, ostalo pa raztalaj okoli - verjemi bojo vsi navdušeni
smile-1.gif


(ker na skupno kilažo niti ni na koncu nek hud procent sladkorja ...mogoče 10 %).
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Sej mene kalorije sicer ne matrajo, samo vseeno mi ni glih apetitlih, če samo začutim strukturo cukra v ustih
crazy1.gif


Bom vseeno za ene pol zmanjšala sladkor, da vidm kako rata ..... in če ne rata, jovo na novo.
grin1.gif


Hvala.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
ti rajši naredi po receptu! Če ti ne sede potalaj okoli...če ti je pa itak gasa po njej.

ker če boš zmanjševala količino ostali dvomim da bojo toliko navdušeni.
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
za gibanico je logično da bo kalorijska bomba. in čim začenjaš spreminjat recept, se hitro zgodi da kaj zaj.ebeš in potem samo še stran vržeš. in tist k se spravla delat gibanico in gleda na kalorije je za moje pojme
stupid-1.gif
 

CebelicaMaja

Fizikalc
2. sep 2007
2.316
23
38
Kokosove piramide (30 koščkov):



3 beljake

150 g sladkorja

250 g kokosove moke





Stepi beljake v čvrst sneg in med stepanjem dodajaj sladkor, dokler se sneg ne začne svetiti (dodaj malce limone) in vleči v konice. Nato umešaj kokosovo moko ter z vlažnimi rokami oblikuj piramide. Polagaj na peki papir na pekač. Peci 10-12 min. na 180 oz. ventilatorsko na 160°C.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
viš tole bo dobra reč!

kososove zadeve imam blazno rad! pa tole daš v usta in se ti kar na jeziku stopi...njami.
 

garbo

Pripravnik
8. avg 2007
204
0
16
Ovseni poljubčki:
15 dag ovsenih kosmičev,3 žlice olja,14 dag sladkorja,5 dag zmletih lešnikov in 3 beljaki.
Na olju spražimo kosmiče in polovico sladkorja,nato ohladimo in pomešamo z lešniki.Beljake z ostalim sladkorjem stepemo v trd sneg i zmešamo s kosmiči.Z žlico oblikujemo kepice in jih polagamo na pekač,ki je prekrit s peki papirjem.Pečemo pri 120 st. toliko časa da se posušijo.
 

Tjasa

Fizikalc
10. dec 2007
4.403
0
36
Tale recept je iz revije Moj Trener. Nisem ga še preskusila ampak sliši se dobro in za praznike si bom sigurno omislila tole alternativo za vse gibanice, potice, piškote ipd.

srce-1.gif


Za 35 poljubčkov potrebujemo:
120g beljakov
15g sladila v posipu
žličko limoninega soka
vaniljevo aromo

Za kremo:
0.5dl mleka z 0.5 mlečne maščobe {js bom verjetno dala kar 1.6, ker tega stalno uporabljamo}
1/4 vrečke Natreen Creme Dessert okus čokolada
čokolada 6g

*** Pečico segrejte na 120 stopinj Celzija. Beljake in diabetični sladkor stepite v čvrst sneg in dodajte žličko limoninega soka ter vaniljevo aromo. Sneg iz beljakov stepajte še nad vročo vodno kopeljo, da postane gost. Maso napolnite v dresirno vrečko in nabrizgajte manjše kupčke na pekač, obložen s peki papirjem. Kupčke pecite približno 30 minut.

Medtem po navodilih proizvajalca pripravite 1/4 vrečke kremnega deserta z 0.5dl mleka in postavite v hladilnik za 30 minut.

S kremo povežite dva ohlajena kupčka v poljubček.