Rdeči alarm - poplave 5.11.2012

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Nikoga iz dupleka? Baje je celi desni breg pod vodo, stanje pa se naj ne bi normaliziralo še vsaj 2h.
Evo mene, nekako ex-duplčana, delovno oz. poslovno pa še vedno navezan nanj...
Preveč dela je bilo z Dravo včeraj in danes, pa ni bilo časa ne za komp ne za fotič (včeraj), pa še modem in ruter mi je zalilo. Sem pa danes nekaj poslikal...

Skratka, v Dupleku kaos. Na cesti pri črpalki preko meter vode, praktično vse hiše v nižinskem predelu zalite z vodo in blatom, ljudi se je ves večer in noč vozilo s čolni na suho (imeli so organizirano toplo hrano in ogrevanje v krajevnih dvoranah).
Mi2 sva poskušala narediti vse, da bi ostala trgovina suha, pa je bilo to pirovo delo... V trgovini je bilo 72cm vode, danes smo cel dan izčrpavali vodo, odstranjevali mulj, ki ga je prineslo v trgovino, itd itd.

Vsaka čast gasilcem in ostalim prostovoljcem za včerajšnji dan, pa tudi za današnji dan, kko so od ranega jutra delali kot črnci.
Še dobro, da je slovenska vojska praktično ves čas v pripravljenosti...
stupid-1.gif
Pa da ne bom preveč kritičen, nekaj vojakov se je peljalo čez Duplek, enih par soldatov pa je tudi za lopate in šajtrgo prijelo...
Še dobro, da je en kup prostovoljcev, ki jim ni težko tvegat svojega življenja, da rešijo nekoga drugega.

Tako. Jutri je nov dan, treba bo dokončno uredit vse, da se lahko vnovič trgovina odpre, vse odpisane razmočene artikle pa odpeljat občinski organizaciji RK, da jih razdeli med tiste, ki jim je Drava dobesedno vse odplaknila.

Evo, ena iz trgovine, ko je vode bilo le še nekje 20cm...
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
V ponedeljek zjutraj sem prišel na šiht, fabrka je bila zalita, vse mašine v meter visoki vodi. Ker je bilo tam že dosti naroda sem šel direktno v domači gasilski dom čakat na poziv. Poziv smo dobili (v bistvu prepozno zaradi težav z zvezami) in šli ponudit roke pri polnjenju vreč. Sava je bila ogromna, nosila je tudi ogromno lesa (tudi konkretno hlodovino). Hujših težav pri nas ni bilo, ampak glede na poslušano po gasilskih zvezah mi je bilo kar žal, da nisem kje kjer bi pomoč prišla bolj prav...

Drugače pa sem vprašal neko skavtinjo kako da jih ni zraven pa je rekla, da po novem niso več vključeni v civilno zaščito... Potem pa ne vem kako je s tem.
Prizadetim po Sloveniji pa vse dobro, naj jo čimbolje odnesejo..
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
On se je zazihral na puklu...
grims-1.gif
Ga je pa bilo povsod polno, tako da tudi to nekaj šteje.

Moram pa še enkrat izrečt vse pohvale gasilcem. Mi jih sicer nismo rabili, so pa bili ostali izredno hvaležni njihove pomoči in mašinerije. Prišli so iz vseh koncev (tudi iz Lovrenca na Dravskem polju, Svete Ane v Slovenskih goricah, Lenarta ipd.), vzeli proste dneve za brezplačno pomoč prizadetim...
zmaga.gif
 

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.324
7
38
47
Okolica južne LJ.
KSZ

Evo, dobil fotko preko MMS-sa razdejanja v naši dolinici v Trenti nad vasjo Soča. Res, da se ne more primerjati z poplavami in škodo drugje po Sloveniji, samo za našo okolico, kjer lokalni hudournik ni nikoli resno prestopil bregov je tole hudo... v spodnjem delu slike je viden most (oziroma njegova ograja), ki so ga naplavine zabile in je tako hudournik naredil novo strugo široko 15m in globoko 2m, uničen je del ceste do naše in sosednje hiše, za most se še ne ve, kaj je z njim. Na plus strani pa je, da drugo leto ne bo toliko trave za kosit
hysterical-1.gif

20121105131606.jpg
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.350
151
63
37
ksz

Mene pa zanima kakšne so ceste skozi Velenje in Slovenj Gradec. Mogu bi prit do Radelj ob Dravi, pa ne vem ali naj grem čez Avstrijo, a grem po naši strani. Čez Jezersko je tudi verjetno vse zrito?
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Danes ob 7:30 se je na avtocesti A1 blizu Šentruperta peljal konvoj gasilskih vozil, ki so hiteli pomagati odpravit posledice poplav. Konvoj je bil dolg sigurno kakšen km

 

NAVI_boy

Fizikalc
29. nov 2007
2.368
0
36
Citat:
Uporabnik FuriousG pravi:
ksz

Mene pa zanima kakšne so ceste skozi Velenje in Slovenj Gradec. Mogu bi prit do Radelj ob Dravi, pa ne vem ali naj grem čez Avstrijo, a grem po naši strani. Čez Jezersko je tudi verjetno vse zrito?

Nekaj polovičnih zapor skozi Hudo luknjo, drugače je prevozno.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
ksz

Evo, nekaj podatkov. V občini Duplek se posledice poplav odpravljajo. Veliko ljudi še vedno ne more bivat v svojih hišah, predvsem zaradi poškodb, nanosov mulja, uničenega pohištva ipd. Največja težava trenutno je pa nivo podtalnice, ki še kar namaka kleti. Koliko vode se izčrpa, toliko je priteče.

Moram pa pohvalit slovensko vojsko, ki se je (sploh včeraj) maksimalno angažirala za pomoč, tako da z vso vnemo odpravljajo posledice poplav. Prav tako vse pohvale gasilcem, ki dan in noč izčrpavajo vodo, pa tudi občini, ki je organizirala razvoz malice od hiše do hiše tako prebivalcem kot prostovoljcem in vojakom (vsaj mislim, da je to bila pobuda občine).

Je pa še vedno zaprta cesta Malečnik - Trčova - Zgornji Duplek, včeraj je še bila zaprta cesta Dogoše - Duplek.
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.686
510
113
41
povsod malo
Citat:
Pismo bralcev: Odprto pismo hvaležnih Mozirjanov
Dragi prostovoljci! Če bi lahko, bi vsem stisnili roko. Če bi lahko, bi vse v zahvalo objeli.

Živimo v času, ko je življenje večine v včasih zelo nevzdržnem tempu. V času, ko včasih nimamo časa niti zase, kaj šele za druge. In ta vsakdan je v ponedeljek prekinila narava. Poslala nam je obilne padavine, ki so marsikje v Sloveniji povzročile ogromno gorja. Prav tako so se zaradi padavin razbesneli potoki, razbesnele so se reke in povzročile ogromno gorja tudi prebivalcem občine Mozirje.

Razbesnele reke so nas primorale, da smo si vzeli čas zase in pustili vse drugo, da smo lahko začeli reševati svoje premoženje, kolikor je to sploh bilo mogoče. Zaposleni so, če je to le bilo mogoče, zapustili delovna mesta ter odhiteli domov. Iz najnižjih predelov hiš se je začelo reševati, kar se je le dalo. Zatem pa je sledilo le nemočno opazovanje, kako skozi vsako najmanjšo špranjo v domove priteka voda, ki je ušla izven svoje poti.

Marsikdo je bil obupan in ni vedel, kako ukrepati. Voda vsepovsod, na dnu vsega mulj. Najteže je začeti. Vodo odstranjevati z vedri je zamudno, težko, skoraj Sizifovo delo. In tukaj se je še enkrat več pokazala dobra plat slovenskega prebivalstva. Solidarnost. Sploh pri ljudeh, ki jih preredko pohvalimo oziroma jim izrečemo zahvalo. Prostovoljni gasilci. Ko dobijo poziv, iz rok izpustijo vse, kar imajo in odhitijo k ljudem potrebnim pomoči. Brez razmišljanja. Tvegajo tudi svoja življenja, zapustijo svoje domove zato, da pomagajo drugim.

Tako je bilo tudi v Mozirju. Gasilci so prišli na pomoč vsem, ki s(m)o pomoč potrebovali. In ne le domači gasilci. Prišli so gasilci z vseh koncev Slovenije. Največ z ljubljanskega območja, kjer je narava v večini primerov ljudem prizanesla. Preko 100 prostovoljnih gasilcev se je tako v torek kot v sredo pripeljalo v Mozirje in ponudilo svoje roke za pomoč. Prišli so pomagat popolnim neznancem. Vozili so se po vaseh in ponujali svojo pomoč. Kdor je želel, je lahko prosil za pomoč in jo dobil.

Izčrpane so bile izjemne količine vode, odstranjena ogromna količina mulja in blata, premaknjenih nešteto škatel, zabojev, omar. Vse za en malenkosten »hvala lepa«. Brez plačila. Vse, kar smo jim lahko dali v zahvalo je kak topel čaj ali kava in prijazno besedo. Žal pa nekateri tudi tega ne znajo ceniti in so prostovoljni (!) gasilci sprejeti tudi z nerganjem.

Dragi prostovoljci! Upamo, da je bilo slabih besed čim manj in da ste občutili hvaležnost vseh nas. Če bi lahko, bi vsem stisnili roko. Če bi lahko, bi vse v zahvalo objeli. Če bi lahko ... Lahko pa vam vsem javno izrečemo zahvalo za vse ure, ki ste jih preživeli stran od svojih domov, stran od domačih, stran od svojih opravil. Samo zato, da ste pomagali sočloveku v stiski. Hvala vam za vse, kar ste naredili. Hvala tako domačim prostovoljcem kot tudi prostovoljcem iz drugih koncev Slovenije.

Za konec pa vas pozdravljamo z vašim pozdravom: »Na pomoč!«
 
Nazadnje urejeno:

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.625
419
83
Citat:
Uporabnik Tenforest pravi:
Ko ravno jem ribo...kako je z ribami v rekah ob takih poplavah? Jih odnese? Zmelje? ali se kam skrijejo?
je... vež de.... odnese ih v globoko vodo in se utopijo...
tongue-1.gif
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.575
694
113
Avstrijci že napovedujejo novo pošiljko
crazy1.gif


Citat:
KÄRNTEN
Regen Von So 11.11. 00:00 bis Mo 12.11. 18:00 ist mit Niederschlagsmengen zwischen 90 und 120 mm zu rechnen. Punktuell bis 160mm.
 

testni_voznik

Pripravnik
21. jul 2007
880
0
16
Citat:
Uporabnik Matko pravi:
Avstrijci že napovedujejo novo pošiljko
crazy1.gif


Citat:
KÄRNTEN
Regen Von So 11.11. 00:00 bis Mo 12.11. 18:00 ist mit Niederschlagsmengen zwischen 90 und 120 mm zu rechnen. Punktuell bis 160mm.

Najprej mi ni bilo jasno kako lahko ob taki napovedi ljudem zalije 2 avtomobila...sedaj pa gledam stvari za nazaj in vse več ljudi pravi na različnih koncih, da se je to zgodilo brez opozorila v 30 min. Opozorila so sice bila a ne eksplicitno za to območje.
Sprašujem se ali res morda ni delno krivo tudi praznjenje jezu in lokalno namočene zemlje,

Še vedno pa sem mnenja, da če gradiš v dosegu reke je opcija, da na nekaj 10 let take stvari doživiš.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Zemlja je po celi Sloveniji zelo namočena (mogoče edino na krasu ne), kjerkoli bi padlo več padavin, bo prišlo do težav. Se pa ljudje ob rekah dandanes čisto premalo zavedajo, da živijo na poplavnih območjih. Čeprav zaradi regulacij reke poplavljajo precej manj kot včasih, je zato lahko naslednjič toliko bolj hudo.

Drugače pa gledam napoved Avstrijcev in našo - sta si precej podobni (modelsko) - če se bo glavnina padavin spet premaknila samo kakih dvajset km bolj severno kot je napovedano, bo spet štala.
 
22. jul 2007
12.994
1.397
113
123
Za poplave pri nas ob Dravi so krivi Avstrijci ker so prepozno dvignili jezove, zato je naše ljudi zalilo v pol ure-poplavni val, itak ne pričakuješ dviga vode za 5 metrov v nekaj minutah, to je zgledalo kot nekakšen tsunami.
 
Nazadnje urejeno: