Putinova Rusija

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
Američani se z blokado izvoza tehnologij na Kitajsko niso ničesar naučili iz svoje zgodovine. Po ameriški revolucije v 18. stoletju, ko so se osamosvojili od Anglije, so prepovedali ves uvoz iz Anglije. Angleži so jim dokazovali, da je veliko ceneje kupovati od njih, kot pa razvijati lastno proizvodnjo, pa jih niso uspeli prepričati. Že nekaj deset let kasneje so svoje boljše in cenejše proizvode prodajali po vsem svetu.
Isto se bo zgodilo s Kitajsko. Prisilili jih bodo v lastno proizvodnjo, nekaj let bodo res zaostajali, potem pa bodo z boljšimi in cenejšimi proizvodi morda izrinili Američane s svetovnih trgov.
ja ker ostali bodo pa "nekaj let" češljali.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
A ne bodo?
Kitajc bo imel to kot prioriteto na državni ravni.
V EU bodo pa en drugega nekaj let jebali v glavo, predno se bo kaj premaknilo. V ZDA bo mogoče malenkost bolje. Mogoče.
V ZDA je ŽE bolje. Na veliko delajo tovarne za izdelavo čipov, baterij, itd. Glede nafte so pa itak neto izvozniki. So s subvencijami to dosegli, saj bodo le stvari izdelane v ZDA upravičene do subvencij. In vsako leto mora biti večji delež iz ZDA.
Evropa se gre pa LGBT in ostalo sranje, namesto da bi uredila pomembne zadeve.
 
  • Všeč mi je
Reactions: H19ED in Kamele0N

delter333

Guru
21. maj 2010
1.670
1.417
113
Notranjska
Pa ne da misliš, da znajo opremo za črpanje nafte delati samo Američani in da bi Rusi brez Zahoda še vedno s kamni rezali kruh. :bonk:
Jp, koliko je meni znano imata Halliburton in Shell primat kar se tega tiče, Sibirija in termafrost ni mačji kašelj. Takoj po kolapsu SZ je kolaprsirala tudi proizvodnja, kolikor je meni znano so takrat močno priskočili Američani na pomoč, jasno poslovno.
Sami rusi tehnologije nimajo, Kitajci nimajo pojma samo še Japonci znajo in so delali na težko dostopnih ruskih otokih na Pacifiku. Mislim da so tudi oni končali.
Posel z nafto in plinom ter pridobivanje le tega obvladajo le Američani in Evropejci.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Ma ni ravno na veliko. So pa začeli malo migati ja. Ma do samozadostnosti je še dolga pot
Do samozadostnosti bo še trajalo, to, da malo migajo, se pa samo tebi zdi.
Kitajska podjetja na polno kupujejo hale v ZDA in Mehiki za proizvodnjo. Torej ne samo, da ameriška podjetja vlečejo nazaj proizvodnjo v ZDA (in Mehiko/Kanado), ampak KITAJSKA podjetja to delajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: H19ED

H19ED

Guru
30. jul 2022
2.415
1.998
113
Ma ni ravno na veliko. So pa začeli malo migati ja. Ma do samozadostnosti je še dolga pot

ZDA na veliko miga.... ;)


ZDA bo poskrbel, da bo velikan TSMC odprl čim več tovarn v ZDA, in začel čim majn vlagati v Tajvan proizvodnjo. To pa ni všeč Kitajski....
Tudi na Japonskem bodo gradili drugo TSMC tovarno v vrednosti 10 miljard.

TSMC ima tudi v planu, odprtje prve evropske tovarne v Nemčiji, ampak šele po 2024-2027.

Mi pa ni jasno, zakaj v EU ne odprejo svoje tovarne, če imajo na voljo najboljšo opremo za izdelavo najsodobnejših čipov? Mogoče kakšna klavzula med ASML in ZDA ali TSMC-ju, saj oba uporabljata njihovo opremo.




Kitajska bo v roku 7-15 let mogoče ujela TSMC, če bo imela dostop do najnovejše opreme. Kar pa dvomim.......
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.530
14.135
113
Tale mi ne zgleda ravno iz 80-tih

Meni pa tale ne zgleda ravno serijska, z nadgradnjami pa lahko konkretno izboljšaš vsako vozilo. Sklepam, da je bila debata o primerjavi nive z drugimi vozili pa mišljena kot serijsko proti serijskemu tako da sorry, ta primer iz YT ne gre zraven in danes nive res niso več tako vsemogočne kot so bile pred desetletji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska

Former Russian commander who blasted Putin for destroying air force found dead with wife​

According to the media reports, General Sviridov had previously criticized Vladimir Putin, expressing concerns about the state of the Air Force and the departure of top officers due to poor pay and conditions.​