Ptičja gripa v SLO 2023

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Zdravo,

Zasledil sem, da se letos spet pojavlja ptičja gripa na več koncih po Sloveniji, med drugim tudi v okolici Cerknice oz. natančneje pri Cerkniškem jezeru, kjer naj bi med drugim prišlo do tudi do pogina več labodov in čapelj. Ima mogoče kdo kaj več informacij? Za vikend sem namreč planiral določene aktivnosti na tistem območju pa sem zdaj dobil priporočilo, da naj to zamaknem za par tednov. Je situacija res tako kritična? Na vladni strani ni drugega kot zgolj zaznamek o štirih mrtvih labodih s tega konca, med ogroženimi območji ter med območji z omejitvami pa se Cerknice in okolice ne najde, morda stanje še ni posodobljeno - https://www.gov.si/teme/aviarna-influenca/

NIJZ pravi, da zadeva ni resno ogrožujoča za ljudi ( https://nijz.si/nalezljive-bolezni/...-a-do-z/pticja-gripa-aviarna-influenza-ah5n1/), kako je pa v primeru stika psa s tem patogenom?
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Malo si pozen, na Gorenjskem so pobili celo farmo piščancev zaradi prenosa ptičje gripe s prostoživečih ptic.

Načelno se PG ne prenaša na ljudi, se pa odsvetuje prijemanje poginulih ptic. Tako da če greš na sprehod/kolesarjenje/... go for it.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Saj menda nimaš namena, da bi božal labode? Saj je ptičja gripa v Sloveniji prisotna že kar nekaj časa, pa za ljudi, ki nimajo stika s perutnino, ni kakih omejitev
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Malo si pozen, na Gorenjskem so pobili celo farmo piščancev zaradi prenosa ptičje gripe s prostoživečih ptic.

Načelno se PG ne prenaša na ljudi, se pa odsvetuje prijemanje poginulih ptic. Tako da če greš na sprehod/kolesarjenje/... go for it.
To glede gorenjske sem zasledil že pred tedni a se s tem nisem kaj pretirano obremenjeval, za cerkniške konce pa sem slišal slab teden nazaj. Najbolj me skrbi stik psa s to rečjo, moj bordercollie namreč preleze in prevoha res veliko terena.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Saj menda nimaš namena, da bi božal labode? Saj je ptičja gripa v Sloveniji prisotna že kar nekaj časa, pa za ljudi, ki nimajo stika s perutnino, ni kakih omejitev
Nope, nikakor. Pes se jim pa zelo rad približa, med bluzenjem naokoli pa lahko naleti na njihova peresa, iztrebke ali pa celo na kakšno mrtvo ptico.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Zdravo,

Zasledil sem, da se letos spet pojavlja ptičja gripa na več koncih po Sloveniji, med drugim tudi v okolici Cerknice oz. natančneje pri Cerkniškem jezeru, kjer naj bi med drugim prišlo do tudi do pogina več labodov in čapelj. Ima mogoče kdo kaj več informacij? Za vikend sem namreč planiral določene aktivnosti na tistem območju pa sem zdaj dobil priporočilo, da naj to zamaknem za par tednov. Je situacija res tako kritična? Na vladni strani ni drugega kot zgolj zaznamek o štirih mrtvih labodih s tega konca, med ogroženimi območji ter med območji z omejitvami pa se Cerknice in okolice ne najde, morda stanje še ni posodobljeno - https://www.gov.si/teme/aviarna-influenca/

NIJZ pravi, da zadeva ni resno ogrožujoča za ljudi ( https://nijz.si/nalezljive-bolezni/...-a-do-z/pticja-gripa-aviarna-influenza-ah5n1/), kako je pa v primeru stika psa s tem patogenom?
Ni panike, natakni si masko, saj veš, da odlično varuje pred virusi.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Psa jaz ne bi vlačil tam okoli.
Saj zaradi tega tudi razmišljam o zamiku obiska teh koncev, to me najbolj skrbi. Na netu pa žal ne najdeem veliko informacij o občutljivosti psov na pričjo gripo oz. kako to pri njih sploh poteka. Očitno so redki primeri prenosa na psa kar bi načeloma lahko pomenilo to, da psi niso ravno najbolj dojemljivi na to bolezen?
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
V tistem koncu ga imej na štriku, pa bo.
Se pravi cel dan oz. celotno trajanje izleta? Slaba, povodec ga "ubija" (res živ karakter, to samo leti naokoli, povsod ga je polno) in ga imam pripetega samo v primeru srečanja z avtomobili ali drugimi psi. Res grem raje tja kdaj drugič kot pa da ga imam pripetega. Tudi drugih dejavnosti ne morem normalno opravljati v kolikor imam psa non-stop na povodcu.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Na tvojem mestu se ne bi kaj prida sekiral. Pes se ne bo nalezel, po prihodu domov ga stuširaj, pa bo. Kdo pa pravi, da ptičja gripa ni prisotna tudi tam, kjer psa po navadi spuščaš? Tudi v ljubljanskem živalskem vrtu je poginilo nekaj ptic.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.802
4.303
113
Ne vem kako je dol, ampak pred letom je bila tudi pri Koseškem bajerju in so takrat omejili dostop do bajerja...
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Na tvojem mestu se ne bi kaj prida sekiral.
Ma saj iskreno povedano se drugi bolj sekirajo kot jaz, ker pa o tej reči nimam kaj veliko znanja sem rekel, da povprašam še tu gor. Več glav baje več ve :p
Pes se ne bo nalezel, po prihodu domov ga stuširaj, pa bo. Kdo pa pravi, da ptičja gripa ni prisotna tudi tam, kjer psa po navadi spuščaš? Tudi v ljubljanskem živalskem vrtu je poginilo nekaj ptic.
Point there. Po drugi strani pa sem zdaj izvedel od enega domačina, da inšpektorji hodijo tam gor pa dol po cele dneve in preverjajo ali so psi privezani ter po kmetijah ali so kure zaprte. Baje uletzavajo na kmetijo tudi po 3x na dan.