Kakšen signal?
Pri internetni "povezavi" je problem, da to ni ena povezava, ampak nešteto povezav in naprav na drugi strani, odvisno potem kaj in do kje želiš spremljat. Ponavadi se spremlja npr. zakasnitev, jitter, packet loss, pasovno širino, itd, ampak to lahko spremljaš med dvema točkama, npr. med tvojim račualnikom in neko napravo na drugi strani. Najbolj osnovne aplikacije, ki ti omogočajo spremljanje povezljivosti, so naprimer ping ali traceroute oz. mtr. Tu je dovolj, da ti druga stran odgovarja na ICMP zahtevke, se moreš pa zavedat pri intepretaciji rezultatov, da ni nujno, da ti bodo naprave na drugi strani vedno odgovorjale ali pa vsaj ne z neko visoko prioriteto. Za merit pasovno širino, se pa že malce bolj zakomplicira, ker rabiš na drugi strani nek servis, ki bo od tebe/k tebi preneša večjo količino podatkov (npr.
https://www.speedtest.net), ampak tega tudi ne moreš počet non-stop, kvečemu periodično.
Čudežne aplikacije, ki bi jo namestil na eno stran, in bi ti povedala, kaj se dogaja s tvojo povezavo, na žalost ni. Če imaš dostop do omrežnih naprav, lahko edino spremljaš stanje mrežnih vmesnikov (up/down, traffic, morebitne errorje, itd) oz če gre za DSL/DOCSIS/... še kaj bolj specifičnega, odvisno od tegnologije (npr. na docsis modemu ponavadi više nivoje signala, oddajno moč, SNR, pa mogoče kakšne errorje pri prenosu).
Za neko stalno spremljanje, lahko za začetek nekam v svoje omrežje postaviš kak
smokeping ter spremljaš povezljivost do različnih točk, npr routerja v svojem omrežje, potem first hopa na drugi strani in potem naprej še kak endpoint internet exchangeih (SIX, VIC, DECIX), pa kak google/cloudflare IP, itd. Potem ob teževah že počasi vidiš kje se zatekne. Za na hitiro pognat iz svoje mašine, pa lahko tud kak pingplotter (ali kak drug "fancy" traceroute) zalaufaš in pustiš, da vidiš kaj se dogaja.