prodajam motro, kakšen je postopek?

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Prodajam motor.
Pride kupec.
Da mi gotovino.
Kaj dam jaz njemu(poleg motorja
tongue-1.gif
)?
Registracijo sem vzel dol.
Kako je s prometno? Prepisom? Kdo kaj plača?
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.346
1.212
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Citat:
Uporabnik kripo pravi:
Prodajam motor.
Pride kupec.
Da mi gotovino.
Kaj dam jaz njemu(poleg motorja
tongue-1.gif
)?
Registracijo sem vzel dol.
Kako je s prometno? Prepisom? Kdo kaj plača?
Najbolje je, da gresta do kakšnega posrednika, ki vse uredi za male pare! Kdo plača, se dogovorita, ponavadi plača kupec.
P.S.: Naj še jaz vprašam nekaj: prodal sem motor, nisem sploh uredil prepisa, kupec je dal keš, jaz njemu motor in prometno, pa se je odpeljal!? Pa seveda pojma nimam, kdo je in od kod!?
confused-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Sta oba že slišala za kupoprodajno pogodbo?
smile-1.gif
Lahko je tudi kakšna komisijska itd. ampak pogodba mora biti.

Prodajalec nato overi pogodbo (lahko tudi na Upravni enoti).

Kupcu daš nato overjeno pogodbo in prometno, nakar si slednji uredi prepis=prenos lastništva na sebe.

Kupec še pred prepisom plača 5% davek.
Kasneje pa uredi zavarovanje...
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.931
293
83
tam ko se terc po tori rola
5% davek...? A spet? Ne vem, jaz sem zadnjič prodal motor pred dvema letoma. Pride kupec, da denar, jaz njemu prometno (registracija ravno potekla, dva dni nazaj), napiševa pri posredniku (komisijska prodajalna) pogodbo, plača 6 evrov in to je to. Na osnovi tiste pogodbe in prometne tip na novo registrira motor.
Car, malo provociraš...? Če bo tip delal pizdarije, nimaš nobenega dokaza, da nisi bil ti na motorju.... Kazni za pobeg so pa kar velike. Fantje, ne se igrati s takimi stvarmi. Minili so taki časi...
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Sploh ni res, da plačaš 5%. Plačaš če si nekje na vasi cca 10€, v velemestih pa malce več. Cel prepis te pride torej cca 10€ +1€ na upravni enoti overitev podpisa + novi dokumenti. Kdo kaj plača, pa se dogovoriš.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Kaj ni res? Davčni predpisi?

Poglej si na strani Dursa...

Kupujem rabljeno vozilo v Sloveniji. Katere davke moram plačati? Kakšna je razlika, če ga kupim od preprodajalca, fizične osebe ali od večjega prodajalca, ki se ukvarja z uvozom vozil iz EU?

V primeru nakupa rabljenega vozila v Sloveniji je za obdavčitev tega prometa pomembna vrsta prometa in kdo so pogodbene stranke pri nakupu oziroma prodaji vozila. Za promet rabljenih vozil na ozemlju Slovenije je značilno, da se izključujeta davek na dodano vrednost in davek na motorna vozila, prav tako za ta promet ne nastane obveznost plačila okoljske dajatve.


V primeru, da je prodajalec vozila oseba, identificirana za namene DDV, ki je vozilo nabavila od drugega zavezanca za DDV, ki je imel pravico do odbitka DDV za to vozilo, vam bo na računu obračunal 20-odstotni DDV.


Če prodajalec obračunava DDV od razlike v ceni (po posebni ureditvi za rabljeno blago – predvsem komisijska prodaja), bo samo obračunal DDV, ne bo pa ga prikazal na računu. V obeh primerih se tako DMV od prodaje vozila ne plača. Za vozilo, ki je bilo registrirano v eni od držav članic EU in pridobljeno v Slovenijo, je treba preveriti, ali so bile plačane vse dajatve ob pridobitvi, in zahtevati potrdilo o plačilu DMV, ki je podlaga za homologacijo in registracijo vozila.


V primeru nakupa rabljenega vozila od fizične osebe DDV ne bo obračunan, zato se od tega prometa plačuje DMV. V roku 15 dni od dneva nakupa je treba pri davčnem organu vložiti napoved, ki bo na podlagi vrednosti vozila odmeril DMV po 5-odstotni stopnji, ki velja za rabljena vozila – tudi za motorna kolesa in kolesa z motorjem, če od njihovega prometa ni bil obračunan DDV.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.931
293
83
tam ko se terc po tori rola
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Kupec plača ta davek zato se ne spomniš
smile-1.gif
Če sem bil pa zraven...
grims-1.gif
Skupaj sva se pripeljala ( on z malo strahu, ker ni imel veljavne registracije) z motorji. In tudi odpeljala sva se skupaj (novi lastnik z novo prometno)... 6 evrov pri posredniku, jaz pa 1 evro za overitev na občini (kako se že reče..- ni občina). Res pa je ''na vasi'', kot je že nekdo omenil. Pa dve leti nazaj. Ja, sem se spomnil -upravna enota se reče. Prej smo rekli občina.
Najbolj pa se splača rabljeno dati v komisijsko prodajalno. Ti nimaš skrbi, kako bo kupec tečnaril. Dobiš po prodaji denar na roke. Kupec pa tudi ima v trenutku papir -mu ni treba letati za prejšnjim lastnikom in ga gnjaviti za prepis. S tistim računom gre na tehničnega in dvigne tablice. Kot pri novem.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Brat je kupil pred dvema tednoma rabljen avto, mu bom rekel da naj gre nazaj na davčno po plačan davek
smile-1.gif
Dok ni plačal davka na UE ni bilo prepisa.
 

pikovit

Pripravnik
3. feb 2008
402
2
16
52
kamnik
Če greš na davčno plačaš davek,če greš pa k posredniku pa plačaš samo stroške komisijske prodaje(cca 1% vrednosti vozila)-pa prodajalec mora overiti pogodbo pri notarju ali na UE(ceneje je na UE, ker ja samo 1euro)-Davka pa ne boš več dobil nazaj-drugič rajši prej vprašaj pa bo.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.178
871
113
Citat:
Uporabnik Car pravi:
P.S.: Naj še jaz vprašam nekaj: prodal sem motor, nisem sploh uredil prepisa, kupec je dal keš, jaz njemu motor in prometno, pa se je odpeljal!? Pa seveda pojma nimam, kdo je in od kod!?
confused-1.gif

hysterical-1.gif
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
"Če prodajalec obračunava DDV od razlike v ceni (po posebni ureditvi za rabljeno blago – predvsem komisijska prodaja), bo samo obračunal DDV, ne bo pa ga prikazal na računu. V obeh primerih se tako DMV od prodaje vozila ne plača."

Čist simpl, zakaj bi plačal 5% davek, če lahko plačaš 20% davek od razlike v ceni. To pač delajo v komisijski prodaji. Za papir, ki ti ga spiše v 5 minutah na vasi zaračuna 10€ in komisijska prodajalna plača od tega 2€ državi, 8€ pa spravi v žep za 5 minutk dela. Vsaj jaz tako razumem ta zakon. In tudi če ga razumem narobe sem dosedaj vedno plačal 5-10€ za en tak prepis (ne glede na vrednost avtomobila/motorja, kajti za dražji avto tisti papir ni nič bolj zlat), 1,06€ na upravni enoti za overitev podpisa na tej pogodbi in nekaj več evrov za novo prometno in po možnosti tablice.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.346
1.212
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Citat:
Uporabnik Car pravi:
P.S.: Naj še jaz vprašam nekaj: prodal sem motor, nisem sploh uredil prepisa, kupec je dal keš, jaz njemu motor in prometno, pa se je odpeljal!? Pa seveda pojma nimam, kdo je in od kod!?
confused-1.gif

hysterical-1.gif
Malo off, ampak a hočeš slišat še nekaj bolšega: Oče je prodal avto, ženska mu je dala keš na roke, 2x sem jo potem klical zaradi prepisa, pa ni imela časa. Potem pa me je enkrat poklicala ona, pa sem ji žal lahko le povedal, da je lastnik avta, moj oče, na žalost umrl...S prepisom spet ni bilo nič! Potem pa je prišlo do dedovanja, avto sem podedoval jaz...
bonk.gif
In sedaj kličem to žensko, nobena od treh številk, ki mi jih je dala, ne obstaja! Torej sem postal ponosni lastnik vozila, ki leži v kakšnem grabnu in čaka na redarja ali policaja, da ga najde in ponosnemu lastniku pošlje položnico!!!
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.931
293
83
tam ko se terc po tori rola
Že pred ohoho leti sem od ene mularije kupil hrošča v precej slabem stanju. Je pa imel mašino 1.6, za nemški trg. No, saj ni važno. V glavnem, jaz ga kleparsko in ličarsko popravim, pa čez čas prodam naprej. Oziroma, zamenjam za motor enake vrednosti. Narediva pogodbo, do prepisa je seveda pisan name. Jaz že vse skupaj skoraj pozabim, nakar pride poziv na sodišče v Mariboru zaradi visoke vsote neplačanih kazni zaradi nepravilnega parkiranja... Sem kar belo gledal... -kako, če pa nikoli nisem parkiral po Mariboru...
No, se je izkazalo, da je tip avto potem prodal naprej v Maribor, novi lastnik pa veselo puščal avto povsod, kjer se sme in ne sme. Redarji so položnice zatikali za brisalce, on jih veselo metal stran... Seveda pa so sproti beležili, komu so dali položnico na šipo. In brez tiste pogodbe, pa čeprav neoverjene (priči pa sta bili napisani gor) bi plačal, kot mutavi. Tako pa sem fotokopiral, dal na sodišču, oni pa naprej iskali lastnika.
Tako da, fantje ne ga srat brez papirjev...